«Տաշիրը» չի կասկածում, որ «ՌԻՈ»-ն հաջողություն կունենա Հայաստանում
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի կորպորատիվ հաղորդակցման եւ մարքեթինգի դեպարտամենտի ղեկավար Զառա Աջեմյանի հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- «Տաշիր» ընկերությունների խումբն հայտարարել է Հայաստանում մոտ ապագայում «ՌԻՈ» առեւտրի եւ զվարճանքի կենտրոնի բացման մասին, որը տեղի կունենա սպառողական պահանջարկի կրճատմամբ ուղեկցվող տնտեսական աճի դանդաղեցման ֆոնին: Ե՞րբ է ընդունվել «ՌԻՈ»-ն հայաստանյան շուկա բերելու մասին որոշումը եւ որքանո՞վ է այն ճշգրտվել ընթացիկ տնտեսական իրավիճակի հետ կապված:
- Մենք երկար ժամանակ ուսումնասիրում էինք հայաստանյան շուկան, սպառողական կարողությունները, հասարակության նախապատվությունները եւ առեւտրի ձեւաչափի ու մոտեցման հանդեպ բացառապես նոր մոտեցումների հետ կապված պահանջարկը:
2012 թ-ին «ՌԻՈ» բրենդը Հայաստան բերելու մասին ընդունված որոշումը պատահական չէր: Այդ նույն թվին «Տաշիրը» բացեց առաջին ժամանակակից մոլը (Dalma Garden Mall – խմբ.) Երեւանում` հնարավոր դարձնելով մի շարք աշխարհահռչակ բրենդերի մուտքը հայաստանյան շուկա: Մանրածախ առեւտրի բազմաթիվ մասնագետներ առեւտրի կենտրոնի երկամյա աշխատանքի արդյունքները գնահատելով՝ նշում են Հայաստանում մանրածախ առեւտրի մշակույթի փոփոխությունը եւ որակական նոր մակարդակին անցումը:
Առեւտրի եւ զվարճանքի նոր կենտրոնների մեկնարկի նպատակահարմարության հետ կապված կասկածներ չենք ունեցել ոչ Dalma Garden Mall-ի բացման ժամանակ, ոչ էլ հիմա, երբ իրականացվում է ապագայի նախագիծը՝ «ՌԻՈ»-ն: Հայկական շուկան դեռ հեռու է հայեցակարգային մոլերով հագեցած լինելուց: «ՌԻՈ»-ն Ռուսաստանում առեւտրի եւ զվարճանքի կենտրոնների շարքում ամենաճանաչված բրենդերից է, ու «Տաշիրը» կասկածներ չունի, որ այն հաջողությամբ կզարգանա նաեւ Հայաստանում:
Եթե խոսենք ընթացիկ տնտեսական վիճակից, ապա մենք կրիտիկական ռիսկեր չենք տեսնում, ավելի շուտ՝ հակառակը: «Տաշիրը» վերապրեց 1998 եւ 2008 թվականների ճգնաժամերը եւ երկու անգամն էլ կարողացավ իր համար նոր հնարավորություններ գտնել: Խոսքը առաջին հերթին դիվերսիֆիկացիայի մասին է, որը թույլ տվեց ճգնաժամի ընթացքում զգալիորեն ավելացնել մեր բիզնեսի ծավալները: Այդպիսի ռազմավարության շնորհիվ հետճգնաժամային տարիներին «Տաշիրին» հաջողվեց ռուսաստանյան դեվելոփերական շուկայում առաջատարի դիրք զբաղեցնել: Կարող եմ վստահորեն հայտարարել, որ մենք հավակնում ենք նմանատիպ առաջատար դիրք զբաղեցնել նաեւ Հայաստանում եւ առաջընթաց քայլեր ենք անում այդ ուղղությամբ:
- Լուրեր կան, որ երեւանյան «ՌԻՈ»-ում լինելու են մոտ 100 վարձակալներ՝ ռուսաստանյան եւ միջազգային բրենդեր, ինչպես նաեւ տեղական օպերատորներ: Կարո՞ղ եք թվարկել որոշ անվանումներ: Նրանց մեջ կլինե՞ն այնպիսիք, որ առաջին անգամ կհայտնվեն Հայաստանում:
- Ներկա պահին խարիսխային վարձակալների հետ պայմանագրերի կնքումն ընթացքի մեջ է: Նրանք են նպաստելու առեւտրային սրահի վարձակալների որակական չափանիշների ձեւավորմանը: Հաստատված «խարիսխներից» է զվարճանքային հատվածում «Սինեմա Սթար» կինոթատրոնը, որն արդեն ներկայացված է Dalma Garden Mall-ում: Ի դեպ, մի տարվա գործունեության ընթացքում այն գրանցել է հաճախելիության ռեկորդային մակարդակ: Երեւանյան «ՌԻՈ»-ն նույնպես կձգտի զարմացնել Հայաստանի մայրաքաղաքին նոր հետաքրքիր հայեցակարգերով:
