ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ներդրել է օնլայն գնումների Secure Code համակարգը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն իր Mastercard քարտապանների համար գործարկել է ինտերնետ գնումներ կատարելու անվտանգ ծառայություն:
Ինչպես հայտնել են բանկում, այսօրվանից Mastercard քարտապանների ինտերնետ գնումները Secure Code համակարգի շնորհիվ պաշտպանված կլինեն անվտանգության բարձր մակարդակով:
Secure Code համակարգը հնարավորություն է տալիս ինտերնետային գնման պահին նույնականացնել քարտապանին` մուտքագրված մեկանգամյա օգտագործման գաղտնագրի շնորհիվ, որը բանկն ուղարկում է քարտապանին SMS հաղորդագրության միջոցով հենց գնման պահին:
Բանկում թվարկել են քարտապանների համար Secure Code ծառայության առավելությունները՝
- Անվտանգություն. ինտերնետ գնումը հաստատվում է մեկանգամյա օգտագործման գաղտնաբառով, որը հասանելի է միայն կոնկրետ քարտապանին (գաղտնաբառն ուղարկվում է քարտապանի բջջային հեռախոսահամարին` SMS հաղորդագրության միջոցով) եւ վավեր է միայն մեկ գնման համար:
- Պարզություն եւ հարմարավետություն. վճարում կատարելու համար հաճախորդը բարզապես առցանց վճարման էջում մուտքագրում է իր բջջայինին ստացած SMS հաղորդագությունում նշված վեցանիշ թիվը:
«Secure Code համակարգի կիրառմամբ (այսինքն` անվտանգ) ինտերնետ գնումներ կատարելու համար անհրաժեշտ է օգտվել Secure Code հավատարմագրում ունեցող ինտերնետ խանութներից, այլապես վճարումը կկատարվի առանց մեկանգամյա գաղտնաբառով քարտապանին նույնականացնելու: Ամեն դեպքում, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Mastercard քարտապանները ապահովված կլինեն անվտանգության լրացուցիչ միջոցով, որը խարդախությունների հավանականությունը հավասարեցնում է զրոյի»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Բանկում հիշեցրել են, որ Visa քարտապանների համար ինտերնետային գնումների անվտանգության ապահովման  3D-Secure համակարգը գործարկվել է 2017թ. փետրվարին:

Банк ВТБ (Армения) запустил систему Secure Code для онлайн-покупок
Банк ВТБ (Армения) запустил безопасный сервис интернет-покупок для своих клиентов - держателей карт Mastercard.
Как сообщили в банке, с сегодняшнего дня интернет-покупки держателей карт Mastercard Банка ВТБ (Армения) будут оснащены высокой степенью защиты благодаря технологии Secure Code.
Технология Secure Code позволяет авторизовать держателя карты в момент оплаты в интернете посредством ввода клиентoм одноразового пароля, полученного от банка по SMS в момент осуществления покупки.
В банке назвали преимущества, которые предоставляет держателям карт технология Secure Code:
- безопасность: интернет-покупки подтверждаются одноразовыми паролями, которые бывают доступны только держателям карт (направляются посредством СМС на мобильный номер держателя карт) и действительны лишь для одной покупки;
- простота и удобство: для выполнения платежа клиент вводит на экране онлайн-оплаты лишь шестизначную цифру, полученную на свой мобильный телефон через SMS.
«Для осуществления онлайн-платежа с использованием технологий Secure Code необходимо совершать покупки в онлайн-магазинах, поддерживающих данный сервис, в обратном случае платеж выполнится без ввода одноразового пароля. Тем не менее, даже в этом случае держатели карт Банка ВТБ (Армения) будут обеспечены дополнительной мерой безопасности, сводящей вероятность мошенничества к нулю», - говорится в сообщении.
В банке напомнили, что для держателей карт Visa Банка ВТБ (Армения) система безопасных интернет-покупок 3D-Secure была запущена с февраля 2017 г.