Սամվել Կարապետյան. «Հաջողությունը միշտ հարաբերական է»
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը հարցազրույց է տվել «РБК» ամսագրին` առաջինը 10 տարվա ընթացքում:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցի առավել հետաքրքիր հատվածները:
Առաջին քայլերի եւ բիզնեսի մասին
Ինստիտուտն ավարտելուց երեք տարի հետո` 1989 թվականին, ստեղծեցի իմ առաջին բիզնեսը`ռետինատեխնիկական, մետաղական իրերի, ինչպես նաեւ կարի սարքավորումների արտադրման «Զենիթ» բազմապրոֆիլ կոոպերատիվը: Ավելի ուշ գնեցի էմալապատ սպասքի գործարանը, որը ղեկավարում էի, այն եւս վերածելով կոոպերատիվի: Հասկանում էի, որ այդպիսով կստեղծեմ ավելի ժամանակակից հարթակ, որը կարող է զարգանալ փոփոխվող տնտեսության պայմաններում:
Միշտ հավատարիմ էի այն սկզբունքին, որ ավելի լավ է հարգանք վաստակել`զբաղեցնելով առաջնորդի դիրքը, քան ինչ-որ մեկի հրահանգներին հետեւելով:
Դժվարությունների մասին
Կարող է զարմանալի թվալ, բայց այդ ժամանակ ես դժվարություններ կամ հատուկ խոչընդոտներ չէի տեսնում, որոնք հնարավոր չէր շրջանցել: Ես սկսեցի իմ բիզնեսը. հավաքեցի ընկերներիս, մենք քննարկեցինք գաղափարը, գործողությունների ծրագիրը, հիմնեցինք ձեռնարկություն եւ սկսեցինք աշխատել: Ամեն ինչ շատ պարզ էր եւ առանց դժվարությունների:
Ռուսաստանում աշխատանքի մեկնարկի մասին
Ծրագիր ունեի. եկա, հիմնավորվեցի, հաղթեցի: (Ժպտում է): Ռուսաստանում իմ առաջին կետը Լիպեցկն էր: Ընտրեցի այդ քաղաքը, քանի որ շրջանն ու մարդիկ ինձ ծանոթ էին. մեր կոոպերատիվն արդեն վաղուց եւ ակտիվ համագործակցում էր Նովոլիպեցկի մետաղագործական կոմբինատի հետ: Մենք նրանցից մետաղ էինք գնում, իսկ նրանց վաճառում էինք հատուկ համազգեստ: Լիպեցկից տեղափոխվեցի Մոսկվա, ավելի ուշ բնակություն հաստատեցի Կալուգայում, որտեղ շատ ընկերներ ունեի: Բացի դրանից, այնտեղ ապրում էին իմ զարմիկները:
«Տաշիրի» աշխատանքի մասին
Առաջին գումարը վաստակել էի դեռ Հայաստանում: Դա ինձ թույլ տվեց տեղափոխվելուց հետո ապրել բարեկեցիկ կյանքով, եւ ես դրա մի մասը ներդրեցի Ռուսաստանում առաջին ակտիվների ձեռք բերման ուղղությամբ: Հետագայում բիզնեսը սկսեց զարգանալ  Լիպեցկում եւ Կալուգայում մեր կողմից իրականացվող ծրագրերից ստացված եկամուտների շնորհիվ: Հենց այդ ժամանակ ես ձեւավորեցի «Տաշիրի» հիմնական աշխատանքային գծագիրը, որը գործում է մինչ օրս. մենք միշտ որոնում ենք ակտիվներ, բայց պատրաստ ենք ներդրումներ կատարել միայն ամենահետաքրքիր եւ շահութաբեր ծրագրերում: Այդ որոնումների արդյունքում այն ժամանակ մենք հավաքեցինք շուկայում առկա լավագույն առաջարկները:
Ճգնաժամի մասին
Ճգնաժամին մենք մոտեցանք շատ լավ հեղինակությամբ, եւ փոխառությունների քանակը չափազանց մեծ չէր: Դա «Տաշիրին» թույլ տվեց իրեն ավելի հանգիստ զգալ: Առավել եւս, որ մեր նկատմամբ բանկերի հետաքրքրությունը շատ մեծ էր: Քանի դեռ մյուս ընկերությունները փոխառություններ էին վերցնում 19-20%-ով, մենք Ռայֆայզենբանկից վարկ էինք ստանում 6%-ով:
Կառավարման մասին
Մեզ մոտ ամեն ինչ հիմնված է «ձեռքի կառավարման» վրա: Եթե ես չմասնակցեի բոլոր գործընթացներին, խմբում ընդգրկված կլինեին ոչ թե 200, այլ անհամեմատ պակաս թվով ընկերություններ:
Հիմնական ուղղությունների մասին
Այսօր հիմնական ուղղություններն են դիվելոփմենթը, շինարարությունը եւ ֆինանսական հատվածը: Մենք կարեւոր դիրք ենք դուրս բերում նաեւ էներգետիկ եւ ճարտարագիտական ընկերությունները, զարգացնում ենք ռիթեյլը (մանրածախ առեւտուրը):
Ընդհանուր առմամբ, բարձր տեխնոլոգիական շուկայի ձեռնարկություններում մենք չենք շտապում ներդրումներ կատարել: Միաժամանակ, ունենք հեռահաղորդակցային ընկերություն, եւ եթե դրա գործունեության շրջանակներում հաջողվի կիրառել բարձր տեխնոլոգիաներ, մենք դա կանենք: Անկեղծ ասած, ես չգիտեմ որեւէ ուղղություն, որտեղ մենք ներկայացված չենք:
Հաջողության մասին
