ԻՆԳՈ Արմենիան գնել է Կասկադ Ինշուրանսի բաժնետոմսերի 100%-ը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԻՆԳՈ Արմենիայի եւ Կասկադ Ինշուրանսի՝ ԻՆԳՈ Արմենիա անվան տակ միաձուլման արդյունքում ստեղծվել է Հայաստանի խոշորագույն ապահովագրական ընկերությունը, որի բաժնետիրական կազմը նույնն է, ինչ նախկինում ուներ ԻՆԳՈ Արմենիան:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում հանդես գալով Կասկադ Ինշուրանսի նախկին ղեկավար Գառնիկ Տոնոյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին (որն այժմ ԻՆԳՈ Արմենիայի տնօրենի տեղակալն է), ԻՆԳՈ Արմենիայի գործադիր տնօրեն Լեւոն Ալթունյանն ասել է, որ միաձուլման արդյունքում ստեղծված ընկերության բաժնետոմսերի 75%-ը կրկին պատկանում է ռուսաստանյան Ինգոսստրախ ապահովագրական ընկերությանը, իսկ 25%-ը՝ ԻՆԳՈ Արմենիա-ի բաժնետեր ֆիզիկական անձին (որն ինքը Լեւոն Ալթունյանն է - Մեդիամաքս):
Կասկադ Ինշուրանսի բաժնային կապիտալի 65%-ը պատկանում էր ԱՄՆ-ում հիմնադրված Գաֆէսճեան Ընտանիք Հիմնադրամին պատկանող «Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգս» ՓԲԸ-ինմ, իսկ 35%-ը՝ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ):
Լեւոն Ալթունյանը տեղեկացրել է, որ 2 ընկերությունների բիզնես-գործընթացների, փորձի համատեղման եւ անձնակազմերի միավորման գործընթացներն արդեն ավարտվել են, եւ ընկերությունն այսուհետ ավելի արագ եւ որակյալ սպասարկում է իրականացնելու՝ ունենալով Հայաստանում ամենամեծ մասնաճյուղային եւ գործակալական ցանցը (320 աշխատակից, 65 գրասենյակ եւ շուրջ 2000 գործակալ):
Գառնիկ Տոնոյանը նշել է, որ ընկերությունների միաձուլումը շուկայի թելադրանքն էր՝ ունենալ ավելի հզոր ֆինանսական բազա եւ ենթակառուցվածքներ: «Միաձուլման արդյունքում ընկերությունն ունի ավելի քան 200 հազ. հաճախորդ, ավելի քան 8,7 մլրդ դրամի ապահովագրական պորտֆել, եւ այս տարի մենք  ակնկալում ենք հավաքագրել շուրջ 9,2 մլրդ դրամի ապահովագրավճար», - ասել է Գառնիկ Տոնոյանը:

ИНГО Армения приобрела 100% акций Каскад Иншуранс
Е8еуан/Медиамакс/. В результате слияния страховых компаний ИНГО Армения и Каскад Иншуранс в Армении создана крупная страховая компания под брендом «ИНГО Армения», состав акционеров которой остался неизменным.
Как сообщает Медиамакс, в ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции исполнительный директор «ИНГО Армения» Левон Алтунян сообщил, что по итогам  слияния двух компаний 75% акций «ИНГО Армения» по-прежнему принадлежат российской страховой компании «Ингосстрах», а 25% - акционеру-физическому лицу «ИНГО Армения» (Левону Алтуняну - Медиамакс).
Владельцем 65% акций «Каскад Иншуранс» выступала учрежденная в США Фондом  Семьи Гафесчян компания «Каскад Капитал Холдингс», а 35% принадлежали Европейскому банку реконструкции и развития (ЕБРР).
Левон Алтунян сообщил, что уже завершены все работы по объединению бизнес-процессов двух компаний, в результате чего «ИНГО Армения» впредь будет осуществлять более быстрое и качественное обслуживание, обладая самой большой в Армении филиальной и агентской сетью (320 сотрудников, 65 офисов и около 2000 агентов).
Бывший руководитель «Каскад Иншуранс» Гарник Тоноян, занимающий сегодня должность заместителя исполнительного директора «ИНГО Армения», подчеркнул, что слияние двух компаний было продиктовано требованиями рынка, в частности, существовала необходимость более мощной финансовой базы и инфраструктуры. «В результате слияния у компании уже более 200 тыс. клиентов, размер страхового портфеля составляет 8.7 млрд. драмов, в этом году планируем обеспечить страховые премии в размере 9.2 млрд. драмов»,- отметил Тоноян.