«ԴՎԻՆ 50 Երախտագիտության արարողություն». Ռուբեն Վարդանյան, Դավիթ Յան, Ստաս Նամին եւ մյուսներ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 26-ին «Թատերական արվեստի ստուդիա» մոսկովյան թատրոնում տեղի է ունեցել «ԴՎԻՆ 50 Երախտագիտության արարողությունը»: Լեգենդար «Դվին» կոնյակի վերաթողարկմանը նվիրված արարողության ընթացքում կազմակերպիչներն երախտագիտություն են հայտնել ողջ աշխարհում հայկական ինքնության եւ մշակույթի առաջխաղացման գործում մեծ ավանդ ներդրած 50 ականավոր անձանց:
Աշխարհի 20 երկրներում բնակվող մշակույթի, բիզնեսի եւ քաղաքականության 50 լավագույն ներկայացուցիչներն ընտրվել են ԱրԱրԱտ կոնյակի գնահատողների միջեւ միջազգային հարցման արդյունքում:
Հյուրերը սկսեցին հավաքվել «Թատերական մշակույթի ստուդիայի» գողտրիկ բակում մրցանակաբաշխությունից մեկ ժամ առաջ: Նրանք զբոսնում էինք, վայելում ամառային ջերմ երեկոն, շփվում միմյանց հետ եւ համտեսում «Դվին» կոնյակի հիման վրա պատրաստված կոկտեյլները:
Պաշտոնական մասը բացվեց Հայաստանի, նրա ավանդույթների եւ «Դվին» կոնյակի մասին ֆիլմի ցուցադրությամբ, ապա շարունակվեց միջոցառման հաղորդավար, դերասանուհի Չուլպան Խամատովայի հուզիչ մոնոներկայացմամբ:
Չուլպանը խոստովանեց, որ շատ էր ուրախացել արարողությունը վարելու առաջարկության կապակցությամբ, քանզի անցյալում Հայաստանի մասին շատ բան չգիտեր: Հատուկ պատրաստված մոնոներկայացման շրջանակներում նա պատմեց Հայաստանի գեղեցկության եւ մեծ մշակութային ավանդույթների մասին, կարդաց Անդրեյ Բելիի եւ Վալերի Բրյուսովի բանաստեղծությունները:
«Մենք հավաքվել ենք այստեղ հրաշալի մարդկանց, թերեւս լավագույններից լավագույններին շնորհակալություն հայտնելու համար` բժիշկներին, նկարիչներին, ճարտարապետներին, գործարարներին…»: Չուլպանն սրտանց շնորհակալություն հայտնեց մի շարք դափնեկիրներին՝ նշելով, մասնավորապես, Տրոյկա Դիալոգ ընկերության հիմնադիր, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի անգնահատելի օգնությունը «Նվիրիր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին:
Pernod Ricard Rouss ընկերության ԱրԱրԱտ բրենդ-տնօրեն Կարին Մադելրյեն առաջինը դուրս եկավ բեմ ԴՎԻՆ 50-ի դափնեկիրներին շնորհակալություն հայտնելու համար, նրանց, ովքեր իրենց առջեւ բարձր նպատակներ են դնում եւ հասնում դրանց:
Երգիչ, երգահան եւ պրոդյուսեր Ստաս Նամինը խոսեց հայ ժողովրդի դարավոր մշակույթի, նրա միասնության եւ այն գլոբալ ֆենոմենի մասին, որը կոչվում է «սեր Հայաստանի նկատմամբ»:
ABBYY ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը արարողության ժամանակ շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին, Երեւանի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցին եւ Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտին այն ամենի համար, ինչին նա հասել է կյանքում:
Ֆրանսիայից հատուկ այս արարողությանը ժամանած օպերային երգիչ Աննա Կասյանը, ի նշան երախտագիտության իր երկրին եւ միջոցառման կազմակերպիչներին, երգեց եւ ծափահարությունների փոթորիկ վայելեց:
Արարողությանը ներկա էին նաեւ Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին, կինոռեժիսոր Ռոման Բալայանը, աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը, վիրաբույժ Բագրատ Ալեքյանը, լրագրող, Russia Today հեռուստաալիքի ղեկավար Մարգարիտա Սիմոնյանը, դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը, «Սուխոյ» ավիացիոն հոլդինգային ընկերության գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պողոսյանը, Interview ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ալյոնա Դոլեցկայան:

«Церемония Благодарения ДВИН 50»: Рубен Варданян, Давид Ян, Стас Намин и многие другие
Ереван/Медиамакс/. 26 июня в московском театре «Студия театрального искусства» прошла «Церемония Благодарения ДВИН 50». Приуроченная к перезапуску легендарного коньяка «Двин», она стала данью уважения к 50 выдающимся людям, внесшим весомый вклад в продвижение армянского наследия и культуры во всем мире.
50 лучших представителей своего дела из мира культуры, бизнеса и политики, проживающие в 20 странах, были отобраны в результате международного опроса ценителей коньяков АрАрАт.
Гости стали собираться в уютном дворике «Студии театрального искусства» за час до награждения. Прогуливались, наслаждаясь теплым летним вечером, общались друг с другом и дегустировали коктейли на основе коньяка «Двин».
Официальная часть открылась кратким фильмом об Армении, ее традициях и коньяке «Двин», а продолжилась трогательным моноспектаклем ведущей Чулпан Хаматовой.
Чулпан призналась, что очень обрадовалась приглашению вести церемонию, ведь раньше она не знала многого об Армении. В рамках специально подготовленного моноспектакля она рассказывала о красоте и великих культурных традициях Армении, читала стихи Андрея Белого и Валерия Брюсова.
«Мы собрались здесь, чтобы сказать спасибо замечательным людям, пожалуй, лучшим из самых лучших - врачам, художникам, архитекторам, бизнесменам…» Чулпан сердечно благодарила многих лауреатов, отметив, в частности, неоценимую помощь основателя компании Тройка Диалог, мецената Рубена Варданяна благотворительному фонду «Подари жизнь».
Бренд-директор АрАрАт компании Pernod Ricard Rouss Карин Мадельрье первой вышла на сцену, чтобы выразить признательность номинантам ДВИН 50 - тем людям, которые ставят перед собой высокие цели и достигают их, отчего наш мир становится лучше.
Певец, композитор и продюсер Стас Намин говорил о вековой культуре армянского народа, его сплоченности и том глобальном феномене, который называется «любовь к Армении».
Основатель и председатель совета директоров компании ABBYY Давид Ян поблагодарил на церемонию Армению, Ереванскую физико-математическую школу и Ереванский физический институт за то, чего добился в жизни.
Оперная певица Анна Касьян, специально прилетевшая на церемонию из Франции, спела  в знак признательности своей стране и организаторам церемонии, вызвав бурю аплодисментов.
На церемонии также присутствовали: директор Эрмитажа Михаил Пиотровский, кинорежиссер Роман Балаян, астрофизик Гарик Исраэлян, оперная певица Асмик Папян, хирург Баграт Алекян, журналист, руководитель канала Russia Today Маргарита Симоньян, актер Армен Джигарханян, гендиректор «Авиационной холдинговой компании «Сухой»» Михаил Погосян, главный редактор журнала Interview Алена Долецкая.