Գեոթիմը պատասխանել է ՀԱԿ-ին
Երեւան: Մեդիամաքս: “Գեոթիմ” ՓԲԸ-ն այսօր հանդես է եկել մեկնաբանությամբ` փետրվարի 21-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովի կողմից արված հայտարարության վերաբերյալ:
“Փետրվարի 21-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովը չբերելով եւ ոչ մի հիմնավորում “անթույլատրելի” է անվանել
Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը: Զարմանալի է այն փաստը, երբ քաղաքական ուժը նման հայտարարություն է անում` դատավորի կեցվածք ընդունելով: Կարծում ենք, որ ՀԱԿ-ի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովը պետք է առնվազն ուսումնասիրեր տեղական եւ արտասահմանյան բնապահպան մասնագետների կողմից պատրաստված ուսումնասիրություններն ու եզրակացությունները, որոնք հասանելի են մեր կայքում` www.geoteam.am:
Եթե այդ նյութերին ծանոթանալուց հետո ՀԱԿ-ի մասնագետները կշարունակեն մեր ծրագիրը “անթույլատրելի” համարել, պատրաստ ենք հրավիրել նրանց հանրային բանավեճի` հասարակության եւ ԶԼՄ-ների մասնակցությամբ:
Ամուլսարի հանքավայրի ծրագիրը իրագործվում է ոլորտը կարգավորող ՀՀ բնապահպանական օրենսդրության նորմերին խիստ համապատասխան եւ համահունչ: Լինելով թափանցիկ, սոցիալական եւ բնապահպանական առումով պատասխանատու հանրային ընկերություն, որը ցուցակված է Տորոնտոյի բորսային հարթակում, ունենալով միջազգային հեղինակավոր ինստիտուցիոնալ բաժնետերեր, Գեոթիմը իր գործունեության առաջին օրվանից բնապահպանական եւ սոցիալական միջազգային ստանդարտներին համապատասխանության սկզբունքը որդեգրել է որպես գործունեության ուղեցույց:
2006թ. առ այսօր մեր ընկերությունը Հայաստանում ներդրել է $ 30 մլն, եւս $ 52 մլն ներդրվելու է այս տարի: Գեոթիմը ոչ միայն կայուն աշխատանքով է ապահովել Ամուլսարի շրջակայքի համայնքների բնակիչներին ու դրանցում իրագործել բազում սոցիալական ծրագրեր, այլեւ փոխել է այդ մարդկանց մտածելակերպը եւ վերաբերմունքը կյանքի նկատմամբ: Ստացվում է, որ ՀԱԿ-ի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովն այս ամենը եւս համարում է “անթույլատրելի”:
Գեոթիմը միշտ պատրաստ է մասնագիտական քննարկումների եւ բանավեճերի: Ուստի, օգտվելով այս առիթից, բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ ենք անում զերծ մնալ պոպուլիստական հայտարարություններից ու մեր ընկերության գործունեությունը նախընտրական շահարկումների առարկա դարձնելու գայթակղությունից”, -ասված է  ընկերության մեկնաբանության մեջ:

22.02.2012 | 12:27 Главная страница / Новости /
Ереван/Медиамакс/. ЗАО «Геотим» прокомментировало сегодня заявление Комиссии по вопросам охраны природы Армянского национального конгресса (АНК) от 21 февраля.
«21 февраля Комиссия по вопросам охраны природы АНК без каких-либо обоснований назвала «непозволительной» эксплуатацию месторождения Амулсар. Удивляет тот факт, когда политическая сила делает подобные заявления, выступая в роли судьи. Мы считаем, что Комиссия по вопросам охраны природы АНК была обязана как минимум ознакомиться с исследованиями и выводами зарубежных и местных экологов, которые доступны на нашем сайте www.geoteam.am
Если после ознакомления с этими материалами специалисты АНК продолжат считать нашу программу «непозволительной», мы готовы пригласить их на публичные дебаты с участием общественности и СМИ.
Программа Амулсара реализуется строго в соответствии нормам экологического законодательства Армении. Являясь прозрачной, ответственной с социальной и экологической точек зрения компанией, акции которой торгуются на фондовой бирже Торонто, и имея авторитетных международных институциональных акционеров, Геотим с первого дня работы следует международным социальным и экологическим стандартам в качестве ориентира для своей деятельности.
С 2006 года по сей день наша компания инвестировала в Армении $30 млн., еще $52 млн. будет инвестировано в этом году. Геотим не только обеспечил стабильной работой жителей близлежащих к Амулсару общин и реализовал там ряд социальных программ, но также изменил мышление этих людей и их отношение к жизни. Получается, что Комиссия по вопросам охраны природы АНК считает «непозволительным» также все это.
Геотим всегда готов к профессиональным обсуждениям и дебатам. Поэтому, пользуясь случаем, призываем все политические силы воздерживаться от популистских заявлений и соблазна делать деятельность нашей компании предметом предвыборных спекуляций»,- говорится в комментарии компании.