Անելիք Բանկ. «Իմիջային գովազդն անհրաժեշտ է ցանկացած պարագայում»
«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Գովազդի եւ հասարակության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Արեւյանի  հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am  պորտալին:
- Այսօր շատ է քննարկվում, թե որ գովազդն է ավելի արդյունավետ` ինտերնե՞տ, արտաքի՞ն (Billboard), թե՞ հեռուստագովազդը:  Հասկանալի է, որ կան լսարանի քանակի եւ գնային տարբերություններ, գովազդվող ծառայության  առանձնահատկություններ եւ այլն: Հետաքրքիր կլինի լսել Ձեր կարծիքը  բանկային ծառայությունների  գովազդի մասով :
- Թե՛ TV, թե՛ ինտերնետ եւ թե՛ արտաքին գովազդներն ունեն իրենց լսարանը եւ դրանց բնորոշ առանձնահատկությունները: Գովազդի արդյունավետությունը գնահատելու համար դեռեւս միայն TV եւ ինտերնետ գովազդներն են առանձնանում մոնիթորինգ իրականացնող ընկերություններով: Իսկ արտաքին գովազդի համար լուրջ մոնիթորինգ իրականացնող ընկերություն չկա, որն ինֆորմացիա կտրամադրեր փողոցների տրանսպորտային եւ մարդկային հոսքերի վերաբերյալ:
Անելիք Բանկը օգտագործում է գովազդի գրեթե բոլոր տարատեսակները: Արտաքին գովազդով բանկն իր ուրույն տեղն ունի մայրաքաղաքում ` Երեւանի ամենաբանուկ փողոցների շենքերին միշտ կարելի է նկատել բանկի ապրանքանիշը լուսային գովազդի տեսքով:
TV գովազդը Հայաստանում դեռեւս ապահովում է  ամենամեծ լսարանը եւ արդյունավետությունը: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գոյություն ունեն TV վարկանիշային չափումներ իրականացնող 2 միջազգային կազմակերպություններ՝ AGB Nielson-ը  եւ GFK-ը: Չափագրումներ իրականացնող ընկերությունները տրամադրում են կազմակերպություններին հետաքրքրող հիմնական տեղեկատվությունը, թե տվյալ ընկերության որոշակի գովազդը քանի մարդ է տեսնում, որի միավոր է հանդիսանում GRP-ն:
Այս ցուցանիշներով բանկը 2011 թվականի ընթացքում գրանցել է տպավորիչ  արդյունքներ: Նախորդ տարվա արդյունքներով բանկը, հավաքելով 38 000 GRP (ըստ  AGB Nielsen-ի` 25-65 տարիքի հեռուստադիտողներ, ք. Երեւան), ընդգրկվել է Հայաստանի 15 ամենաշատ գովազդվող ապրանքանիշերի շարքում: Ի դեպ, հայաստանյան 21 բանկերից միայն Անելիք Բանկին է հաջողվել գրանցել նման ցուցանիշ, որը հնարավոր եղավ արձանագրել ոչ թե գովազդին ուղղվող բյուջեի ավելացմամբ (2011 թ-ին մեր բյուջեն շատ չէր տարբերվում 2010 թվականինից), այլ հեռուստաընկերությունների հետ հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ:
Բանկը աշխատանքներ է տանում նաեւ ինտերնետ գովազդային գործիքի օգտագործման ուղղությամբ:
- Հայկական գրեթե բոլոր բանկերն ունեն իրենց էջերը  Facebook-ում:  Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանում գործող որոշ միջազգային ընկերությունների ներկայացուցչություններին արգելվում է ունենալ նման էջեր, մինչեւ տվյալ էջի պատասխանատուն  չանցնի համապատասխան ուսուցում, որպեսզի կարողանա գրագետ արձագանքել այցելուների դիտարկումներին, այդ թվում` դիտողություններին, որոնք մեր իրականության մեջ հաճախ հեռացվում են: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
- Իհարկե, գերազանց արդյունք կունենայինք, եթե կոմերցիոն ոլորտի յուրաքանչյուր աշխատակից ունենար նեղ մասնագիտական ուղղվածություն եւ կրթություն, բայց, ցավոք, կամ, ինչու չէ, նաեւ բարեբախտաբար, մեր մասնագետներն առանձնանում են  լայնաֆորմատ գիտելիքներով: Անելիք Բանկի Facebook-ի էջը ստեղծվել է անցյալ տարի, փորձում ենք մեր մասնագետների ուժերով ապահովել այդ էջի առաջխաղացումը եւ հնարավորինս արագ արձագանքել այցելուների հարցերին եւ լուծումներ տալ դրանց: Կարծում եմ, դա  մեզ հաջողվում է:
