«Տաշիր» ընկերությունների խումբն այսօր Երեւանում ներկայացրել է իր ներդրումային ծրագիրը՝ հայտարարելով, որ Հայաստանի ներդրողների ակումբի եւ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ համատեղ պատրաստվում է առաջիկա տարիներին մոտ $1 մլրդ-ի ներդրում կատարել Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում։Ինչպես հաղորդում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության պաշտոնական կայքը, էներգետիկայի ոլորտի ներդրումային ծրագիրը ներառում է երկու ուղղություն՝ ներդրումներ բաշխիչ ցանցերում եւ հիդրոէներգետիկայի բնագավառներում: 13.11.2017 | 16:42 «Տաշիր» խումբը Հայաստանում հանդես է եկել նոր նախաձեռնություններով Առաջիկա տասը տարիներին ՀԷՑ-ը, որը 2015-ից «Տաշիր» խմբում է, մինչեւ $900 մլն կուղղի Հայաստանի ներկայիս էլեկտրաէներգետիկական ենթակառուցվածքի վերակառուցման եւ էլեկտրաէներգիայի առեւտրային հաշվառման համակարգի ներդրման ուղղությամբ: Ծրագրի իրագործումից հետո ցանցերը կհամապատասխանեն միջազգային ստանդարտներին:Ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով ՀԷՑ-ը 2016-ից բանակցություններ է վարել միջազգային ներդրումային բանկերի հետ: Ներկայում ստորագրված են պայմանագրեր Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ՝ ընդհանուր գնահատմամբ $160 մլն-ի ներգրավման նպատակով: Ստորագրվել է նաեւ փոխհամաձայնության հուշագիր Եվրասիական զարգացման բանկի հետ՝ $100 մլն-ի ներգրավման նպատակով: Բացի այդ, շարունակվում են բանակցություններն այլ ֆինանսական կառույցների հետ՝ առաջիկա տարիների ընթացքում այլ ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու նպատակով:ՀԷՑ-ում նշել են, որ դեռեւս 1970թ. մշակված եւ 1998թ. ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարական նշանակություն այս ծրագիրը ներդրումների բացակայության պատճառով մինչ օրս չէր իրականացվել: ««Տաշիր» ընկերությունների խումբն այսօր լիովին նոր մոտեցումներ ու տեխնոլոգիական լուծումներ է առաջարկել: Նախատեսվում է կառուցել հիդրոէլեկտրակայան: Սա թույլ կտա նախկինում պլանավորված 76 ՄՎտ-ի փոխարեն ստանալ մոտ 120 ՄՎտ հզորությամբ կայան՝ էլեկտրաէներգիայի տարեկան մինչեւ 460 մլն կՎտ/ժ արտադրողականությամբ՝ ապահովելով Հայաստանում ընդհանուր սպառվող էլեկտրաէներգիայի շուրջ 5-6%-ը: Կայանը նախատեսվում է կառուցել Դեբեդ գետի (Հայաստանի Լոռու մարզ) հյուսիսային մասում. ընդհանուր բյուջեն կկազմի մինչեւ $200 մլն:Ծրագրում իրենց մասնակցությունը կունենան ամերիկյան «Ռոբբինս» ընկերությունը եւ Համաշխարհային բանկի խմբի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան։Նախապատրաստական աշխատանքների ամփոփումից հետո Շնող ՀԷԿ-ի կառուցման աշխատանքները կավարտվեն 4 տարվա ընթացքում»,- ասված է ՀԷՑ-ի հաղորդագրությունում: Tweet Դիտում՝ 9933

«Ташир» вложит около $1 млрд в энергетическую сферу Армении
Группа компаний «Ташир» представила сегодня в Ереване свою инвестиционную программу, объявив о том, что совместно с Клубом инвесторов Армении и международными финансовыми институтами намерена в ближайшие годы инвестировать $1 млрд в энергетическую сферу Армении.
Как сообщает официальный сайт компании «Электрические сети Армении», инвестиционная программа включает два направления: инвестиции в распределительные сети и сферу гидроэнергетики.
В ближайшие десять лет ЭСА, которая с 2015 года входит в группу компаний «Ташир», направит до $900 млн на реконструкцию текущей электроэнергетической инфраструктуры и внедрение автоматической системы коммерческого учёта электроэнергии. После реализации программы сети будут соответствовать международным стандартам.
С целью финансирования программы компания «Электрические сети Армении» с 2016 года вела переговоры с международными инвестиционными банками. В настоящее время подписаны договоры с Азиатским банком развития (АБР) и Евразийским банком реконструкции и развития (ЕАБРР) с целью привлечения в общей сложности $160 млн. Был подписан также меморандум о взаимопонимании с Евразийским банком развития с целью привлечения $100 млн.
Кроме того, продолжаются переговоры с другими финансовыми структурами с целью привлечения дополнительных средств в течение ближайших лет.
В ЭСА напомнили, что данный проект стратегического значения, разработанный в 1970 году и утвержденный правительством Армении в 1988 году, не был до сих пор реализован из-за отсутствия инвестиций.
«Группа компаний «Ташир» предложила новые подходы и технологические решения. Планируется построить гидроэлектростанцию мощностью 124 МВт вместо предусмотренных ранее 76 МВт с производительностью до 460 млн кВт/ч электроэнергии, обеспечивая около 5-6% потребляемой в Армении энергии. Станцию планируется построить в северной части реки Дебед (Лорийский марз, Армения): общий бюджет составит $200 млн.
В программе примут участие американская компания «Роббинс» и Международная финансовая корпорация Всемирного банка. После проведения подготовительных работ строительство Шногской ГЭС завершится в течение 4 лет»,- говорится в сообщении ЭСА.