Management Mix. «Հայաստանում հեռանկարային մենեջերները շատ քիչ են»
Management Mix խորհրդատվական եւ ուսումնական ընկերության նախագահ Րաֆֆի Սեմերջյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին:
- Management Mix-ը կառավարման խորհրդատվության եւ վերապատրաստման ծառայություններ է մատուցում մի շարք երկրներում, ուստի հետաքրքիր կլիներ լսել Ձեր կարծիքը համեմատության մեջ՝ որո՞նք են հայ մենեջերի հավաքական կերպարի առավելությունները եւ թույլ կողմերը: Որքանո՞վ է այստեղ տեղին խոսել հոգեկերտվածքի առանձնահատկությունների մասին:
- Հայաստանում մենեջերների արժեքներն ու մշակույթն ես կբաժանեի չորս կատեգորիաների: Առաջինն այն խումբն է, որն ունի հետխորհրդային մտածողություն: Նրանք ունեն ինչ-որ բան կորցնելու համախտանիշ, այդ պատճառով անում են ամեն ինչ իշխանությունն իրենց ձեռքերում պահելու համար: Կարգապահությունը, ուժային խաղերը, սպառնալիքներն ու վախեցնելն այն գործիքներն են , որոնք օգտագործվում են նրանց կողմից: Նրանք նախընտրում են հեռու մնալ ժամանակակից մեթոդներից «չգիտակցված վախի» պատճառով: Նրանցից որոշներն աշխատանքի են վերցնում մարդկային ռեսուրսների, որակի, մարքեթինգի գծով մասնագետների, որոնց ներկայությունը կարճաժամկետ է, քանի որ վերջիններս օգտագործում են այդ կազմակերպությունն որպես սկզբնակետ եւ լքում են դրանք առաջին իսկ լավ հնարավորության դեպքում:
Երկրորդը մենեջերների ավանդական կատեգորիան է, նրանք ավելի հետաքրքրված են կարճաժամկետ շահույթով: Աշխատում են խուսափել ռազմավարության, մարքեթինգի եւ տաղանդների վրա ծախսերից: Նրանց հիմնական նպատակն արագ եւ կարճաժամկետ հաղթանակի հասնելն է:
Երրորդ կատեգորիան ներկայացնում են ժամանակակից մենեջերներ, որոնք, կարեւորություն տալով հաճախորդի բավարարվածությանը, կիրառում են կառավարման մեջ որոշ ժամանակակից մեթոդներ:
Եվ, վերջապես, չորրորդ կատեգորիան` հետժամանակակից կամ հեռանկարային մենեջերներ: Նրանք ունեն ռազմավարական մտածողություն, հեռատես են եւ հետաքրքրված են բավարարելու ընկերության բոլոր շահագրգիռ կողմերին, այդ թվում` հաճախորդներին, բաժնետերերին, գործընկերներին եւ հասարակությանը: Այդպիսի մենեջերներ Հայաստանում կան, ցավոք, նրանց թիվը շատ փոքր է:
- Հայաստանում Ձեր ընկերությունը հիմնականում աշխատում է խոշոր բիզնեսների, այդ թվում` բանկերի եւ ֆինանսական այլ միավորների հետ: Ո՞ր պրոդուկտներն են առավել պահանջված ֆինանսական դաշտում գործող ընկերությունների կողմից:
- Մենք աշխատում ենք խոշոր բանկերի եւ կազմակերպությունների հետ, նաեւ միջին կազմակերպությունների, որոնք հետաքրքրված են մեր փորձով, որը մենք կիրառում են ենք Հյուսիսային Ամերիկայում, Եվրոպայում, Մերձավոր Արեւելքում, իսկ 1999-ից սկսած` նաեւ Հայաստանում:
Հիմնականը, ինչ պահանջվում է Հայաստանում, մարքեթինգի լավագույն փորձն է իր լայն իմաստով, ոչ թե միայն գովազդային, ինչպես ընդունված է Հայաստանում: Բանկերը պահանջում են մեթոդաբանություն նոր ապրանքների եւ ծառայությունների համար, նոր իրացման քաղաքականություն, նոր գնային սխեմաներ եւ իսկապես նոր եւ ոչ թե ավանդական առաջխաղացման մեթոդներ:
- Որքան հայտնի է, Management Mix-ն ավելացրել է իր ծառայությունների փաթեթը: Կներկայացնե՞ք դրանցից մի քանիսը:
- Վերջերս մշակեցինք ուղեցույց, որի հեղինակային իրավունքները պաշտպանված են Ֆրանսիայում, ուր ներառված են կառավարման բոլոր ասպեկտները` ներառյալ ռազմավարությունը: Այս համատեքստում ռազմավարություն ենք մշակել որոշ բանկերի եւ ընկերությունների համար, այլոց համար` գործընթացների կառավարում, մարդկային ռեսուրսների կառավարման համակարգ, մարքեթինգ, վաճառք եւ այլն:
Ներդրել ենք նաեւ նոր փորձ, որն անվանում ենք “Turn-Key” ծրագրեր, որի շրջանակներում ներգրավում ենք նոր ներդրողների, որոնք գալիս են Հայաստան իրենց տեխնոլոգիաներով եւ ռեսուրսներով: Այս առումով մենք արդեն իսկ ներգրավել ենք որոշ ինստիտուցիոնալ ներդրողների եւ արդեն հաջողել ենք որոշ ներդրումներ իրականացնել Հայաստանում:
Այսօր մենք նախագծում եւ մշակում ենք մակրո ծրագրեր, որոնք շատ շուտով արդեն իրականություն կդառնան: Դրանց գործնական փուլ հասնելուն պես կտեղեկացնենք մեր հասարակությանը:
- Ըստ Ձեզ, որո՞նք են այն հիմնական խոչընդոտները, որոնք լուրջ մտածելու տեղիք են տալիս հավանական ներդրողին գալ Հայաստան:
- Հիմնական խոչընդոտը ներդրումներ գրավելու համար շուկաների սակավությունն է, ինչպես նաեւ նյութերի ներկրման տրանսպորտային ծախսերը, արդյունաբերողների համար մաքսային պայմանները:
Բանկերի համար հիմնական ճնշումը կապիտալի արժեքն է, քանի որ Հայաստանի բանկային համակարգում ավանդները սահմանափակ են` ավելի քիչ, քան 2.5 միլիարդ դոլար: Բոլոր բանկերի շահույթը չի գերազանցում 100 միլիոն դոլարը:
Բայց եւ այնպես, Հայաստանն ունի նաեւ առավելություններ, ինչպիսիք են հողի գինը, առկա արդյունաբերական մշակույթը, որոշ ոլորտներում ինտենսիվ մրցակցության բացակայությունը:
Ասեմ, որ մեզ հաջողվեց ներգրավել որոշ ներդրողների բանկային, անշարժ գույքի եւ արդյունաբերության մեջ` հատկապես ագրոարդյունաբերության եւ վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում:
- Անցյալ տարի Հայաստանում հիմնվեց Համահայկական բանկը: Խնդրում եմ ներկայացրեք, ի՞նչ հույսեր եք կապում այս կառույցի հետ, տեղյա՞կ եք արդյոք՝ ի՞նչ սպասելիքներ ունեն այս բանկից արտասահմանում բնակվող մեր հայրենակիցները:
- Համահայկական բանկի գաղափարը հզոր է, քանի որ այն կապիտալ կներգրավի դրսից եւ կներդնի Հայաստանում: Շատ կարեւոր է, որ ավանդները երաշխավորվում են կառավարության կողմից, քանի որ կառավարությունն է բանկի բաժնետերը:
- Պարոն Սեմերջյան, հաճա՞խ եք լինում Հայաստանում, եւ պայմանավորվա՞ծ են արդյոք Ձեր այցելությունները միայն աշխատանքով:
- Ես ապրել եմ Ֆրանսիայում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում: Այժմ ընտանիքս Լիբանանում է: Գալիս եմ Հայաստան 1990 թ-ից , ունեմ տներ Երեւանում եւ Էջմիածնում, շատ ընկերներ ունեմ այստեղ եւ հաճույք եմ ստանում միջավայրից: Ընտանիքիս համար ավանդույթ է դարձել գալ Երեւան ամեն տարի` հատկապես ամռանը:

Management Mix: «В Армении очень мало перспективных менеджеров»
Интервью президента консалтинговой и тренинговой компании Management Mix Раффи Семерджяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Management Mix предоставляет услугу управленческого консалтинга и тренинговые программы в ряде стран, в связи с чем интересно услышать Ваше мнение в сравнении: представьте, пожалуйста, сильные и слабые стороны собирательного образа армянского менеджера. Насколько уместно в этом контексте говорить об особенностях армянского менталитета?