- Վարձակալության վճարները ունիֆիկացվա՞ծ են լինելու հայկական ու արտասահմանյան բրենդերի համար, թե՞ տեղական արտադրողները կարող են որոշ առավելությունների հույս ունենալ:
- Վարձակալության վճարների չափերը ընդհանուր են լինելու բոլոր վարձակալների համար: Մենք միշտ էլ լոյալ ենք մեր գործընկերների նկատմամբ նրանց նախագծին միանալու մասին քննարկումների փուլում եւ ձգտում ենք գտնել առեւտրային հարթակների վարձակալության երկու կողմերի համար էլ լավագույն պայմանները:
- Հնարավո՞ր է, որ ժամանակի ընթացքում Dalma Garden Mall-ը դառնա «ՌԻՈ», թե՞ երկու առեւտրային կենտրոնների հայեցակարգերում լուրջ տարբերություններ կան:
- Առեւտրային կենտրոնները հաճախ ռեբրենդինգի են ենթարկվում իմիջը թարմացնելու նպատակով, եւ դա նորմալ երեւույթ է: Սակայն դեռ վաղ է խոսել Dalma Garden Mall-ի ռեբրենդինգի մասին, առավել եւս, որ այն շատ հաջող զարգանում է ներկա հայեցակարգի ներքո: Բացման օրվանից ի վեր երկու տարվա ընթացքում առեւտրային կենտրոնի հաճախելիությունն աճել է 25%-ով, եւ այսօրվա դրությամբ այն հայեցակարգային բազմաֆունկցիոնալ զվարճանքի կենտրոնի խոշորագույն նախագիծն է Հայաստանում:
Բացի հաջող ֆինանսական ցուցանիշների ապահովումից, առեւտրային կենտրոնը դարձել է ոչ միայն սպառողական, այլեւ սոցիալական ակտիվության գրավչության կենտրոն, եւ մենք պատրաստվում ենք շարունակել կատարելագործել այն՝ պահպանելով նույն անվանումը:
- Թեպետ «ՌԻՈ»-ի բացման մասին լուրերը Երեւանում մեծ հետաքրքրություն առաջացրեցին, սակայն կարծիքներ էլ հնչեցին, որ «արտադրության մեջ ներդրումներ կատարելու փոխարեն ահռելի գումարներ են ներդնում առեւտրի ու զվարճանքների շուկա»: Ի՞նչ կպատասխանեք քննադատողներին:
- Առաջին հերթին ես խորհուրդ կտայի քննադատներին ուսումնասիրել հարցը: «Տաշիրը» մշտապես ներդրումներ է կատարում Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում, ստեղծելով նոր աշխատատեղեր ու օժանդակելով երկրի ընդհանուր աճին ու բարեկեցությանը: Խումբն ունի իր սեփական արտադրական ակտիվները Հայաստանի տարբեր մարզերում: Դրանց թվում են երկար տարիներ հաջողությամբ շահագործվող կաթի վերամշակման գործարանը եւ կարի արտադրամասը Տաշիրում, որոնք աշխատանքով են ապահովում քաղաքի բնակչության 10%-ը: Դրանք լավ ցուցանիշներ են եւ հպարտանալու առիթ են տալիս մեզ:
Բացի այդ, «Տաշիրը» ամեն տարի $20 մլն է ուղղում սոցիալական նախագծերին եւ տարբեր բարեգործական ծրագրերին, որոնց մեծ մասն իրականացվում է Հայաստանում եւ Արցախում: Օրինակ, անցյալ տարի մենք կառուցեցինք ու Արցախի ժողովրդին հանձնեցինք նոր հանրապետական բուժկենտրոնը, որին ուղղված ընդհանուր ներդրումները կազմեցին $22 մլն:
Ուղիղ ներդրումներից զատ, ամեն մի նախագիծը նոր հնարավորություններ է ստեղծում տարածաշրջանի երկարատեւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար ու հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր է բացում ամբողջ երկրով մեկ:

«Ташир» не сомневается в успехе «РИО» в Армении
Интервью главы департамента корпоративных коммуникаций и маркетинга группы компаний «Ташир» Зары Аджемян порталу Banks.am
- ГК «Ташир» объявила о скором открытии ТРЦ «РИО» в Армении на фоне замедления экономического роста в России и Армении, которое сопровождается снижением потребительского спроса. Когда было принято решение о выводе «РИО» на рынок Армении и в какой степени оно корректировалось с учетом текущей экономической конъюктуры?
