2017-ի համար «կոշտ» բյուջե ենք նախատեսել, ասել է վարչապետը
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է 2017թ. պետական բյուջեի նախագիծը, որի համաձայն` պետբյուջեն եկամուտների գծով կկազմի 1 210 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 1 360 մլրդ դրամ, պակասուրդը՝ 150.1 մլրդ դրամ:
«2017թ. համար բավական կոշտ բյուջե ենք նախատեսում, ինչի մասին խոսում են թվերը. մոտ 70 մլրդ դրամի եկամուտների աճ ենք նախատեսում եւ շուրջ 100 մլրդ դրամով ծախսերի նվազեցում»,- ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն էլ նշել է, որ վարչարարական մեխանիզմների արդյունքում հաջորդ տարի ակնկալվում են լրացուցիչ հարկային մուտքեր:
«Ծախսերի մասով եղել ենք համեմատաբար պահպանողական եւ ամբողջ տարվա համար ծրագրել ենք 1 տրիլիոն 360 մլրդ դրամի ծախս: Այս պարագայում 2017թ. բյուջեի պակասուրդը պահել ենք 2.8%-ի շրջանակում, որը գրեթե կրկնակի նվազ է 2016թ. համար գնահատվող ցուցանիշից»,- ասել  է Վարդան Արամյանը:

Госбюджет-2017 будет «жестким», сказал премьер Армении
«На 2017 год мы планируем достаточно жесткий бюджет, о чем свидетельствуют цифры: мы предусматриваем рост доходов примерно на 70 млрд драмов, и сокращение расходов на 100 млрд драмов», - сказал премьер-министр Карен Карапетян.
Министр финансов Вардан Армаян отметил, что благодаря административным механизмам в следующем году ожидаются дополнительные налоговые поступления.
«По части расходов мы остались сравнительно консервативными, и на весь год запланировали расходы в объеме 1 трлн 360 млрд драмов. В таком случае дефицит бюджета 2017 года можно удержать в рамках 2,8%, что почти вдвое меньше показателя текущего года», - сказал Вардан Арамян.