ԵՏՄ նախարարները վաղ են համարում միասնական արժույթի մասին խոսելը
Այս մասին այսօր Երեւանում ասել է ԵՏՄ կոլեգիայի անդամ, նախարար Տատյանա Վալովայան: Նրա խոսքով՝ միասնական արժույթի համար երկար ճանապարհ է պետք անցնել:
Տատյանա Վալովայան ասել է, որ նախ անհրաժեշտ է ստեղծել ամբողջական տնտեսական միություն, որի հիման վրա էլ հետագայում հնարավոր կլինի ստեղծվել միասնական արժութային միությունը:
ԵՏՄ հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ Կարինե Մինասյանը եւս վաղ է համարել միասնական արժութայի միության մասին խոսելը:
«Մենք դեռ ճանապարհ ունենք անցնելու: Նախ` պետք է խորացնենք տնտեսական հարաբերությունը, ֆինանսական համակարգում շատ լուրջ հարցեր պետք է լուծվեն, միասնական վճարահաշվարկային համակարգ պետք է ձեւավորվի, իսկ կենտրոնական բանկերը պետք է ստեղծեն այն միասնական մեխանիզմը, որով կգործի միասնական արժութային միությունը»,- ասել է նա:

Министры ЕАЭС считают преждевременным говорить о единой валюте
Об этом сегодня в Ереване сказала член коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) (министр) Татьяна Валовая. По ее словам, «до создания единой валюты нужно пройти долгий путь».
Татьяна Валовая сказала, что прежде всего необходимо создать цельный экономический блок, на основании которого будет в дальнейшем создаваться единый валютный союз.
Член коллегии Евразийской экономической комиссии ЕАЭС Карине Минасян также назвала преждевременными разговоры о создании единого валютного союза.
«Нам есть еще, над чем работать. Сначала нужно углубить экономические отношения, решить очень серьезные вопросы в финансовой системе, сформировать единую платежно-расчетную систему. Центральные банки должны создать единый механизм, на основании которого будет действовать единый валютный союз», - сказала она.