Գեորգի Պիսկովը պատմել է Յունիբանկի եւ «Յունիստրիմ»-ի ապագայի մասին
Գեորգի Պիսկովը եւ Գագիկ Զաքարյանը մտադիր են զարգացնել «Յունիստրիմ»-ը՝ որպես ունիվերսալ վճարային հարթակ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց համար:
Գեորգի Պիսկովն այդ մասին պատմել է Bankir.ru պորտալին տված հարցազրույցում:
««Յունիստրիմ»-ը դինամիկ զարգանում է՝ չնայած դժվարին պայմաններին. մենք բոլորս գիտենք, թե ինչ է տեղի ունենում միգրանտների եւ դրամական փոխանցումների շուկաներում: Սակայն մենք հզոր թիմ ունենք եւ գործընկերային ցանց, որը ներառում է 460 բանկ ավելի քան 100 երկրում»,- ասել է նա:
Գեորգի Պիսկովը «շատ որակյալ» է անվանել Յունիբանկի մանրածախ պորտֆելը:
«Երեք տարի առաջ մենք որոշում ընդունեցինք Հայաստանի մանրածախ վարկային բիզնես ագրեսիվ մուտք գործելու մասին: Մեր մյուս՝ «Պրոտոբեյզ Լաբորատորիզ» ընկերության հետ համատեղ ամբողջությամբ կյանքի կոչեցինք Հայաստանում մանրածախ վարկավորման բիզնես գործընթացների ինժինիրինգի նախագիծը: Եվ հանկարծ՝ բանկի աշխատակիցները զգացին, որ կարող են օրական 3000 վարկային հայտ մշակել: Հայկական բանկի համար դա մեծ մասշտաբ է: Այսօր POS եւ կանխիկ վարկերի ծավալով Յունիբանկը Հայաստանում առաջին տեղն է զբաղեցնում, ապառողական վարկերով՝ երրորդ, իսկ ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդներով՝ հինգերորդ տեղը»,- ասել է բանկի համասեփականատերը:
«Մենք Գագիկի հետ տնօրենների խորհրդում ենք (Յունիբանկի – խմբ.) եւ ակտիվ մասնակցում ենք բանկի ռազմավարության մշակման եւ որոշման ընդունման գործում, թե որ գործիքի կիրառմամբ կլուծվեն այս կամ այն խնդիրները: Իսկ մենեջերների թիմն այնտեղ շատ հզոր է, նրանց վրա կարելի է հույս դնել, նրանք բարձր կարգապահություն ունեն՝ պարտքի զարգացած զգացողությամբ: Յունիբանկի հաջողությունները մեծամասամբ մենեջմենթի վաստակն է, որը ընդունում է իր առջեւ դրված խնդիրները եւ իրականցնում դրանք»,- ասել է Գեորգի Պիսկովը:
Խոսելով Հայաստանում բանկի՝ սպասվող IPO-ի մասին՝ Գեորգի Պիսկովն ասել է, որ «դա կլինի իր տեսակի մեջ ժողովրդական IPO»:
«Դա մեր բանկի երկարաժամկետ ռազմավարության մի մասն է՝ մարդկային դեմքով: Մենք ցանկանում ենք, որ մեր հաճախորդներն օգտվեն բանկի ծառայություններից եւ վերջնական հաշվով լինեն մեր սեփականատերերը»,- ասել է նա:
Պիսկովի խոսքով՝ IPO-ի ընթացքում կտեղաբաշխվի բաժնետոմսերի «ոչ շատ մեծ մասը»:
«Սակայն սա Հայաստանի առաջին բանկային IPO-ներից է, եւ մեզ համար շատ կարեւոր է այս քայլը. որպեսզի մեր հաճախորդների կարծիքը հաշվի առնվի բանկի ռազմավարության մեջ»,- ասել է նա:

Георгий Писков рассказал о будущем Юнибанка и «Юнистрим»
Георгий Писков и Гагик Закарян намерены развивать «Юнистрим» как универсальную платежную платформу для физических и юридических лиц.
Об этом Георгий Писков сказал в интервью порталу Bankir.ru.
««Юнистрим» очень динамично развивается, несмотря на суровые условия: мы все знаем, что происходит на рынке мигрантов, на рынке денежных переводов. Но у нас мощная команда и партнерская сеть, которая насчитывает 460 банков в более чем ста странах», - сказал он.
Георгий Писков назвал «очень качественным» розничный портфель Юнибанка.
«Три года назад мы приняли решение об агрессивном входе в розничный кредитный бизнес Армении. Совместно с другой нашей компанией «Протобэйз лабораториз» полностью реализовали проект по инжинирингу бизнес-процессов розничного кредитования в Армении. И вдруг сотрудники банка увидели, что могут обрабатывать по 3000 кредитных заявок в день. Для армянского банка это большой масштаб. Сегодня по POS-кредитам и кредитам наличными Юнибанк занимает первое место в Армении. По потребительским кредитам - третье место. По срочным депозитам физических лиц - пятое», - сказал совладелец банка.
«Мы с Гагиком состоим в совете директоров (Юнибанка-ред.). И принимаем активное участие в разработке стратегии, в принятии решений о том, с помощью какого инструментария будут решаться те или иные задачи. А команда менеджеров там очень мощная, на них можно положиться, это люди высоко дисциплинированные, с очень развитым чувством долга. Успехи Юнибанка - это очень во многом заслуга менеджмента, который принимает задачу и исполняет ее», - заметил Георгий Писков.
Говоря о предстоящем IPO банка в Армении, Георгий Писков сказал, что «это будет своего рода народное IPO».
«Это часть нашей долгосрочной стратегии банка с человеческим лицом. Мы хотим, чтобы наши клиенты пользовались услугами банка и в конечном итоге были нашими совладельцами», - сказал он.
По словам Пискова, в ходе IPO будет размещаться «очень небольшая» доля. «Но это одно из первых банковских IPO в Армении, и для нас очень важен этот шаг: чтобы мнение наших клиентов учитывалось в стратегии банка», - отметил он.