- ԶԼՄ-ների հետ աշխատելիս գովազդատուն երբեմն փորձում է ստանալ ավելին, քան ամրագրված է գովազդային պայմանագրում, մասնավորապես, ունենալ արտոնյալ պայմաններ սեփական ընկերության լուսաբանման հարցում: Բայց  չէ՞ որ դա նման է նրան, ինչպես բանկում ավանդ ձեւակերպես եւ հավակնես ստանալ արտոնյալ վարկ…
- Համաձայն եմ Ձեր կարծիքի հետ մասամբ. Հայաստանում ամեն ինչ ծայրահեղականացված է: Որոշ մասնավոր ընկերություններ իրենց PR-ակտիվությունը ապահովելու համար ցանկացած լուր, որն ընդհանուր առմամբ լուր էլ  չի  կարելի դիտարկել, փորձում են, իսկ որոշ դեպքերում նաեւ պարտադրում են հրապարակել:  Բայց կան լրատվամիջոցներ, որոնց թիվն ավելի մեծ է, որոնք ցանկացած լուր հրապարակելու համար բիզնես-կառույցից գումար են պահանջում, ինչը, կարծում եմ, անընդունելի է:  Ընդհանուր առմամբ, պետք է ընդունենք, որ ճշմարտությունը թաքնված է մեջտեղում:
- Ի՞նչ եք  կարծում, որքանով է թաքնված գովազդը  (product placement) կիրառելի բանկային ծառայությունները գովազդելու համար:
- Մեր օրերում թաքնված գովազդը բավական շատ կիրառություն ունի, որն ազդում է հեռուստադիտողի ենթագիտակցության վրա: Բանկերը նույնպես օգտագործում են այս գործիքը, որն առանձին դեպքերում կարող է շատ ավելի արդյունավետ լինել, քան բուն գովազդը:
- Իսկ որքանո՞վ  է, ըստ Ձեզ, արդյունավետ իմիջային գովազդը բանկերի համար: Միգուցե կարիք կա կենտրոնանալ թեմատի՞կ գովազդի վրա:
- Իմիջային գովազդը բանկի համար շատ կարեւոր է: Որքան էլ բանկը հայտնի ու ճանաչված լինի, ժամանակ առ ժամանակ պետք է ինչ-որ իմիջային հոլովակների միջոցով հիշեցնի իր մասին, ամրապնդի բնակչության վստահությունը:
2012 թվականի սկզբին Անելիք Բանկն եթեր հեռարձակեց իր նոր իմիջային հոլովակը` «Նոր հասցե, նոր հնարավորություններ» կարգախոսով, որը վերաբերում էր բանկի անցած ուղուն եւ կապակցվում էր գլխամասային նոր շենքի հետ:  Ըստ մեր ստացած տվյալների` այն դրական արձագանք ունեցավ բնակչության կողմից:  Կարծում եմ,  իմիջային գովազդն անհրաժեշտ է ցանկացած պարագայում:
Հարկավոր է անընդհատ աշխատել այս ուղղությամբ, մշակել նաեւ նոր թեմատիկ գովազդներ եւ մատուցել այնպես, որ յուրաքանչյուր գովազդվող ծառայություն բնակչության լայն շերտերի համար լինի եւ՛ հասանելի ու ընկալելի, եւ՛ թիրախային:
- Ձեր բանկը սեփական ուժերո՞վ է լուծում գովազդի հետ կապված հարցերը: Ի դեպ, ի՞նչ մասնաբաժին են կազմում գովազդային ծախսերը բանկի ընդհանուր ծախսերում:
- Ցավոք, արդի հայաստանյան շուկայում գրեթե չկան այնպիսի ընկերություններ, որոնք լիարժեք կերպով կկարողանան բավարարել գովազդատուի պահանջները, տրամադրելով գովազդի կոնցեպցիան եւ առաջարկելով ամբողջական թիրախային լուծումներ: Իսկ եղածներն էլ ծառայություններ են  մատուցում շատ բարձր գներով: Ուստի այս ուղղությամբ աշխատանքները կատարվում են բանկի համապատասխան վարչության մասնագետների օգնությամբ:
Ցանկացած բանկային գործիք ստեղծելիս՝ մենք հիմնվում ենք սպառողների նախասիրությունների վրա, որոնք ստանում ենք առնվազն տարին 1 անգամ մեր ուժերով իրականացվող ամբողջական սպառողական հարցման արդյունքում: Բացի այդ մեր կողմից պարբերաբար իրականացվում են տարբեր բանկային գործիքների համար մրցակցային վերլուծություններ` առաջարկվող բանկային գործիքի պայմանները մրցունակ դարձնելու նպատակով:
Այդ բոլոր վերլուծությունների արդյունքում ձեւավորվում է մրցունակ բանկային պրոդուկտ, որի հիման վրա ձեւավորվում է թիրախային գովազդի կոնցեպցիան եւ, ընդհանուր առմամբ, գովազդը:
Գովազդի ծախսերի մասով բանկը 2011 թվականին միջին դիրք էր զբաղեցնում հայաստանյան 21 բանկերի շարքում: Զուտ տեսակարար կշռով ընդհանուր բանկի ծախսերում գովազդի ծախսերը կազմում են 2%, իսկ ոչ տոկոսային ծախսերի մեջ` 3,7 %:
