ՀՀ վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր կապիտալի նորմատիվի բարձրացումը կկատարվի 3 փուլով
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկն ու Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ասոցիացիան /ՀՎԿԱ/ որոշակի պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել վարկային կազմակերպությունների հիմնական տնտեսական նորմատիվներում փոփոխություններ կատարելու մասին որոշման նախագծի շուրջ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀՎԿԱ նախագահ Խորեն Քերոբյանը, շարունակվող քննարկումների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր կապիտալի նվազագույն ծավալի նորմատիվը 4 տարվա ընթացքում փուլային եղանակով բարձրացնելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ԿԲ-ն ունիվերսալ վարկային կազմակերպություններին եւ լիզինգային կազմակերպություններին առաջարկում է ընդհանուր կապիտալի ծավալը 150 մլն-ից բարձրացնել մինչեւ 1 մլրդ դրամ 3 փուլով: Այսպես, 2011թ. հուլիսի 1-ից ընդհանուր կապիտալի նվազագույն ծավալը պետք է կազմի 300 մլն դրամ, 2013թ. հունվարի 1-ից ` 600 մլն դրամ, իսկ 2015թ. հունվարի 1-ից` 1 մլրդ դրամ:
Խորեն Քերոբյանի խոսքերով, ներկայումս քննարկումներ են ընթանում հիմնական կապիտալի ծավալի բարձրացման օպտիմալ մեխանիզմների մշակման նպատակով: Մասնավորապես, ԿԲ քննարկմանն են ներկայացվել առաջարկներ երկարաժամկետ ստորադաս փոխառություններ ներմուծելու, ՈՒՎԿ-ների համար տարադրամի առքուվաճառքի սահմանափակումները վերացնելու, պարտատոմսերի թողարկման եւ տեղաբաշխման պայմանները մեղմելու, ՈՒՎԿ-ների ֆիզիկական անձ հիմնադիրների կողմից փոխառությունների նվազագույն սանդղակը վերացնելու մասին:
ՀՎԿԱ ղեկավարի գնահատմամբ, ԿԲ ներկայացուցիչների հետ քննարկումները կառուցողական են, քննարկվուվ են փոխզիջումային որոշումներ, որոնք կբավարարեն ինչպես կարգավորչի պահանջները, այնպես էլ կհամապատասխանեն վարկային կազմակերպությունների շահերին:
ՀՎԿԱ կազմում ընդգրկված են 6 վարկային կազմակերպություններ, եւս 3-ը` «ԲԼԵՍՍ», «Կրեդիտ Յունիոն» եւ «ЕCLOF», անդամություն կձեւակերպեն այս տարվա սեպտեմբերին: Հոլանդական «Օքսֆամ-Նովիբ» ընկերությունից ստացված դրամաշնորհի հաշվին ՀՎԿԱ-ի նոր անդամների միանվագ վճարը, ինչպես նաեւ ասոցիացիայի բոլոր անդամների համար ամսական վճարումները կկազմեն 80 հազարական դրամ` նախկին 200 հազար եւ 120 հազար դրամի փոխարեն:

Повышение норматива на общий капитал кредитных организаций Армении пройдет в 3 этапа
Ереван/Медиамакс/. Центральный банк и Ассоциация кредитных организаций Республики Армении (АКО РА) достигли определенных договоренностей относительно проекта решения по внесению изменений в основные экономические нормативы кредитных организаций.
Как сообщил в интервью Медиамакс председатель АКО РА Хорен Керобян, в ходе продолжающихся обсуждений достигнута договоренность о поэтапном повышении норматива на минимальный размер общего капитал кредитных организаций в течение 4-х лет.
В частности, ЦБ предлагает универсальным кредитным и лизинговым организациям повысить минимальный размер общего капитала с нынешних 150 млн до 1 млрд драмов в 3 этапа. Так, с 1 июля 2011 года минимальный размер общего капитала должен составить 300 млн драмов, с 1 января 2013 года – 600 млн драмов, а к 1 января 2015 года - 1 млрд драмов.
По словам Хорена Керобяна, сегодня ведутся обсуждения для выявления оптимальных механизмов повышения размера основного капитала. В частности, на рассмотрение ЦБ представлены предложения по введению долгосрочных субординированных заимствований; снятию ограничений на куплю-продажу валюты для УКО; смягчению условий выпуска и размещения облигаций; отмене минимальной планки заимствований со стороны учредителей-физических лиц УКО.
По оценке главы АКО РА, обсуждения с представителями ЦБ проходят конструктивно, ведется поиск компромиссных решений, которые удовлетворят как требованиям регулятора, так и будут отвечать интересам кредитных организаций.
В АКО РА входят 6 кредитные организации, еще 3 - «БЛЕСС», «Кредит Юнион» и «ЕCLOF» оформлят членство в сентябре текущего года. За счет гранта, полученного от голландской  «Оксфам-Новиб», единовременная плата для новых членов АКО РА, а также ежемесячные взносы для всех членов Ассоциации  составят по 80 тыс. драмов, вместо прежних 200 тыс. и 120 тыс. драмов.