Ռոսնեֆտ-ն ու Իտերա-ն դիտարկում են Նաիրիտ-ի արդիականացումը
Ռուսաստանյան Ռոսնեֆտ եւ Իտերա ընկերությունները ուսումնասիրում են 3 տարի պարապուրդի մատնված «Նաիրիտ» քիմիական գործարանի արդիականացման հնարավորությունը, գրում է այսօր «Վեդոմոստի» թերթը:
Թերթի աղբյուրը Իտերա-ում հաստատել է այդ տեղեկությունները եւ ասել, որ «ընկերությունները ուսումնասիրում են նախագծում մասնակցության տարբեր ձեւաչափեր»:
Նաիրիտի բաժնետոմսերի 90%-ը պատկանում է Rhinoville Property Limited-ին, 10%-ը՝ Հայաստանի կառավարությանը: 1980-ականներին գործարանը զբաղեցնում էր քրորոպրենային կաուչուկի համաշխարհային շուկայի 10-12%-ը, սակայն այժմ այն հայտնվել է սնանկացման եզրին՝ ունենալով $120-130 մլն-ի պարտքեր: Գործարանը կանգնել է 2010թ. ապրիլին՝ գազի գների թանկացման պատճառով: Այն թանկացել էր 1000 մ3-ի դիմաց $54-ից մինչեւ $180, ինչը դարձրեց արտադրությունը ոչ եկամտաբեր, հայտնում էր 2011-ին ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Ռոսնեֆտ-ի նախագահ Իգոր Սեչինը եւ Իտերա-ի փոխնախագահ Գագիկ Մարտիրոսյանը այցելել են Հայաստան ս.թ. ապրիլին: Եթե Ռոսնեֆտ-ի մասնագետները հրապուրիչ համարեն ծրագիրը, կսկսվի վերջիններիս մասնակցության ձեւաչափի քննարկումը:

Роснефть и Итера изучают возможность модернизации завода «Наирит»
Российские компании «Роснефть» и «Итера» изучают возможность модернизации армянского химзавода «Наирит», который простаивает уже 3 года, пишут сегодня «Ведомости».
Источник в «Итере» подтвердил, что компании «рассматривают разные варианты участия в проекте».
Владелец «Наирита» - Rhinoville Property Limited (у нее около 90%), остальное - у госструктур Армении. В 80-е гды завод занимал 10-12% мирового рынка хлоропренового каучука, но сейчас он в предбанкротном состоянии, его долг - $120-130 млн. Завод встал в апреле 2010г. из-за высоких цен на газ. Он подорожал с $54 до $180 за 1000 куб. м, что сделало производство нерентабельным, заявлял в 2011г. министр энергетики и природных ресурсов республики Армен Мовсисян.
Президент Роснефти Игорь Сечин и вице-президент «Итеры» Гагик Мартиросян посещали Армению в начале апреля. Если специалисты «Роснефти» посчитают программу привлекательной, начнется обсуждение формы участия «Роснефти» в проекте.