Կոնվերս Բանկը գերմանական երաժշտության երեկո է կազմակերպել
Կոնվերս Բանկի նախաձեռնությամբ մայիսի 15-ին կայացել է գերմանական երաժշտության երեկո՝ նվիրված Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման մեկամյակին:
Ինչպես հայտնել են բանկում, երեկոյի ընթացքում հնչել են Բախի, Շուբերտի, Բրամսի, Շումանի, Վագների, ինչպես նաեւ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, այդ թվում՝ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի, Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Աննա Մայիլյանի կատարմամբ:
«Մենք երախտապարտ ենք Գերմանիային՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում իր դիրքորոշման համար: Սա լավ օրինակ է հաստատելու, որ համամարդկային արժեքները, մշակույթը կնճռոտ հարցերը լուծելու  եւ առաջ շարժվելու լավագույն ճանապարհն են»,- ասել է Կոնվերս Բանկի գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոս, պատմաբան Թոմ Սամուելյանը, կարեւորելով մարդկության դեմ հանցագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը, հույս է հայտնել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը թույլ կտա վերականգնել պատմական արդարությունը եւ զոհերի իրավահաջորդներին ապագայում իրավունքների վերականգնման հնարավորություն կընձեռի:
«Բուդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունումից հետո մեզ շնորհակալություն հայտնելու համար Գերմանիայի դեսպանատան առջեւ էին հավաքվել հայ երիտասարդներ եւ վանկարկում էին «Դանքե Դոյչլանդ, Դանքե շոն»: Ես հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ նման վերաբերմունքի արժանացած միակ դեսպանն եմ Հայաստանում»,- ասել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:

Конверс Банк организовал вечер немецкой музыки
По инициативе Конверс Банка 15 мая состоялся вечер немецкой музыки, посвященный первой годовщине принятия Бундестагом резолюции, осуждающей Геноцид армян.
Как отметили в банке, на вечере прозвучали произведения Баха, Шуберта, Брамса, Шумана, Вагнера, а также армянских композиторов, в том числе в исполнении пианиста Айка Меликяна, заслуженной артистки Армении Анны Маилян.
«Мы благодарны Федеративной Республике Германия за ее позицию в вопросе осуждения Геноцида армян. Это хороший пример того, что общечеловеческие ценности и культура являются лучшим способом решения сложных вопросов и продвижения вперед», - сказал генеральный директор Конверс Банка Артур Акопян.
Преподаватель Американского университета Армении, историк Том Самуэлян, подчеркивая значение признания и осуждения преступлений против человечества, выразил надежду, что признание Геноцида армян позволит восстановить историческую справедливость и даст возможность правопреемникам жертв геноцида восстановить свои права в будущем.
«После принятия Бундестагом резолюции, осуждающей Геноцид армян, перед посольством ФРГ собрались молодые армяне, чтобы выразить нам свою благодарность, и скандировали «Danke, Deutschland, Danke Schoen». Я могу с гордостью сказать, что я единственный посол в Армении, удостоившийся подобного обращения», - сказал чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Матиас Кислер.