Դեռ պատանեկության շրջանում, երբ հրապուրվում էի ֆուտբոլով, հասկացա, որ հաջողություն հասկացությունը երբեմն շատ կարեւոր, սակայն միշտ հարաբերական է: Գոլ է խփում միայն այն խաղացողը, ով ճանաչում է իր հակառակորդին, տեխնիկապես է մոտենում խաղին եւ մինչեւ գլուխն ընկղմվում է նրա մեջ: Հիմա ես ավելի հազվադեպ եմ դաշտ դուրս գալիս, սակայն յուրացրած կանոններն օգտագործում եմ բիզնեսում. սիրում եմ գոլեր խփել:

Президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян дал интервью журналу «РБК» -
Через три года после окончания института, в 1989-м, я создал свой первый бизнес - многопрофильный кооператив «Зенит» 41по производству резинотехнических, металлических, а также швейных изделий. Чуть позже купил завод эмальпосуды, который возглавлял, и превратил его в кооператив. Я понимал, что таким образом создам более современную площадку, которая сможет развиваться в условиях меняющейся экономики.
Помимо этого мне хотелось действовать самостоятельно. Я всегда придерживался принципа, что лучше зарабатывать уважение, занимая лидерскую позицию, а не следуя чьим-то указаниям.
О трудностях
Возможно, это покажется удивительным, но тогда я не видел трудностей или особых препятствий, которые нельзя было бы обойти. Я начал свой бизнес, собрав друзей: мы обсудили идею, план действий, учредили предприятие и cтали работать - все просто и без каких-либо трудностей!
О начале работы в России
У меня был план: приехал - обосновался - победил. (Улыбается.) Первым моим пунктом в России стал Липецк. Выбрал этот город, потому что регион и люди были мне хорошо знакомы: наш кооператив к тому времени давно и активно сотрудничал с Новолипецким металлургическим комбинатом. Мы покупали у них металл, а им продавали спецодежду. Из Липецка я переехал в Москву, а позже обосновался в Калуге, где уже было немало друзей. Кроме того, там жили мои двоюродные и троюродные братья.
О схеме работы «Ташира»
Первые деньги я заработал еще в Армении. Они позволили мне жить безбедно после переезда, их я расходовал на приобретение первых активов в России. Потом бизнес стал развиваться благодаря доходам от проектов, которыми мы занялись в Липецке и Калуге. Именно в то время я сформулировал основную схему работы «Ташира», действующую и сегодня: мы всегда ищем активы, но готовы вкладываться только в самые интересные и прибыльные. В результате таких поисков мы тогда собрали лучшие предложения на рынке.
О кризисе
К кризису мы подошли с очень хорошей репутацией, и количество заемных средств не было критичным. Это позволило «Таширу» чувствовать себя спокойно. Тем более что интерес банков к нам был очень высоким. Когда другие компании брали займы под 19-20%, мы получили кредит у Райффайзенбанка под 6%.
Об управлении
У нас все построено на ручном управлении. И если бы я не вникал во все процессы, то в группу входило бы не 200 компаний, а куда меньше.
О главных направлениях
Сегодня главные направления - это девелопмент, строительство и финансовый сектор. Также мы выводим на основные позиции энергетические и инжиниринговые компании, развиваем ритейл.
В предприятия высокотехнологичного рынка мы не спешим инвестировать. При этом у нас есть телекоммуникационная компания, и, если в рамках ее деятельности удастся использовать высокие технологии, мы это сделаем. Честно говоря, я не знаю направления, где мы уже не присутствуем.
Об удаче
Еще в юности, когда я увлекался футболом, понял, что удача - понятие иногда важное, но всегда относительное. Голы постоянно забивает только тот игрок, который знает своего противника, технично подходит к игре и погружается в нее с головой. Теперь я гораздо реже выхожу на поле, но усвоенные правила использую в бизнесе - люблю забивать голы.