- Ի՞նչ եք կարծում, ժամանակը չէ՞ սոցիալական գովազդի տարրերն օգտագործել բանկային գովազդում,  օրինակ, ավտովարկերի դեպքում. չէ՞որ անվտանգ երթեւեկությունը դասվում է հանրային նշանակություն ունեցող կարեւորագույն խնդիրների շարքին:
- Բանկային համակարգում սոցիալական կամ սոցիալական էլեմենտներ պարունակող գովազդն այդքան էլ չի կիրառվում: Գտնում եմ,  այն հեռանկարային է, քանի որ մեկ գովազդով կարող ենք լուծել եւ´ վաճառքի, եւ´ սոցիալական հարցերը: Հետագայում հնարավոր է բանկի կողմից այդպիսի քայլեր ձեռնարկվեն, եւ այս կամ այն ծառայությունը գովազդելիս շեշտադրվի ինչ-որ սոցիալական խնդիր:

Банк Анелик: «Имиджевая реклама необходима в любом случае»
Интервью начальника управления рекламы и по связям с общественностью ЗАО «Банк Анелик» Армена Аревяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am .
- Cегодня часто обсуждается ворос - какая реклама более эффективна: интернет, внешняяя (billboard ) или телереклама. Понятно, что существует разница в количестве аудитории, цене, а также в специфике рекламируемого продукта/услуги. Интересно услышать Ваше мнение по части банковской рекламы.
- И телевизионная, и внешняя, и интернет-реклама имеют свою аудиторию и характерные ей особенности. В области оценки эффективности рекламы на сегодняшний день выделяются мониторинговые компании, предметом исследования которых пока еще являются только телевизионная и интернет-реклама. А компании, которая занималась бы серьезным мониторингом внешней рекламы и предоставляла бы информацию о людском и транспортном уличном потоке, у нас пока нет.
Банк Анелик использует почти все разновидности рекламы. По части внешней рекламы банк имеет свое весомое место в столице - на зданиях самых оживленных улиц Еревана всегда можно заметить торговую марку банка в виде световой рекламы.
Телевизионная реклама пока еще обеспечивает в стране самую большую аудиторию и эффективность. На сегодняшний день в Армении задействованы 2 международные компании, проводящие рейтинговые измерения телерекламы - AGB Nielson и GFK. Эти компании предоставляют интересующую рекламодателя информацию, в частности, сколько человек смотрят ту или иную рекламу конкретной компании; единицей такого измерения является GRP.
По этим показателям в течение 2011 года банк зарегистрировал внушительные результаты. По итогам прошлого года, набрав 38.000 GRP (согласно AGB Nielsen: телезрители Еревана в возрасте 25-65 лет), банк вошел в список 15-и наиболее рекламируемых торговых марок Армении. При этом, из 21 армянских банков только нам удалось зафиксировать такой показатель, что стало возможно не за счет увеличения бюджета, направляемого на рекламу (в 2011 году бюджет банка не сильно отличался от бюджета 2010 года), а благодаря последовательной работе с телекомпаниями.
Банком проводятся работы и по части использования интернет-рекламы.
- Почти все армянские банки имеют свои страницы в Facebook-e. Одновременно, некоторым представительствам иностранных компаний, задействованным в Армении, запрещено иметь такие страницы до тех пор, пока их администраторы не пройдут соответствующую подготовку и будут способны грамотно реагировать на отклики, в том числе – замечания посетителей, которые, сегодня, нередко просто удаляются. Что Вы скажете на этот счет?
