KfW-ն €20 մլն կտրամադրի Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորմանը
ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ Գերմանիայի Դաշնության KfW զարգացման բանկի միջեւ այսօր ստորագրվել է «Հայաստանի բնակարանային ֆինանսավորման կայուն շուկայի զարգացում 4-րդ փուլ» վարկային պայմանագիր՝ ընդհանուր €20 մլն արժողությամբ:
ԿԲ-ում նշել են, որ վարկային միջոցների տեղաբաշխումն իրականացվելու է առեւտրային բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների միջոցով, որոնք կրելու են միջոցների տեղաբաշխման վարկային ռիսկը:
Վարկային միջոցներն ուղղվելու են մարզերում եւ Երեւանում հիփոթեքային վարկավորմանը եւ էներգախնայողական հիփոթեքային վարկավորմանը: Վարկային պայմանագրի նպատակն է ապահովել կայուն եւ արդյունավետ հիփոթեքային վարկավորման շարունակական զարգացում:
Գործակցության շրջանակում նախատեսվում է նաեւ տեխնիկական աջակցության միջոցառումներ, որոնց ներքո ծրագրի շահառուներին կտրամադրվի համապատասխան խորհրդատվություն:

KfW выделит €20 на ипотечное кредитование в Армении
Центральный банк Армении и Германский Банк Развития KfW подписали сегодня кредитный договор «4-й этап развития стабильного рынка квартирного финансирования Армении» общей стоимостью €20 млн.
В ЦБ отметили, что распределение кредитных средств будет осуществляться посредством коммерческих банков и кредитных организаций, которые будут нести кредитные риски распределения средств.
Кредитные средства будут направлены на ипотечное кредитование в Ереване и регионах, а также на энергосберегающее ипотечное кредитование. Цель кредитного соглашения – обеспечить продолжительное развитие стабильного и эффективного ипотечного кредитования.
Сотрудничество предусматривает также техническую поддержку, в рамках которой бенефициары получат соответствующий консалтинг.