S&P: Բանկերի քաղաքականությունը դանդաղեցրել է Վրաստանի աճը
Միջազգային վարկանիշային գործակալություն Standard & Poor's-ի զեկույցի համաձայն, քաղաքական անորոշությունից բացի, Վրաստանի տնտեսական աճի դանդաղեցումը կապված է առեւտրային բանկերի խիստ պահպանողական քաղաքականության հետ:
Ինչպես ասվում է զեկույցում, տնտեսության կայուն եւ ուժեղ աճը պահանջում է կառուցվածքային բարեփոխումներ: Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, գործակալությունը նշում է, որ բիզնեսն այդ երկրում դեռ չի կարողանում կողմնորոշվել կառավարության ռազմավարության մեջ, ինչպես նաեւ Աշխատանքային օրենսգրքում եւ «Մրցակցության մասին» օրենքում կատարվող փոփոխություններում:
Գործակալության գնահատականով, քաղաքական լարվածությունը Վրաստանում անդրադառնալու է տնտեսական աճի տեմպերի վրա մինչեւ 2013թ. երկրորդ կեսը: Տարվա կեսից երկրում կանգ առած ենթակառուցվածքային նախագծերի մեծամասնությունը կվերսկսվի: Սակայն, ինչպես նշում է գործակալությունը, աճի տեմպերը չեն լինի այնպիսին, ինչպիսին էին վերջին 3 տարիների ընթացքում:

S&P: Консервативная политика банков замедлила экономический рост Грузии
Согласно заключению международного рейтингового агентства Standard & Poor's, помимо политической неопределенности, снижение темпов экономического роста в Грузии связано и с консервативной политикой коммерческих банков.
Как говорится в отчете агентства по странам Восточной Европы и Центральной Азии, устойчивый и сильный рост экономики требует структурных реформ. Что касается Грузии, то агентство отмечает, что бизнес в этой стране пока не может разобраться в стратегии правительства, а также в тех изменениях, которые вносятся в Трудовой кодекс и закон «О конкуренции».
По оценке агентства, политическая напряженность в Грузии будет сказываться на темпах экономического роста до второй половины 2013 года. Со второй половины года большинство инфраструктурных проектов в Грузии, которые были приостановлены, возобновятся. Однако в этом процессе не будет заметно такого роста, который был за последние три года, заключают эксперты Standard & Poor's.