C-QUADRAT. ծրագրում ենք առաջատար դիրք գրավել ՀՀ ֆինանսական շուկայում
Դեկտեմբերի 2-ին հայտնի դարձավ, որ ԿԲ-ն գրանցել է «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերությունը` նրան տրամադրելով ներդրումային ֆոնդի կառավարման գործունեության լիցենզիա:
«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»-ն գերմանական Talanx Asset Management եւ ավստրիական C-QUADRAT Investment ընկերությունների համատեղ ձեռնարկություն: «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»-ի բաժնեմասերի 74.9 %-ը պատկանում է C-QUADRAT Investment-ին: C-QUADRAT-ը հիմնադրվել է 1991 թվականին, գրասենյակներ ունի Վիենայում, Լոնդոնում, Ֆրանկֆուրտում եւ Ժնեւում եւ գործունեություն է ծավալում 17 եվրոպական երկրներում:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է C-QUADRAT AG ընկերության խորհրդի անդամ Անդրեաս Ուիմերի հետ:
-Ինչու՞ եւ ինչպե՞ս Talanx եւ C-QUADRAT  ընկերությունները որոշեցին աշխատել Հայաստանում եւ կառավարել ՀՀ քաղաքացիների կենսաթոշակային խնայողությունները:
-Talanx-ը Ֆրանկֆուրտի ֆոնդային բորսայում ցուցակված C-QUADRAT Investment AG-ի խոշորագույն բաժնետերն է: C-QUADRAT-ը ՀՀ Կենտրոնական բանկի հետ մի քանի ամիս բանակցություններ է վարել` պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդային համակարգում ներգրավվելու հնարավորությունների շուրջ:
«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»-ի նպատակն է Հայաստանում առաջարկել ակտիվների եւ ֆոնդային կառավարման բարձրորակ ծառայություններ: Ընկերությունը ծրագրում է առաջատար դիրք գրավել Հայաստանի ֆինանսական շուկայում, նպաստել կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացմանը եւ աջակցել ակտիվների կառավարմանն ու ներդրումային ծառայությունների դաշտի զարգացմանը:
«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»-ն ավստրիական C-QUADRAT Investment AG եւ գերմանական  Talanx Asset Management GmbH ընկերությունների համատեղ ձեռնարկությունն է: Մենք մտադիր ենք համագործակցել տարբեր տեղական կառույցների եւ ֆինանսական շուկայի ներկայացուցիչների` ՀՀ Կենտրոնական բանկի, բրոքերային ընկերությունների, տեղական բանկերի հետ:
- Ինչպես եւ ցանկացած բարեփոխում, կենսաթոշակային բարեփոխումների համակարգը եւս շատ հարցեր ու մտահոգություններ է առաջացրել ՀՀ  քաղաքացիների շրջանում: Առկա  անհանգստությունը փարատելու համար ի՞նչ փաստարկներ կարող եք բերել:
- Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների նախապայմանները գրեթե նույնն են, ինչ ողջ աշխարհում` ծերացող բնակչություն, աճող ճնշում պետական բյուջեի վրա, առկա կենսաթոշակային համակարգի անկատարություն: Հայաստանի կառավարությունն արդեն մի քանի տարի է, ինչ կենսաթոշակային բարեփոխումների փուլում է գտնվում, եւ որոշել է առկա համակարգը փոխարինել բազմամակարդակ համակարգով:
Երկրորդ մակարդակը` պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, հանդիսանում է կենսաթոշակային համակարգի նոր մասը, որը նպատակաուղղված է հատուցելու քաղաքացիների եկամուտները` հիմնվելով աշխատանքային տարիքի ընթացքում նրանց կողմից արված հատկացումների վրա: Նպատակն այն է, որ թոշակի անցնելուց հետո մարդը պահպանի իր նախկին եկամուտները եւ կյանքի մակարդակը: Կուտակային կենսաթոշակը քաղաքացուն պատասխանատու է դարձնում իր սեփական ապագայի նկատմամբ, մինչդեռ մյուս բաղադրիչը` պետական կենսաթոշակը, պետք է երաշխավորի կեցության համար անհրաժեշտ նվազագույն եկամուտը:
- Առկա մտահոգություններից է այն, որ Հայաստանի թերզարգացած ֆոնդային շուկան կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ կենսաթոշակային համակարգի ամբողջական բարեփոխումների համար:
- Կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումների հիմնական նպատակն է ապահովել կայուն կենսաթոշակային եկամուտ այնպիսի եղանակով, որը համապատասխանում է տվյալ երկրի պահանջներին: Ֆինանսական շուկաների զարգացումը երկրորդական նպատակներից է: Հայաստանի կառավարության, Կենտրոնական բանկի եւ այլ ինստիտուտների հետ համագործակցության արդյունքում մենք ծրագրում ենք աջակցել տեղական ֆինանսական շուկաների զարգացմանը, ներառյալ Հայաստանի կապիտալի շուկան:
- Որտե՞ղ եւ ինչպե՞ս եք պատրաստվում ներդնել Հայաստանի քաղաքացիների կենսաթոշակային հատկացումները, եւ ինչպիսի՞ է լինելու ձեր ներդրումային ռազմավարությունը: Արդյո՞ք  դրամական միջոցները ներդրվելու են հիմնականում Հայաստանից դուրս:
- Պարտադիր կենսաթոշակային համակարգում ընդգրկված քաղաքացիների գումարները ներդրվելու են առանձին կենսաթոշակային հիմնադրամներում:
Կենսաթոշակային հիմնադրամները կառավարվում են անկախ եւ պրոֆեսիոնալ ակտիվների կառավարիչների կողմից: Նրանց նպատակն է ավելացնել ներդրումների ծավալը մինչեւ քաղաքացին կհասնի կենսաթոշակային տարիքին:
Քաղաքացին իրավունք ունի ընտրել իր կենսաթոշակային հիմնադրամի կառավարչին, եւ հիմնադրամի տեսակը: Կենսաթոշակային հիմնադրամների սեփականատերերը ոչ թե դրանց կառավարիչներն են, այլ համակարգի մասնակից բոլոր քաղաքացիները: Բոլոր հիմնադրամներն ունեն կառավարման համար սահմանված կանոններ եւ սահմանափակումներ` արժեքի կայուն աճ ապահովելու համար: Հիմնադրամների ներդրումները կարվեն տեղական եւ արտերկրի բարձրորակ արժեթղթերում: Արտարժույթով արտահայտված արժեթղթերում ներդրումները պետք է կազմեն մինչեւ 40 տոկոս:
Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված երեք տիպի կենսաթոշակային ֆոնդերի միջեւ գլխավոր տարբերությունը վերաբերվում է ավելի ռիսկային համարվող արժեթղթերում ներդրումների մասնաբաժնին:

C-QUADRAT: Планируем занять положение лидера на финансовом рынке Армении
2 декабря стало известно, что ЦБ Армении зарегистрировал компанию «Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения», предоставив ей лицензию на управление инвестиционным фондом.
«Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения» является совместным предприятием немецкой Talanx Asset Management и австрийской C-QUADRAT Investment. 74.9% акций «Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения» принадлежат C-QUADRAT Investment. C-QUADRAT был основан в 1991 году, имеет офисы в Вене, Лондоне, Франкфурте и Женеве и ведет деятельность в 17 европейских странах.
Медиамакс побеседовал с членом Совета компании C-QUADRAT AG Андреасом Уиммером.
- Чем было обусловлено желание компаний Talanx и C-QUADRAT начать работу в Армении и управлять пенсионными накоплениями граждан? Как долго вы изучали армянский рынок?
- Talanx является крупнейшим акционером C-QUADRAT Investment AG, акции которой торгуются на Франкфуртской фондовой бирже. C-QUADRAT несколько месяцев вел переговоры с Центральным банком Армении относительно возможностей присоединения к обязательной накопительной пенсионной системе.
Цель «Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения» - предлагать в Армении высококачественные услуги управления активами и фондами. Компания планирует занять  лидирующее положение на финансовом рынке Армении, способствовать реализации пенсионной реформы, содействовать управлению активами и развитию палитры инвестиционных услуг.
«Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения» является совместным предприятием австрийской компании C-QUADRAT Investment и немецкой компании Talanx Asset Management. Мы намерены сотрудничать с различными местными структурами и представителями финансового рынка - Центральным банком Армении, брокерскими компаниями, местными банками.
- Как и любая реформа, пенсионная также вызывает немало вопросов и опасений у граждан Армении. Какие аргументы Вы могли бы привести, чтобы рассеять существующие опасения?
- В Армении предпосылки пенсионной реформы почти те же, как и во всем мире: старение населения, усиливающееся давление на государственный бюджет, несовершенство существующей пенсионной системы. Уже несколько лет правительство Армении находится на стадии пенсионных реформ и приняло решение заменить существующую систему на многоуровневую.
Второй уровень - обязательная накопительная пенсионная система - новая часть пенсионной системы, целью которой является компенсация доходов граждан на основе выделяемых ими средств в течение трудоспособного возраста. Ее цель - сохранить прежний уровень жизни и доходов человека. Накопительный пенсионный фонд делает человека ответственным за свое будущее, в то время как другой компонент - государственная пенсия - должен гарантировать минимальный необходимый доход.
- Одним из опасений является то, что неразвитый фондовой рынок в Армении может стать преградой на пути реализации полноценной пенсионной реформы. Что Вы думаете об этом?
- Основной целью реформы пенсионной системы является обеспечение стабильного пенсионного дохода теми способами, которые соответствует требованиям данной страны. Развитие финансового рынка - вторичная цель. В результате сотрудничества с правительством и Центральным банком Армении, а также с другими институтами, мы планируем содействовать развитию местного финансового рынка, включая рынок капитала Армении.
- Расскажите о том, где и как вы будете инвестировать сбережения граждан Армении, какой будет ваша инвестиционная стратегия? Можно говорить о том, что средства будут инвестироваться главным образом за пределами Армении?
- Средства граждан, включенных в обязательную пенсионную систему, будут инвестироваться в разных пенсионных фондах.
Пенсионные фонды управляются независимыми и профессиональными управляющими активов. Их целью является увеличение объема вложений до того, как гражданин достигнет пенсионного возраста.
У гражданина есть право выбирать управляющего пенсионным фондом и тип фонда. Владельцами пенсионных фондов являются не их управляющие, а все граждане, участвующие в системе. Во всех фондах есть правила и ограничения - для обеспечения стабильного роста. Фонды будут инвестировать в квалифицированные местные и иностранные ценные бумаги. Инвестиции в ценные бумаги, выраженные в иностранной валюте, должны составить до 40%.
Основная разница между тремя пенсионными фондами, предусмотренными законодательством Армении, касается объема вложений в ценные бумаги, считающиеся более рискованными.