ՌԴ-ն առաջարկել է ԱՊՀ տարածքում հրաժարվել դոլարից
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրինագիծ է մտցրել Պետդումա, որը ենթադրում է ԱՊՀ տարածքում դոլարից հրաժարում:
Ինչպես հաղորդում է Vestifinance.ru-ն, այս օրինագիծը նշանակում է միասնական ֆինանսական շուկայի ստեղծում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ ԱՊՀ մյուս պետությունների միջեւ:
ՌԴ նախագահի կայքում հրապարակված «Անկախ Պետությունների  Համագործակցության մասնակից պետությունների ինտեգրված արժութային շուկայի ձեւավորման ոլորտում համագործակցության մասին» հաղորդագրության համաձայն՝ կստեղծվի մեխանիզմ, որը թույլ կտա հրաժարվել դոլարից եւ եվրոյից՝ որպես հաշվարկներում օգտագործվող միջանկյալ արժույթից:
Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում երկրներն արդեն քննարկել են ազգային արժույթներին անցնելու հնարավորությունը: ՌԴ-ի, Հայաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի միջեւ պայմանավորվածության համաձայն՝ փոխհաշվարկներում միայն ազգային արժույթների օգտագործմանն անցնելը պետք է տեղի ունենա 2025-2030 թթ.:
Համանման առաջարկ է պարունակում ԵՏՄ անդամ պետությունների կողմից 2014թ. դեկտեմբերին հաստատված նախագծում:
Ներկայում ԵՏՄ երկրների միջեւ փոխադարձ հաշվարկների 50%-ը կատարվում է դոլարով եւ եվրոյով: Նախագծով առաջարկվում է ԵՏՄ տարածքում ընդհանրապես հրաժարվել դոլարի եւ եվրոյի օգտագործումից:

РФ предлагает отказаться от доллара на территории СНГ
Президент России Владимир Путин внес в Госдуму законопроект, который предполагает отказ от доллара на территории СНГ.
Как передает «Вести. Экономика»,  это будет означать создание единого финансового рынка между Россией, Арменией, Белоруссией, Казахстаном, Киргизией, Таджикистаном и другими странами.
Согласно опубликованному сообщению на сайте президента России, в рамках «Соглашения о сотрудничестве в области организации интегрированного валютного рынка государств – участников Содружества Независимых Государств» будет создан механизм, который позволит отказаться от доллара и евро в качестве промежуточной валюты в расчетах.
В рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) страны уже обсуждали возможность перехода на национальные валюты. Согласно договоренностям между Россией, Белоруссией, Арменией и Казахстаном переход на взаиморасчеты только в национальных валютах (рубли, белорусские рубли, тенге и драмы) должен произойти к 2025–2030 гг.
Такое предложение содержится в проекте развития платежных систем в ЕАЭС, одобренном странами союза в декабре 2014 г.
Сейчас почти 50% платежного оборота между странами ЕАЭС приходится на доллар и евро, что повышает зависимость союза от стран-эмитентов валюты. Проект предлагает полностью отказаться от использования доллара и евро в ЕАЭС.