- Ценности и культуру работающих в Армении менеджеров я бы разделил на 4 категории. В первую категорию входят менеджеры, обладающие постсоветским мышлением. У них существует синдром что-либо потерять, в связи с чем они делают все возможное для того, чтобы сохранить власть в своих руках. Дисциплина, силовые игры, угрозы и устрашения – вот перечень  используемых ими инструментов. Они предпочитают оставаться вдали от современных методов в силу «неосознанного страха». Некоторые из них берут на работу человеческие ресурсы, специалистов в области маркетинга, качества, которые недолго пребывают на этой работе, поскольку используют эту компанию как стартовую позицию и покидают ее при первой же хорошей возможности.
Вторая категория – это традиционные менеджеры, они больше заинтересованы в получении краткосрочной прибыли. Стараются избегать расходов на стратегию, маркетинг и таланты. Основная их цель – достичь быстрой и краткосрочной победы.
Третью категорию представляют современные менеджеры, которые, придавая важность удовлетворенности клиента, применяют в процессе управления некоторые современные методы.
И, наконец, четвертая категория – постсовременные или перспективные менеджеры. Они обладают стратегическим мышлением, дальновидны и заинтересованы в том, чтобы удовлетворить  запросы всех заинтересованных сторон компании, включая клиентов, акционеров, партнеров и общественность. Такие менеджеры в Армении есть, но их очень мало.
- В Армении Вы работаете в основном с крупными компаниями, в том числе с  банками и другими финансовыми институтами. Какие продукты наиболее востребованы со стороны компаний, работающих на финансовом рынке?
- Мы работаем с крупными банками и компаниями, а также со средними по размеру бизнес-структурами, которые заинтересованы нашим опытом, применяемым нами в Северной Америке, Европе, на Ближнем Востоке, а с 1999 года – и в Армении.
Основное, что требуется в Армении – это наилучший опыт маркетинга в его широком смысле, а не только в рекламном проявлении, как это принято в Армении. Банки запрашивают методологию для новых продуктов и услуг, новую политику реализации, новые ценовые схемы – новые на самом деле, а не традиционные методы продвижения.
- Наколько известно, Management Mix расширил пакет предлагаемых услуг. Представьте, пожалуйста, некоторые их них.
- Недавно мы разработали руководство, авторские права которого защищены во Франции, куда включены все аспекты управления, включая стратегию. В этом контексте мы разработали стратегию для некоторых банков и компаний, для других – системы управления процессами, человеческими ресурсами, а также маркетинг, продажи и т.д.
Внедрили также новый опыт, который называем программами  «Turn-Key», в рамках которых привлекаем новых инвесторов, которые приходят в Армению со своими технологиями и ресурсами. Мы уже привлекли некоторых институциональных инвесторов и уже удалось осуществить определенные инвестиции в Армении.
Сегодня мы проектируем и разрабатываем макро-программы, которые скоро станут реальностью. После их запуска в рабочий режим, мы проинформируем общественность.
- Каковы, на Ваш взгляд,  основные преграды, которые заставят потенциального инвестора серьезно задуматься над перспективой инвестировать в Армению?
- Основная преграда на пути привлечения инвестиций -  нехватка рынков, а также транспортные расходы на ввозимые материалы; для промышленников – таможенные условия.
Основным давлением для банков является стоимость капитала, поскольку в банковской системе Армении вклады ограничены – меньше, чем $2.5 млрд. Прибыль всех банков не превышает $100 млн.
Но все же Армения имеет и свои преимущества, в частности, цена на землю, существующая промышленная культура и отсутствие интенсивной конкуренции в некоторых сферах.
Отмечу, что нам удалось привлечь некоторых инвесторов в банковскую сферу, рынок недвижимости и промышленность, особенно в агропромышленный сектор и в сферу возобновляемой энергетики.
- В прошлом году в Армении был основан Всеармянский банк. Какие у Вас надежды с этим банком и знакомы ли Вы с ожиданиями наших соотечественников, проживающих за рубежом.
- Идея Всеармянского банка очень мощная, поскольку он позволит привлечь капитал и  заложить его в Армении. Очень важно, что вклады гарантируются правительством, являющимся акционером банка.
- Г-н Семерджян, Вы часто бываете в Армении, Ваши посещения носят исключительно деловой характер?
- Я жил во Франции, Канаде и США. Моя семья сегодня в Ливане. Приезжаю в Армению с 1990 года, имею дома в Ереване и Эчмиадзине. В Армении у меня много друзей, получаю удовольствие от окружающей обстановки. Для моей семьи стало традицией каждый год приезжать в Армению, особенно – летом.