Կոմունալ վճարների ավտոմատ գանձման պայմանագիր՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում
Բանկում նշել են, որ այս քայլը հնարավորություն կընձեռի հաճախորդներին խնայել ժամանակ եւ խուսափել ամեն ամիս կոմունալ վճարումներ կատարելուց առաջացող անհարմարություններից:
«Ավելին, այն հաճախորդները, որոնք կձեւակերպեն կոմունալ վճարումների ավտոմատ գանձման պայմանագիր, յուրաքանչյուր ամսվա 12-ին կստանան SMS-հաղորդագրություն, որը պարունակում է բոլոր տեսակի կոմունալ ծարայությունների վարձավճարների մասին տեղեկատվություն, ինչը հնարավորություն կտա նախապես ճշգրտել ավտոմատ գանձվող վարձավճարների գումարները:
Այն դեպքում, երբ հաճախորդը միաժամանակ վարձավճարներ է կատարում մի քանի բնակարանի համար, ապա այսուհետ այդ հաշվեհամարների տարանջատումը եւ հաշվառումը բարդություններ չի առաջացնի, քանզի նա պայմանագրի առկայության դեպքում հնարավորություն կունենա ձեւավորելու ոչ միայն կոմունալ վարձավճարների վճարման խմբեր, այլեւ վերջիններիս տալ անվանումներ (օրինակ, «Տուն», «Ծնողներ» եւ այլն) եւ ըստ խմբերի առանձնացված եղանակով ստանալ կոմունալի պարտքի վերաբերյալ տեղեկատվություն SMS-հաղորդագրության միջոցով»,- ասված է հաղորդագրությունում:
SMS-հաղորդագրությունները կուղարկվեն հաճախորդներին յուրաքանչյուր ամսվա 12-ին, իսկ գումարի փաստացի գանձումը կկատարվի հաճախորդի կողմից պայմանագրում նշված ամսթվին: Ըստ կոմունալ վճարման տեսակի հնարավոր է նաեւ հաստատել սահմանաչափեր հաշվից գանձվող գումարների նկատմամբ, որից ավելի գումար հաշվեհամարից չի գանձվի:
Պայմանագրի կնքումն անվճար է: Կոմունալ վճարումների համար ուղարկված յուրաքանչյուր SMS հաղորդագրության արժեքը 30 դրամ է (ներառյալ ԱԱՀ):

Договор об автоматическом списании коммунальных платежей - в Банке ВТБ (Армения)
В Банке ВТБ (Армения) отныне можно оформить договор об автоматическом списании коммунальных платежей.
Как отметили в банке, это позволит сэкономить время и избежать всех неудобств, возникающих ежемесячно при оплате пакета коммунальных услуг.
«Более того, клиенты, оформившие договор об автоматическом списании коммунальных платежей, 12-го числа каждого месяца будут получать SMS-сообщение с информацией о сумме задолженности по всем видам коммунальных платежей, что позволит клиентам заранее удостовериться в правильности суммы, подлежащей автоматическому списанию.
В случае, если клиент ежемесячно оплачивает коммунальные услуги нескольких квартир одновременно, то раздельный учет счетов нескольких квартир отныне не будет вызывать неудобств, т.к. у клиентов, оформляющих договор об автоматическом списании коммунальных платежей,  появится возможность не только формировать группы коммунальных платежей, но также и давать специальные наименования каждой из групп (например, «Дом», «Родители» и т.д.) и в дальнейшем получать ежемесячную информацию о сумме задолженности по каждой квартире (группе коммунальных платежей) посредством SMS-сообщений по отдельности», - говорится в сообщении.
SMS-сообщения о коммунальных задолженностях будут отправляться клиентам 12-го числа каждого месяца, а фактическое списание со счета будет осуществлено на дату, указанную самим клиентом в договоре. При этом, по каждому виду коммунального платежа есть возможность установления максимальных лимитов, выше которых списание со счета клиента не будет осуществляться.
Оформление договора – бесплатно в любом из 65-и филиалов банка. Стоимость каждого отправленного SMS-сообщения о коммунальных платежах – 30 драмов (включая НДС).