Պեկինը հետաքրքրված է ՀՀ-ում ներդրումների իրականացմամբ
Չինաստանի վարչապետ Լի Քեցյանը վերահաստատել է չինական կողմի հետաքրքրվածությունը Իրան-Հայաստան երկաթուղու, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ:
Այս մասին ՉԺՀ վարչապետն ասել է այսօր՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ Պեկինում կայացած հանդիպմանը:
Լի Քեցյանը պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ ծրագրեր իրականացնել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացման, արդյունաբերության, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում: Նա տեղեկացրել է, որ Չինաստանում ուսանող հայ երիտասարդների կրթաթոշակը հաջորդ տարվանից կբարձրացվի:
Հովիկ Աբրահամյանը, իր հերթին, նշել է, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է:
ՀՀ գործադիրի ղեկավարը հիշեցրել է, որ վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերություններն առաջընթաց են արձանագրել, եւ աճել է ապրանքաշրջանառությունը (ավելի քան կես միլիարդ դոլար):
ՉԺՀ վարչապետն էլ ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է խորացնելու եւ ամրապնդելու բոլոր ոլորտներում առկա արդյունավետ փոխգործակցությունը:

Пекин заинтересован в инвестициях в Армению
Премьер-министр Китая Ли Кэцян подтвердил заинтересованность китайской стороны в инвестициях в строительство железной дороги Иран-Армения, а также транспортного коридора Север-Юг.
Об этом премьер КНР сказал сегодня на встрече с премьер-министром Армении Овиком Абрамяном в Пекине.
Ли Кэцян выразил готовность осуществить совместные с Арменией программы в области развития инфраструктуры, промышленности, а также в гуманитарной и других сферах. Он сообщил, что со следующего года повысятся стипендии, предоставляемые армянским студентам для обучения в Китае.
Овик Абрамян, в свою очередь, отметил, что развитие отношений с Китаем является одним из приоритетов внешней политики Армении.
Глава армянского правительства напомнил, что за последние годы в торгово-экономических отношениях двух стран наблюдается рост, в частности, вырос товарооборот (более чем полмиллиарда долларов).
Премьер-министр КНР сказал также, что китайская сторона готова углубить и укрепить эффективное сотрудничество с Арменией во всех сферах.