ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ներդրել է օնլայն գնումների 3D-Secure համակարգը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն իր Visa քարտապանների համար գործարկել է ինտերնետ գնումների ծառայություն` պաշտպանված անվտանգության 3D-Secure համակարգով:
Ինչպես հայտնել են բանկում, համակարգը հնարավորություն է տալիս գնման պահին նույնականացնել քարտապանին մեկանգամյա օգտագործման գաղտնագրի մուտքագրման միջոցով, որը բանկն ուղարկում է քարտապանին SMS հաղորդագրության տեսքով` հենց գնման պահին:
3D-Secure ծառայությունը, ըստ բանկի, քարտապանին տալիս է հետեւյալ առավելությունները՝
- Անվտանգություն. ինտերնետ-գնումը հաստատվում է մեկանգամյա օգտագործման գաղտնաբառով, որը հասանելի է միայն կոնկրետ քարտապանին (գաղտնաբառն ուղարկվում է քարտապանի բջջային հեռախոսահամարին` SMS հաղորդագրության միջոցով) եւ վավեր է միայն մեկ գնման համար,
- Պարզություն եւ հարմարավետություն. վճարում կատարելու համար հաճախորդն առցանց վճարման էջում մուտքագրում է SMS հաղորդագության միջոցով իր բջջային ստացված վեցանիշ թիվը:
«3D-Secure համակարգի կիրառմամբ ինտերնետ գնումներ կատարելու համար անհրաժեշտ է օգտվել 3D-Secure հավատարմագրում ունեցող ինտերնետ խանութներից, այլապես վճարումը կկատարվի առանց մեկանգամյա գաղտնաբառով քարտապանի նույնականացման: Անգամ այդ դեպքում բանկի VISA քարտապաններն ապահովված կլինեն անվտանգության լրացուցիչ միջոցով, որը խարդախությունների հավանակությունը հավասարեցնում է զրոյի»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Банк ВТБ (Армения) внедрил систему 3D-Secure для онлайн-покупок
Банк ВТБ (Армения) запустил современный и безопасный сервис интернет-покупок для своих держателей карт Visa c защитной технологией 3D Secure.
Как сообщили в банке, технология позволяет авторизовать держателя карты в момент оплаты в интернете посредством ввода клиентoм одноразового пароля, полученного от банка по СМС.
Cогласно сообщению, использование технологии 3D Secure дает держателям карт следующие преимущества:
-  безопасность: интернет-покупки подтверждаются одноразовыми паролями, которые бывают доступны только держателям карт (направляются посредством СМС на мобильный номер держателя карт) и действительны лишь для одной покупки;
- простота и удобство: для выполнения платежа клиент вводит на экране онлайн-оплаты лишь шестизначную цифру, полученную на свой мобильный телефон через СМС.
«Для осуществления онлайн-платежа с использованием технологий 3D Secure необходимо совершать покупки в онлайн-магазинах, поддерживающих данный сервис, в обратном случае платеж выполнится без ввода одноразового пароля. Тем не менее, даже в этом случае держатели карт Банка ВТБ (Армения) будут обеспечены дополнительной мерой безопасности, сводящей вероятность мошенничества к нулю», - говорится в сообщении.