MaxMonitor Ratings. 50 գլոբալ բրենդերը հայկական օնլայն մեդիայում
MaxMonitor մեդիայի մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման համակարգը այսուհետ յուրաքանչյուր ամիս կներկայացնի, թե համաշխարհային բրենդներից որոնք են առավել հաճախ հիշատակվել հայկական օնլայն մեդիադաշտում:
2018թ. փետրվար ամսվա ընթացքում 130 լրատվական կայքերում դիտարկվել է հետեւյալ 50 գլոբալ բրենդերի հիշատակությունը.
Apple; Google; Microsoft; Coca-Cola; Amazon; Samsung; Toyota; Facebook; Mercedes; IBM; McDonalds; BMW; Disney; Intel; Cisco; Oracle; Nike; Honda; Pepsi; H&M; Zara; Gillette; American Express; Pampers; Ford; Hyundai; Nescafe; Audi; Nissan; Volkswagen; Sony; L’Oreal; HSBC; Porsche; Siemens; Gucci; HP; Danone; Adidas; Adobe; Nestle; Visa; Lego; Kia; Huawei; MasterCard; LandRover; Johnson&Johnson; Panasonic; Dior:
Ներկայացված տվյալները վերաբերում են բացառապես հիշատակումների քանակին:
Ինչպես երեւում է աղյուսակից, բացարձակ առաջատարը Facebook-ն է, երկրորդ տեղում Apple-ն է, իսկ երրորդ տեղը բաժանել են Adobe-ը եւ Merdeces-ը:
Հետաքրքիր է, որ մի շարք ճանաչված բրենդեր, օրինակ, L'Oreal-ը կամ Nescafe-ն, 2018թ. փետրվարին հայկական օնլայն մեդիայի կողմից ընդհանրապես չեն հիշատակվել:
MaxMonitor համակարգը Հայաստանի մեդիայի մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման շուկայի բացարձակ առաջատարն է: Համակարգի բաժանորդներն են մի քանի տասնյակ մասնավոր ընկերություններ եւ պետական մարմիններ՝ բանկեր, հեռահաղորդակցության օպերատորներ, նախարարություններ եւ գերատեսչություններ, միջազգային կազմակերպություններ եւ դեսպանություններ:

MaxMonitor Ratings: 50 глобальных брендов в армянских интернет-СМИ
Система мониторинга, анализа и оценки СМИ MaxMonitor отныне будет представлять ежемесячный рейтинг представленности глоабльных брендов в армянском медиаполе.
В течение февраля 2018 года на 130 информационных сайтах отслеживалась частота упоминаний следующих 50  глобальных брендов:
Apple; Google; Microsoft; Coca-Cola; Amazon; Samsung; Toyota; Facebook; Mercedes; IBM; McDonalds; BMW; Disney; Intel; Cisco; Oracle; Nike; Honda; Pepsi; H&M; Zara; Gillette; American Express; Pampers; Ford; Hyundai; Nescafe; Audi; Nissan; Volkswagen; Sony; L’Oreal; HSBC; Porsche; Siemens; Gucci; HP; Danone; Adidas; Adobe; Nestle; Visa; Lego; Kia; Huawei; MasterCard; LandRover; Johnson&Johnson; Panasonic; Dior.
Представленные данные относятся исключительно к количеству упоминаний.
Как видно из таблицы, абсолютным лидером является Facebook, на втором месте – Apple, третье место делят Adobe и Merdeces.
Примечательно, что ряд известных брендов, например, L'Oreal или Nescafe, в феврале 2018 года вовсе не упоминались армянскими онлайн-СМИ.
Система Maxmonitor является лидером на рынке медиамониторинга, анализа и оценки в Армении. Клиентами системы являются несколько десятков частных и государственных организаций: банки, телекоммуникационные операторы, министерства и ведомства, международные организации и посольства.