- Мы долгое время присматривались к рынку Армении, изучали потребительскую способность, предпочтения аудитории и спрос на кардинально новый формат и подход к шоппингу.
Решение о выводе на рынок бренда «РИО» в Армении, принятое в 2012 году, не было случайным. В том же году «Ташир» открыл первый современный молл (Dalma Garden Mall – прим. редакции) в Ереване, сделав возможным выход ряда всемирно известных брендов на армянский  рынок. Многие специалисты в области ритейла, оценивая итоги двухлетней деятельности торгового центра, отмечают существенные изменения  культуры розничной торговли Армении и ее переход на качественно новый уровень.
Сомнений в целесообразности запуска новых торгово-развлекательных центров не было ни при открытии Dalma Garden Mall, ни сейчас, реализуя проект будущего «РИО». Армянский рынок еще слишком далек от насыщения концептуальными моллами. «РИО» является одним из самых узнаваемых брендов торгово-развлекательных центров России, и сомнений в его успешном развитии в Армении у «Ташир» нет.
Если говорить о текущей экономический ситуации, то мы не видим критических рисков, скорее, наоборот. «Ташир» пережил кризисы 1998 и 2008 годов и оба раза смог найти для себя новые возможности. В первую очередь, речь идет о диверсификации, которая позволила в кризисные годы существенно увеличить масштаб бизнеса. Благодаря такой стратегии, в посткризисные годы «Ташир» вышел на позиции лидера девелоперского рынка России. Смело могу заявить, что мы претендуем на достижение таких же ведущих позиций и на рынке Армении и делаем поступательные шаги в этом направлении.
-  Сообщается, что в ереванском «РИО» будет представлено порядка 100 арендаторов - российских и международных брендов, а также местных операторов. Можете ли вы назвать некоторые из этих брендов? Будут ли среди них такие, которые впервые будут представлены на рынке Армении?
- В настоящее время на стадии подписания находятся договоры с якорными арендаторами, которые будут способствовать формированию качественного пула арендаторов торговой галереи. Среди утвержденных «якорей» в развлекательной составляющей следует отметить кинотеатр «Синема Стар», уже представленный в Dalma Garden Mall. Кстати говоря, за год своего существования он демонстрирует рекордный уровень заполняемости. В ереванском «РИО» мы также постараемся удивить столицу Армении новыми интересными концепциями.
- Будет ли арендная ставка унифицированной для армянских и зарубежных брендов, или местные производители смогут рассчитывать на определенные преференции?
- Арендная ставка будет унифицирована для всех арендаторов. Мы всегда лояльны к нашим партнерам и на стадии обсуждения входа в проект стараемся находить оптимальные для обеих сторон условия для аренды торговых площадей.
- Возможно, что со временем Dalma Garden Mall будет переименован в «РИО», или между концепциями двух торговых центров есть серьезные различия?
- Торговые центры периодически переживают ребрендинг с целью обновления имиджа, и
это нормальная практика. Однако говорить о ребрендинге Dalma Garden Mall пока рано, тем более, что он успешно развивается в текущей концепции. За два года с момента открытия посещаемость торгового центра увеличилась на 25%, и сегодня это крупнейший концептуальный проект многофункционального развлекательного центра в Армении.
Кроме обеспечения успешных финансовых показателей, торговый центр стал центром притяжения не только покупательской, но и социальной активности города, и мы намерены совершенствовать его дальше, не меняя при этом названия.
- Несмотря на то, что новость о скором открытии «РИО» в Ереване вызвала большой интерес, звучали и мнения о том, что «вместо того, чтобы инвестировать в производство, огромные средства инвестируются в торговлю и развлечения». Что вы можете ответить критикам?
- Прежде всего, я бы посоветовала критикам разобраться в вопросе. «Ташир» постоянно инвестирует в различные отрасли экономики Армении, создавая новые рабочие места, способствуя росту и благосостояния страны в целом. У Группы есть собственные производственные активы в различных регионах Армении. Среди них - много лет успешно функционирующие молокоперерабатывающий завод и швейный комбинат в городе Ташир, которые обеспечивают работой десятую часть населения города. Это существенные показатели и большой повод для гордости.
Кроме того, «Ташир» ежегодно направляет до $ 20 млн долларов в проекты социального характера и различные благотворительные программы, существенная часть которых реализуется в Армении и Арцахе. Так, в прошлом году мы построили и передали в дар народу НКР новый Республиканский медицинский центр, общий объем инвестиций в  который составил $ 22 млн.
Кроме прямых инвестиций, каждый проект -  это возможности для долгосрочного социально-экономического развития региона и сотни новых рабочих мест по всей стране.