Կարինե Մինասյանը ներկայացրել է ՀՀ-ի համար հատուկ պայմանները ԵՏՄ-ում
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մասին պայմանագիրն անցումային շրջանում հատուկ պայմաններ եւ արտոնություններ է սահմանում Հայաստանի համար:
Այս մասին մարտի 3-ին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ Կարին Մինասյանը Մոսկվայում՝ «Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը ԵՏՄ-ի շրջանակում. առանձնահատկություններն ու հեռանկարները» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո 5 տարվա ընթացքում նախկին պայմաններով հնարավոր է Հայաստան ներկրել անձնական օգտագործման մեքենաներ:
Միաժամանակ՝ գոյություն ունի ապրանքների հատուկ ցանկ, որոնց ներկրումը ՀՀ կիրականացվի ավելի ցածր կամ ավելի բարձր տոկոսադրույքներով մի քանի տարիների ընթացքում:
«Հայաստանի համար ներմուծման մաքսատուրքերի «հարմարավետ» տոկոսադրույքները պահպանվել են ապրանքների այնպիսի խմբերի համար, ինչպիսիք են տրանսպորտային միջոցները, սննդամթերքը, դեղորայքը, նավթամթերքներն ու պարարտանյութերը»,- ասել է Կարինե Մինասյանը՝ հավելելով, որ ներմուծման մաքսատուրքից լիովին ազատվում են ռազմական նշանակության ապրանքները, ինչպես նաեւ քաղաքացիական ինքնաթիռներն ու ուղղաթիռները:
Կարինե Մինասյանի խոսքով՝ մեկ տարվա ընթացքում կսկսի գործել օրենք, որի համաձայն՝ հայաստանցի գործարարն իրավունք կստանա աշխատել կա՛մ ԵՏՄ օրենսդրության, կա՛մ ՀՀ օրենսդրության համապատասխան:
«Ընդհանուր առմամբ, հայ գործընկերների հետ առեւտրում ծագող բյուրոկրատական արգելքների վերացումը թույլ կտա ակտիվացնել փոխադարձ առեւտուրը»,- ասել է Կարինե Մինասյանը:
Նա հավելել է, որ բարելավվել է նաեւ հայ միգրանտների վիճակը: Ներկայում ՀՀ քաղաքացիները կարող են առանց աշխատանքային պայմանագրի եւ սահմանափակումների աշխատել ԵՏՄ ամբողջ տարածքում, ինչպես նաեւ 30 օր մնալ միության երկրների տարածքում՝ առանց գրանցման:

Карине Минасян представила особые условия для Армении в ЕАЭС
В Договоре о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) прописаны особые условия и льготы на переходный период для Армении.
Об этом 3 марта в Москве в рамках круглого стола «Развитие сотрудничества с Арменией в рамках ЕАЭС - особенности и перспективы» сказала член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Карине Минасян.
Она сообщила, что в течение 5 лет после вступления в силу Договора на прежних условиях можно будет ввозить в Армению автомобили для личного пользования.
В то же время, существует список товаров, ввоз которых в республику будет осуществляться по более низким или более высоким ставкам в течение нескольких лет.
«Комфортные для Армении ставки ввозных таможенных пошлин сохранены по таким товарным группам, как моторные и транспортные средства, пищевые продукты,  фармацевтика, нефтепродукты и удобрения, - пояснила министр ЕЭК. - От ввозной таможенной пошлины освобождаются продукция военного назначения, а также гражданские самолеты и вертолеты».
По словам Карине Минасян, в течение года будет действовать норма, в соответствии с которой предприниматель Армении получит право на выбор работать либо в соответствии с законодательством ЕАЭС, либо в соответствии с национальным законодательством.
«В целом снятие бюрократических барьеров, с которыми сталкивались предприниматели в торговле с армянскими партнерами, позволит активизировать взаимную торговлю», - сказала Карине Минасян.
По ее словам, проще стало и трудовым мигрантам из Армении. Теперь армянские граждане без каких-либо ограничений, по трудовому соглашению могут работать на территории всего ЕАЭС, а также пребывать на территории стран Союза в течение 30 дней без регистрации.