Coincheck-ը, որը ճապոնական խոշորագույն կրիպտոարժութային բորսաներից է, հայտարարել է NEM կրիպտոարժույթով ավելի քան 500 մլն տոկենների (շուրջ $400 մլն-ին համարժեք) կորստի մասին:Ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, վկայակոչելով բորսայի ներկայացուցիչներին, միջոցներն անօրինական կերպով դուրս են բերվել հարթակից, իսկ ընկերությունը աշխատում է հաճախորդների բոլոր ակտիվների անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:«Մենք տեղյակ ենք՝ ուր են ուղարկվել միջոցները, հետեւում ենք դրանց շարժին եւ, եթե հաջողվի շարունակել այդ գործընթացը, ապա հնարավոր է՝ կարողանանք վերականգնել կորուստը»,- նշել է բորսայի համահիմնադիր Յուսուկե Օցուկան: Ավելի վաղ Coincheck-ը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է միջոցների հանումը, բոլոր տեսակի կրիպտոարժույթների (բացառությամբ բիթքոինի) տոկեններով առեւտուրը եւ ներդրումները NEM տոկեններում: Ինչպես գրում է գործակալությունը, 2009թ. բիթքոինի գործարկումից եւ թվային արժույթների հայտնվելուց ի վեր, այս միջադեպը ներդրողների ակտիվների կորուստների կամ առեւանգումների խոշորագույն դեպքերից է: 22.01.2018 | 09:38 Փորձագետները բացահայտում են կրիպտոշուկայի կորուստներն ու խոցելիությունը Միջադեպից երկու օր չանցած՝ Coincheck-ը հայտարարեց, որ կփոխհատուցի հաճախորդների կորուստներն իր սեփական կապիտալի հաշվին:Մասնավորապես, ընկերությունը գողության թիրախ դարձած բոլոր 260 000 օգտատերերին յուրաքանչյուր NEM-ի դիմաց կվճարի 82 ամերիկյան ցենտ: Ըստ ճշտված տվյալների՝ ընդհանուր առմամբ գողացվել է 523 մլն միավոր NEM: Ներկայում ուսումնասիրվում են փոխհատուցման ժամկետները եւ հայտերի ընդունման գործընթացը:«Հարձակումն ապշեցրել է ճապոնացի օրենսդիրներին, որոնք 2017թ. ապրիլին օրենք էին ընդունել՝ ուղղված նման աղետների կանխարգելմանը եւ ճնշում գործադրել գլոբալ կրիպտոշուկաների վրա, մտահոգված լինելով կարգավորիչների կողմից աճող ուշադրությամբ»,- գրում է գործակալությունը: Coincheck-ը հիմնադրվել է 2012թ.: Անցած տարվա հուլիսի դրությամբ, բորսան ուներ 71 աշխատակից: Coincheck-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է ստարտափների կողմից սիրված Տոկիոյի շրջաններից մեկում: NEM-ը գործարկվել է 2015թ. եւ հանդիսանում է 10-րդ խոշորագույն կրիպտոարժույթը:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 12893

Одна из крупнейших криптовалютных бирж Японии Coincheck объявила о потере более чем 500 млн токенов в криптовалюте NEM, эквивалентную около $400 млн.Как сообщает Bloomberg, ссылаясь на представителей биржи, средства были незаконно выведены за пределы площадки, а компания работает над обеспечением безопасности всех клиентских активов.«Мы знаем, куда были отправлены средства, мы отслеживаем их, и если нам удастся продолжить этот процесс, возможно, их можно будет восстановить»,- отметил сооснователь биржи Юсуке Оцука.Ранее Coincheck объявила о приостановке вывода средств, торговли токенами всех видов криптовалют (за исключением биткоина) и вкладов в монеты NEM.Как пишет агентство, этот случай входит в число крупнейших потерь или хищений активов инвесторов с момента запуска биткоина в 2009 году и появления цифровых валют. 22.01.2018 | 09:38 Эксперты раскрывают потери и уязвимость крипторынка Спустя менее чем двое суток после инцидента, Coincheck заявила, что возместит потери клиентов за счет собственного капитала.В частности, компания выплатит всем 260 000 пользователям, пострадавшим от кражи монет NEM, сумму в размере 82 американских центов за каждую монету. По уточненным данным, всего было похищено 523 млн монет. В настоящее время рассматриваются сроки возмещения и процесс подачи заявок.«Атака шокировала японских законодателей, которые в апреле прошлого года ввели законодательство в целях предотвращения таких катастроф и оказали давление на глобальные крипторынки, опасаясь повышенного внимания со стороны регуляторов»,-пишет агентство. Coincheck была основана в 2012 году. По данным на июль прошлого года, биржа насчитывала 71 сотрудника. Штаб-квартира находится в популярном среди стартапов районе Токио. NEM была запущена в 2015 году и является десятой крупнейшей криптовалютой.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 10892