- Конечно, мы имели бы отличные результаты, если у каждого сотрудника бизнес-сферы была бы узкая специализация и соответствующее образование, однако, к сожалению, или, почему бы и нет, может и к счастью, наши специалисты отличаются широкоформатными знаниями. Страница нашего банка в Facebook-е была создана в прошлом году, мы стараемся обеспечить продвижение этой страницы силами наших специалистов, при этом оперативно реагируем на вопросы посетителей, и стремимся, как можно быстрее, дать им решения. Думаю, это у нас получается.
- В работе со СМИ рекламодатели нередко претендуют получить больше, нежели это закреплено в соглашении на рекламные услуги, в частности - иметь привилегированные условия в освещении собственной компании. Но ведь это то же самое, что оформить в банке вклад и рассчитывать на получение льготного кредита. Как Вы смотрите на эту проблему?
- Соглашусь с вашим мнением частично: в Армении часто приходится иметь дело с двумя крайностями. Некоторые коммерческие структуры для обеспечения PR-активности собственной компании стараются, а в некоторых случаях и обязывают публиковать ту или иную новость, которую, по большому счету, и новостью не назовешь. Однако есть и такие СМИ, число которых больше, которые для публикации любой новости требуют оплату, что, на мой взгляд, неприемлемо. В общем итоге, должны признать, что истина кроется в середине.
- Как Вы считаете, насколько скрытая реклама (product placement) применительна к продвижению банковских услуг?
- В наши дни скрытая реклама имеет довольно частое применение, она влияет на подсознание телезрителей. Банки также используют этот инструмент, который в отдельных случаях может быть более эффективным, чем традиционная реклама.
- А насколько эффективна для банков имиджевая реклама? Не считаете, что пришло время сконцентрироваться на тематической рекламе?
- Имиджевая реклама очень важна для банка. Каким бы известным и признанным не был банк, время от времени необходимо посредством имиджевых рекламных роликов напоминать о себе, укреплять доверие со стороны населения.
В начале 2012 года Банк Анелик запустил в эфир свой новый имиджевый рекламный ролик с девизом: «Новый адрес, новые возможности», который запечатлял пройденный банком путь и сочетался с новым головным зданием банка. По полученным нами данным, эта реклама получила положительный отклик со стороны населения. Думаю, что имиджевая реклама необходима в любом случае.
Необходимо постоянно работать в этом направлении, разрабатывать также новые тематические рекламные продукты и преподносить их так, чтобы каждая рекламируемая услуга была бы доступна и воспринимаема для широких слоев населения и носила бы целевой характер.
- Вы собственными силами решаете вопрос изготовления рекламы? Кстати, какая доля в общих расходах банка приходится на рекламу?
- К сожалению, сегодня на армянском рынке практически отсутствуют компании, которые полноценно могли бы удовлетворить запросы рекламодателя по разработке рекламной концепции и целевых решений. А имеющиеся предлагают свои услуги по очень высоким ценам. В связи с этим работы в данном направлении проводятся при поддержке специалистов соответствующего управления нашего банка.
При создании любого банковского инструмента мы опираемся на предпочтениях потребителей, с которыми знакомися по результатам реализуемого собственными силами потребительского опроса, проводимого, как минимум, раз в год. Кроме того, мы регулярно проводим конкурентный анализ для различных банковских инструментов, чтобы сделать их условия более конкурентными.
В результате всех исследований формируется конкурентоспособный банковский продукт, на основе которого создается концепция целевой рекламы и, в целом, реклама.
По расходам на рекламу в 2011 году банк занимал среднюю позицию в банковской системе страны. Так, по части расходов, включающих в себя процентные и непроцентные расходы, рекламе было отведено – 2%, а в непроцентных расходах этот показатель составил – 3,7%.
- Как вы думаете, не время ли применить в банковской рекламе элементы социальной рекламы? Например - в случае с автокредитами, ведь, согласитесь, безопасное движение относится к проблеме, находящейся в центре общественного внимания.
- В банковской системе социальная реклама, либо реклама с социальными элементами применяется не так часто. Считаю, что она перспективна, поскольку за счет одной конкретной рекламы можно будет решить как вопрос с продажами, так и социальные проблемы. Возможно, в дальнейшем банком будут предприняты шаги в этом направлении, когда в ходе рекламы той или иной услуги будет оглашаться та или иная социальная проблема.