Moody’s ը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին վարկանիշներ է շնորհել
Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին շնորհել է հետեւյալ վարկանիշները` տեղական արժույթով երկարաժամկետ ավանդների համար` Ba1 վարկանիշ, արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների համար` Ba3 վարկանիշ, կարճաժամկետ ավանդների համար Not Prime վարկանիշ, ինչպես նաեւ բանկի ֆինանսական կայունության («ԲՖԿՎ») «D-» վարկանիշ:
Բանկի տեղական արժույթով երկարաժամկետ ավանդների համար կանխատեսումը «Նեգատիվ»  է, արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների եւ բանկի ֆինանսական կայունության վարկանիշի կանխատեսումը «Կայուն»:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին Moody’s վարկանիշային գործակալության կողմից շնորհված Ba1 տեղական արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշը հիմնված է ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ մայր բանկի կողմից աջակցման բարձր հավանականության գնահատականի վրա:
Արդյունքում` ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ավանդային վարկանիշները վարկունակության հիմնական գնահատական Ba3 վարկանիշից բարձրացել են երկու կետով:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ԲՖԿՎ «D-» վարկանիշին արժանացել է որպես կայուն շահութաբերություն եւ միջինից բարձր արդյունավետության ցուցանիշներ ունեցող խոշորագույն բանկերից մեկը Հայաստանում: Գործակալությունը նշում է, որ «D-»  բանկային ֆինանսական կայունության վարկանիշն ապահովվում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի խորը ինտեգրմամբ ՎՏԲ խումբ, Հայաստանի կորպորատիվ ու մանրածախ ոլորտներում կայուն դիրքերով, կապիտալի համարժեքության բարձր ցուցանիշով, արդյունավետությամբ ու շահութաբերությամբ:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին միջազգային վարկանիշների շնորհումը մեզ համար շատ կարեւոր իրադարձություն է: Ուզում եմ նշել, որ բանկի վարկանիշները սահմանափակված են Հայաստանի «երկրի առաստաղի» վարկանիշով, որը տվյալ պահին հաստատված է Ba3/NP մակարդակում, եւ վերջինիս բարձրացման դեպքում կարող են վերանայվել», - ասել է ՎՏԲ–Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւը:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը տրամադրում է ունիվերսալ ծառայություններ, մասնաճյուղային ցանցի շնորհիվ շուկան հասանելի է, եւ բանկը ակտիվ է Հայաստանի համար տնտեսապես կարեւոր ճյուղերում: Վստահ եմ, որ Moody’s-ի վարկանիշը կնպաստի Հայաստանում ու արտասահմանում մեր հին ու նոր գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացմանը», - ասել է ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ դուստր ընկերությունների դեպարտամենտի ղեկավար, ավագ փոխնախագահ Միխայիլ Յակունինը:

Moody’s присвоило рейтинги Банку ВТБ (Армения)
Международное рейтинговое агентство Moody's присвоило Банку ВТБ (Армения) следующие рейтинги: рейтинг Ba1 по долгосрочным вкладам в местной валюте, рейтинг Ba3 по долгосрочным вкладам в иностранной валюте, рейтинг Not Prime по краткосрочным вкладам, а также рейтинг финансовой устойчивости банка (РФУБ) на уровне «D-».
Прогноз по долгосрочным вкладам Банка в местной валюте «Негативный», по долгосрочным вкладам в иностранной валюте и рейтинг финансовой устойчивости банка «Стабильный».
Рейтинг банка по долгосрочным депозитам в местной валюте Ba1 основан на оценках рейтингового агентства высокой вероятности поддержки со стороны материнского банка ОАО Банк ВТБ. В результате, депозитные рейтинги Банка ВТБ (Армения) поднялись на два пункта от Ba3 базовой оценки кредитоспособности.
РФУБ «D-» присужден Банку ВТБ (Армения) как одному из крупнейших банков Армении со стабильной рентабельностью и показателями эффективности выше среднего. Компания отмечает, что РФУБ «D-» поддерживается тесной интеграцией банка в группу ВТБ, устойчивыми позициями в корпоративном и розничном сегменте Армении, высокими показателями достаточности капитала, эффективности и прибыльности.
«Присуждение Банку ВТБ (Армения) международных рейтингов является важным для нас событием. Хочу отметить, что рейтинги банка ограничены «страновым потолком» Армении, который в настоящее время установлен на уровне Ba3/NP, и в случае повышения последнего могут быть пересмотрены», - сказал Генеральный директор-Председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Юрий Гусев.
«Банк ВТБ (Армения) предоставляет универсальные услуги, имеет большой доступ на рынок благодаря широкой филиальной сети и активен в экономически важных для Армении отраслях. Уверен, рейтинг Moody’s будет содействовать еще большему развитию наших отношений со старыми и новыми партнерами в Армении и за рубежом», - сказал руководитель департамента дочерних компаний, старший вице-президент ОАО Банк ВТБ Михаил Якунин.