ՌԴ-ում «սովորական մարդկանց» կարգելվի բիթքոինի առեւտուրը
Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունն առաջարկում է կրիպտոարժույթը համարել ֆինանսական ակտիվ, սակայն կարգավորել այն որպես «այլ ունեցվածք»:
Ինչպես գրում է RBC.ru կայքը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեեւը՝ ընդգծելով, որ միայն որակավորված ներդրողները պետք է թույլատրվեն բորսայում կրիպտոարժույթի առքուվաճառքին:
Նրա խոսքով՝ այս վիրտուալ արժույթները սկսել են ավելի հաճախ օգտագործվել փողերի լվացման նպատակով, ինչի համար էլ անհրաժեշտ է դրանց առեւտուրը կազմակերպել բորսայում, որպեսզի «կարգավորիչը միշտ տեղեկացված լինի՝ ով է վաճառողը, ով է գնորդը եւ դեպի ուր են շարժվում բիթքոինի հաշիվները»:
«Նախարարությունը չի պատրաստվում թույլատրել «սովորական մարդկանց» գնել եւ վաճառել բիթքոին. դա բավական վտանգավոր ներդրում է, որը կարող է հանգեցնել ֆինանսական կորուստի»,- նշել է Ալեքսեյ Մոիսեեւը՝ հավելելով, որ որակավորված ներդրողներին որոշում է ՌԴ Կենտրոնական բանկը:
Նախարարությունը կրիպտոարժույթների կարգավորման քաղաքականությունը որոշելիս ելնում է նրանից, որ «այն ֆինանսական բուրգ է, եւ նման ներդրումները բարձր ռիսկային են»:
Փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ կրիպտոարժույթների կարգավորման նախագիծն առաջիկայում կներկայացվի կառավարությանը, որից հետո կմեկնարկի նորմատիվային ակտերի մշակման գործընթացը:

«Обычных людей» в России не допустят к торговле биткоинами
Министерство финансов России предлагает считать криптовалюту финансовым активом, но регулировать как «иное имущество».
Как сообщает RBC.ru, об этом заявил заместитель министра финансов России Алексей Моисеев, подчеркнув, что только квалифицированным инвесторам следует разрешить покупать и продавать криптовалюту на бирже.
По его словам, участилось использование криптовалют для отмывания денег, в силу чего продавать и покупать криптовалюту следует через биржу, чтобы «регулятор всегда знал, кто продавец, кто покупатель, куда эти счета биткоина двинулись».
«Министерство не собирается допускать «обычных людей» к покупке и продаже биткоина, потому что это очень опасная инвестиция, которая может привести к потере денег»,- отметил  Алексей Моисеев, добавив, что квалифицированным инвестора признает Центральный банк РФ.
Определяя политику регулирования криптовалют, минфин исходит из того, что это «финансовая пирамида, такие инвестиции являются высокорискованными».
Моисеев выразил надежду, что проект регулирования криптовалют скоро будет представлен в правительство, после чего начнется разработка нормативных актов.