Երեւանում բացվել է Զբոսավարների միջազգային 3-րդ ուսումնական կենտրոնը
Համապատասխան համաձայնագիրն այսօր ստորագրել են «Հայ զբոսավարների գիլդիա» հասարակական կազմակերպությունը (ՀԶԳ ՀԿ) եւ Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիան (ԶԱՀՖ/WFTGA):
Զբոսավարների միջազգային 3-րդ ուսումնական կենտրոնն առաջինն է տարածաշրջանում: Մյուս երկու կենտրոնները գտնվում են Կիպրոսում եւ Սաբայում:
Կենտրոնի դասընթացները կանցկացվեն Երեւանի պետական համալսարանում:
«Հայ Զբոսավարների Գիլդիա» ՀԿ նախագահ Լիա Բախշինյանն ասել է, որ ուսումնական կուրսի տեւողությունը մոտ երկու շաբաթ է: Հայ զբոսավարների համար վերապատրաստումը կլինի անվճար:
Դասընթացները վարելու են Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի կողմից հավատարմագրված երեք միջազգային եւ ութ ազգային մասնագետները:
Զբոսավարների ասոցիացիայի համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահ Ֆելիսիտաս Վրեսնիգի փոխանցմամբ, ոչ միայն հայ, այլեւ արտերկրից ժամանած զբոսավարները կենտրոնում ձեռք են բերելու նոր հմտություններ:
«Սա նաեւ լավ հնարավորություն է ծանոթանալու տարբեր ազգերի մշակույթներին եւ դրանց ներկայացման առանձնահատկություններին», - ասել է Ֆելիսիտաս Վրեսնիգը:

В Ереване открылся 3-й Международный учебный центр гидов
Соответствующее соглашение сегодня подписали общесвтенная организация «Армянская гильдия гидов» и Всемирная федерация ассоциаций туристичекских гидов (WFTGA).
3-й Международный учебный центр гидов станет первым в регионе. Другие два находятся на Кипре и в Сабае.
Занятия в рамках центра будут проводиться в Ереванском государственном университете.
Глава «Армянской гильдии гидов» Лия Бахшинян сказала, что продолжительность учебного курса составит около двух недель. Переподготовка армянских гидов будет осуществляться бесплатно.
Вести курсы будут аккредитованные со стороны WFTGA специалисты - трое международных и восемь национальных.
По словам главы WFTGA Фелиситас Вресниг, в центре смогут приобретать новые навыки не только местные, но и иностранные гиды.
«Помимо всего, это хорошая возможность познакомиться с культурой разных народов и с особенностями их презентации», - сказала Фелиситас Вресниг.