ՎՏԲ-ն հայկական ընկերություններին առաջարկում է ռուբլով վարկավորվել
ՎՏԲ Բանկի վարչության փոխնախագահ Միխայիլ Օսեեւսկին ՀՀ կառավարության, Կենտրոնական բանկի ու բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է ՌԴ ռուբլով վարկավորման հեռանկարները:
Այս մասին Միխայիլ Օսեեւսկին ասել է այսօր Երեւանում՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Ազգային արժույթները թուլանում են, եւ այս իրավիճակը մոտեցումների ճշգրտում է պահանջում: Մենք ՀՀ կառավարության ու Կենտրոնական բանկի ղեկավարների հետ քննարկել ենք հայ արտահանողների արժութային ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված  հնարավոր միջոցները: Այսօր նրանք բավական բարդ իրավիճակում են հայտնվել. վարկերը ստանում են դոլարով, եկամուտները՝ դրամով, իսկ արտահանումն իրականացնում են ռուբլով: Բնական է, որ ազգային արժույթների տատանման պայմաններում լուրջ անհարմարություններ են առաջանում: Մենք կարծում ենք, որ եթե մեր գործընկերները վարկեր ստանան ռուբլով, դա թույլ կտա նվազեցնել ռիսկերը»,- ասել է ՎՏԲ-ի թոփ-մենեջերը:
Նրա խոսքով՝ ՎՏԲ-ն ՀՀ պատկան մարմինների հետ պարբերաբար քննարկում է վարկավորման շուկայի կառուցվածքը. «Մենք կարծում ենք, որ պետք է ազատվել արժութային կախվածությունից, եւ այդ ուղղությամբ կատարվող քայլերից մեկը հետագայում կարող է լինել բազային դրույքների իջեցումը: Միեւնույն ժամանակ հասկանալի է, որ դա երկարատեւ գործընթաց է»,- նկատել է ՎՏԲ Բանկի վարչության փոխնախագահը:
Նա նաեւ նշել է, որ բանկը պատրաստ է դիտարկել այն հայկական ընկերություններին աջակցելու հնարավորությունները, որոնք աշխատում են ԵՏՄ տարածքում:
«Մասնավորապես, եթե հայկական ընկերությունները աշխատում են Ղազախստանի կամ Բելառուսի շուկաներում, մենք պատրաստ ենք նրանց հետ համագործակցել այդ պետությունների արժույթներով», - ասել է Միխայիլ Օսեեւսկին:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը կշարունակի աջակցել ներդրումային նախագծերին, մասնավորապես, գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակման, ջերմոցային տնտեսությունների ու հանքարդյունաբերության ոլորտներում, ասել է Օսեեւսկին:
ՎՏԲ-ի դիտորդ խորհուրդն ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին կքննարկի Հայաստանում բանկի նոր ռազմավարությունը, որում հաշվի կառնվեն Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապված ինտեգրացիոն գործընթացները:
Հայաստանում վարկավորման ծավալների ընդլայնման հեռանկարների մասին խոսելիս Միխայիլ Օսեեւսկին նշել է, որ շատ բաներ կախված են լինելու ՀՀ տնտեսության զարգացման ուղղություններից: Լրացուցիչ ռեսուրս կարող է դառնալ հայկական Սփյուռքի կապիտալների ներգրավվումը, ասել է նա:
«Մենք ավանդաբար օժանդակում էինք Հայաստանի շինարարության հատվածին, որում այժմ որոշակի դանդաղեցում է նկատվում, ինչը մեզ, իհարկե, չի ուրախացնում: Մենք պատրաստ ենք ճկուն ու ստեղծագործական մոտեցում ցուցաբերել եւ փնտրել նոր ուղղություններ»,- ասել է Միխայիլ Օսեեւսկին:
Ընդհանուր առմամբ նա դրական է գնահատել բանկի գործունեությունը Հայաստանում՝ ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մանրածախ հատվածներում՝ հիշեցնելով, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ակտիվները գերազանցում են $700 մլն-ի ցուցանիշը:

ВТБ предлагает армянским компаниям кредитоваться в рублях
Заместитель президента-председателя правления Банка ВТБ Михаил Осеевский обсудил с правительством, Центральным банком Армении и представителями частного бизнеса перспективу кредитования в российских рублях.
Об этом Михаил Осеевский сказал сегодня в Ереване на встрече с журналистами.
«Национальные валюты ослабевают, и эта ситуация требует корректировки подходов. Мы обсуждали с руководством правительства и Центрального банка Армении возможные меры, направленные на снижение валютных рисков армянских экспортеров. Сегодня у них довольно сложная ситуация: они кредитуются в долларах, выручку получают в драмах, а экспортируют за рубли. Естественно, что в условиях колебания курсов национальных валют создается серьезная дисгармония. Мы думаем, что если наши партнеры будут кредитоваться у нас в российских рублях, это позволит им значительно снизить свои риски», - сказал топ-менеджер ВТБ.
По его словам, ВТБ регулярно обсуждает с армянским регулятором структуру рынка кредитования. «Мы считаем, что следует уходить от валютной зависимости, и одним из шагов в этом направлении может быть дальнейшее снижение базовых ставок. В то же время, понятно, что это долгий процесс», - заметил заместитель президента-председателя правления Банка ВТБ.
Он также сказал, что банк готов рассматривать возможности поддержки армянских компаний, работающих на рынке стран ЕАЭС. «В частности, если армянские компании работают на рынках Казахстана или Беларуси, мы готовы работать с ними в национальных валютах этих стран», - сказал Михаил Осеевский.
Банк ВТБ (Армения) продолжит поддержку инвестиционных проектов, в частности, в сфере переработки сельскохозяйственной продукции, парниковых хозяйств, добывающей промышленности, сказал Осеевский.
Наблюдательный совет ВТБ в сентябре этого года рассмотрит новую стратегию банка для Армении, которая будет учитывать и интеграционные процессы в рамках Евразийского экономического союза.
Говоря о возможных перспективах расширения объемов кредитования в Армении, Михаил Осеевский заметил, что многое будет зависеть от направлений, в которых будет развиваться армянская экономика. Дополнительным ресурсом может стать привлечение капиталов представителей армянской диаспоры, сказал он.
«Мы традиционно поддерживали строительный сектор в Армении, в котором сегодня существует замедление, и оно нас, конечно, не радует. Мы готовы проявлять гибкий и творческий подход и искать новые сферы, которые можем поддерживать», - сказал Михаил Осеевский.
В целом он позитивно оценил работу банка в Армении, как в корпоративном, так и  в розничном сегменте, напомнив, что активы Банка ВТБ (Армения) превышают $ 700 млн.