«Վերին Լարսին այլընտրանք լինելու է», - ասել է վարչապետը
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Վրաստան կատարած երկօրյա այցը գնահատել է «առարկայական, կառուցողական, ջերմ եւ բովանդակալից»:
«Մեր պատվիրակությունը չափազանց գոհ է այցի արդյունքներից եւ այն վերաբերմունքից, որին արժանացել է: Քննարկել ենք այն բոլոր ոլորտները, որոնք երկկողմ հետաքրքրություն են ներկայացնում: Բոլոր ուղղություններով ունենք պայմանավորվածություններ:
Ավելին, պայմանավորվել ենք նոր՝ տարածաշրջանային բնույթի որակ հաղորդել մեր տնտեսական համագործակցությանը, որպեսզի արտաքին աշխարհի առջեւ հաճախակի հանդես գանք համատեղ մեծ շուկայով, դա կլինի զբոսաշրջության ոլորտը, մեր նոր ազատ տնտեսական գոտին, որը ստեղծում ենք հարեւան Իրանի հետ եւ այլ ոլորտներ: Խոսել ենք բիզնեսի էքսպանսիայի մասին, պայմանավորվել ենք, որ զբոսաշրջության ոլորտում վրացական փորձը մենք օգտագործենք, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մեր փորձը փոխանցենք վրացական կողմին: Այս կառուցողական այցն ինձ ոգեւորում է եւ պարտավորեցնում»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքով՝ վրացի գործընկերներին առաջարկվել է Հայաստանի հարթակն օգտագործել ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործելու համար: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վրաց գործարարների համար նշանակել «բաց օր», որի ընթացքում Հայաստանում նրանց հետ քննարկվելու են տարբեր ծրագրեր:
Անդրադառնալով Վերին Լարսին այլընտրանքային ճանապարհի մասին հարցին՝ վարչապետը նշել է. «Հարցը քննարկել ենք: Համոզված եղեք, որ լինելու է»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ տնտեսական հարաբերություններից բացի, անդրադարձ է կատարվել երկու ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդմանը:
«Մենք ունենք գալիք սերունդների միջեւ կապերի հաստատման խնդիր եւ պայմանավորվել ենք տարբեր հարթակներ օգտագործել, որպեսզի երիտասարդները շփվեն միմյանց հետ: Խոսել ենք նաեւ վիրահայերի, այդ թվում՝ ջավախահայերի խնդիրների, կրթության ոլորտի, դասագրքերի, ուսուցիչների վերապատրաստման մասին եւ չի եղել որեւէ հարց, որտեղ ունենայինք միմյանց չհասկանալու միտում կամ հիմք»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն էլ տեղեկացրել է, որ Վրաստանի կառավարությունը կհատկացնի 3,5 մլն լարի՝ Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնը հիմնանորոգելու նպատակով:

«У Верхнего Ларса будет альтернатива», сказал премьер
Премьер-министр Армении Карен Карапетян назвал свой двухдневный визит в Грузию «предметным, конструктивным, теплым и содержательным».
«Наша делегация крайне довольна результатами визита и оказанным нам приемом. Мы обсудили все сферы, представляющие двусторонний интерес. По всем направлениям у нас есть договоренности.
Более того, мы договорились придать нашему экономическому сотрудничеству новый региональный характер, чтобы чаще представать перед внешним миром большим единым рынком, будь то сфера туризма, или наша новая экономическая зона, которую мы создаем с соседним Ираном, или другие направления. Говорили об экспансии бизнеса, договорились, что мы будем использовать опыт Грузии в области туризма, а грузинской стороне передадим наш опыт в области информационных технологий. Этот конструктивный визит вдохновляет и обязывает», - отметил Карен Карапетян.
По его словам, грузинским партнерам предложено использовать Армению в качестве точки выхода на рынок ЕАЭС. Достигнута договоренность о фиксации «открытого дня» для грузинских предпринимателей, в ходе которого в Армении с ними обсудят разные проекты.
Говоря о поисках альтернативного пути Верхнему Ларсу, премьер сказал: «Этот вопрос мы обсудили. Будьте уверены, он будет».
По словам главы правительства, помимо экономических связей обсуждалось также укрепление отношений между двумя народами.
«Перед нами стоит задача укрепления связей между будущими поколениями, и мы договорились об использовании разных платформ, на которых молодежь двух стран сможет общаться между собой. Мы говорили также о проблемах грузинских армян, в том числе живущих в Джавахке, связанные с образованием, учебниками, переподготовкой учителей. Не было ни одного вопроса, по которому у нас было бы недопонимание», - сказал Карен Карапетян.
Министр культуры Армении Армен Амирян сообщил, что правительство Грузии выделит 3,5 млн лари для капитального ремонта Тбилисского государственного армянского драматического театра им. Петроса Адамяна.