ՀՅԴ-ն մեղադրում է իշխանությանը Հայաստանը Ռուսաստանից էներգետիկ կախվածության մեջ դնելու համար
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն այսօր մեղադրել է իշխանություններին՝ Հայաստանին Ռուսաստանից էներգետիկ կախվածության մեջ դնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ ՀՀ ղեկավարությունը վճռական չէ  Ռուսաստանի «հալածիչ» քաղաքականությունը գսպելու հարցում:
«Աբսուրդ է, երբ հայտարարվում է, թե տարածաշրջանում գազի ամենաէժան սակագինը գործում է Հայաստանում: Քանի որ մեր պետությունը իր էներգետիկ հզորությունների 80 %-ից ավելին հանձնել է Ռուսաստանին, պետք է դիտարկել ոչ թե այն, թե սահմանին գազն ի՞նչ գնով է վաճառվում մեզ, այլ թե ի՞նչ գնով է այդ գազը հասնում սպառողներին: Եթե նայեքն այս տեսանկյունից, ապա Հայաստանին գազի ամենաթանկ սակագինն է առաջարկվում: Ավելի թանկ, քան Վրաստանին»,- ասել է պատգամավորը:
Արծվիկ Մինասյանի համոզմամբ, «եթե Ռուսաստանն իր ռազմավարական գործընկերոջ նկատմամբ կիրառում է գազի սակագնի թանկացումը քաղաքական ճնշումների համար, ապա նման գործընկեր Հայաստանին պետք չէ»:

Дашнакцутюн обвиняет власти в том, что они поставили Армению в энергетическую зависимость от России
Ереван /Медиамакс/. Депутат от фракции «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян обвинил сегодня власти страны в том, что они поставили Армению в энергетическую зависимость от России.
Как сообщает Медиамакс, Арцвик Минасян заявил, что руководство Армении нерешительно в вопросе сдерживания «угнетающей» политики России.
«Это абсурд, когда власти объявляют, что самая низкая цена на газ в регионе действует в Армении. Поскольку наша страна передала больше 80% энергетических мощностей России, нужно рассматривать не то, по какой цене газ продается нам на границе, а по какой цене этот газ доходит до потребителя. Если взглянуть на проблему с этой точки зрения, то Армении предлагается самый дорогой тариф на газ. Дороже, чем Грузии», - сказал депутат.
По словам Минасяна, «если Россия применяет рост тарифа на газ для политического давления на своего стратегического партнера, то Армении такой партнер не нужен».