Հակամենաշնորհային հանձնաժողովը թույլատրել է “Վաշինգտոն Կապիտալ”-ի եւ “Քրեդիտ Յունիոն”-ի միաձուլումը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) բավարարել է «Կրեդիտ Յունիոն» եւ «Վաշինգթոն Քափիթալ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունների համակենտրոնացման  հայտը:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տեղեկացրեցին ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունում, սեպտեմբերի 29-ին կայացած նիստում հանձնաժողովը բավարարել է միաձուլման գործարքի հայտը, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ընկերությունների միաձուլման արդյունքում նոր ստեղծվող վարկային կազմակերպությունը ՀՀ ֆինանսական շուկայի որեւէ ապրանքային խմբում գերիշխող դիրք չի կարող գրավել:
“Վաշինգտոն Կապիտալ” ՈւՎԿ գործադիր տնօրեն Արմեն Խաչյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ գործարքի մանրամասները քննարկվում են երկու կազմակերպությունների բաժնետերերի կողմից եւ դրանց մասին հայտարարվելու է բանակցությունների ավարտից հետո: Նրա խոսքերով, դեռ հայտնի չէ, թե ինչ անվանման ներքո է գործելու նոր վարկային կազմակերպությունը:
“Վաշինգտոն Կապիտալ” ՈւՎԿ-ը գործում է Հայաստանում 2005թ-ից: Ընկերության միակ հիմնադիրը ԱՄՆ-ում ապրող գործարար Սերժ Ղարիբյանն է: Ընկերության գործունեության հիմնական ոլորտը հիփոթեքային վարկավորումն է: “Վաշինգտոն Կապիտալը” փոխկապակցված է ԱՄՆ-ում ավելի քան 25 տարի գործող «Washington Capital» Real Estate Financial Group ընկերության եւ «American General Mortgage Corporation» ընկերության հետ:

Антимонопольная комиссия РА разрешила слияние “Вашингтон Капитал” и “Кредит Юнион”
Ереван/Медиамакс/. Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении удовлетворила заявку универсальных кредитных организаций “Вашингтон Капитал” и “Кредит Юнион” на централизацию.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ГКЗЭК, в ходе заседания 29 сентября комиссия дала разрешение на сделку по слиянию с учетом того, что, согласно ее заключению, создаваемая в результате сделки новая кредитная организация не будет занимать доминирующую позицию в каком-либо сегменте финансового рынка Армении.
Исполнительный директор УКО “Вашингтон Капитал” Армен Хачьян в беседе с корреспондентом Медиамакс сообщил, что детали сделки находятся на стадии обсуждения со стороны акционеров обеих кредитных организаций и будут объявлены после окончания переговоров. По его словам, пока не известно, под каким названием будет функционировать новая УКО.
УКО «Вашингтон Капитал» действует в Армении с 2005 года. Единственным учредителем компании является проживающий в США бизнесмен Серж Гарибян. Основной сферой деятельности компании является рынок ипотечного кредитования. «Вашингтон Капитал» аффилирована с работающей на протяжении более 25 лет в США «Washington Capital» Real Estate Financial Group и компанией «American General Mortgage Corporation».