ՌԴ-ում իրականացվել է բլոկչեյնի հիման վրա առաջին վճարային գործարքը
Սբերբանկը կազմակերպել է Ռուսաստանի բանկային համակարգի պատմության մեջ բլոկչեյնի հիման վրա վճարման առաջին պիլոտային գործարքը՝ կիրառելով IBM Blockchain հարթակը:
Ինչպես հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը, Սբերբանկի գործընկերոջ եւ պիլոտային գործարքի մասնակցի կարգավիճակում հանդես են եկել «Մեգաֆոն»-ը, «Մեգալաբս»-ը («Մեգաֆոն»-ի դուստր ընկերությունը – խմբ.), Ալֆա Բանկն ու IBM ընկերությունը:
«Sberbank CIB-ը կազմակերպել է բլոկչեյն տեխնոլոգիայի կիրառմամբ վճարողից ստացողին միջոցներ փոխանցելու գործընթացը: Սբերբանկի ՏՏ ենթակառուցվածքում ներդրված է գործարքների միասնական կարգի որոշման ծառայություն, ցանցի հաստատման կենտրոն եւ հաճախորդի վեբ-հավելված՝ անձնական կաբինետի գործիքակազմով: Սբերբանկի եւ Ալֆա Բանկի համապատասխան տիրույթում են գտնվել նաեւ բլոկչեյն ցանցի անհրաժեշտ հանգույցները: Ստեղծված տեխնոլոգիական գործընթացը բազային սցենար է, որի հիման վրա մշակվելու է հաշվարկային գործիքակազմ»,- ասված է բանկի հաղորդագրությունում:
Sberbank CIB-ի գործադիր տնօրեն Ստելլա Կուդաչկինայի խոսքով՝ հաշվարկների իրականացման գործընթացում այս տեխնոլոգիայի կիրառման կարեւորությունն առաջին հերթին պայմանավորված է կողմերի միջեւ փոխանցման մեծ արագությամբ. փոխանցումից հետո գործարքն արտացոլվում է ստացողի հաշվին գործնականորեն իրական ժամանակում՝ ի տարբերություն փոխանցման ավանդական համակարգի:
««Մեգաֆոն»-ը միացել է բլոկչեյնի կիրառմամբ վճարային գործարքի փորձարկման այս նախաձեռնությանը: Այն ընդգծում է ընկերության ձգտումը՝ հաստատելու առաջատարի իր դիրքը Ռուսաստանի թվային տնտեսության զարգացման գործում»,- նշել է «Մեգաֆոն»-ի ֆինանսական տնօրեն Գեւորգ Վերմիշյանը:

В России совершена первая платежная транзакция на основе блокчейна
Сбербанк организовал первую в истории российской банковской практики пилотную платежную блокчейн-транзакцию с применением платформы IBM Blockchain.
Как сообщает пресс-служба банка, партнерами Сбербанка и участниками пилотной транзакции выступили «МегаФон», «МегаЛабс» (дочерняя компания «МегаФон» -ред.), Альфа-Банк, а также компания IBM.
«Sberbank CIB выступил организатором процесса по исполнению перевода средств от плательщика до получателя с использованием технологии блокчейн. На ИТ-инфраструктуре Сбербанка  установлен сервис определения единого порядка транзакций, удостоверяющий центр сети и клиентское веб-приложение с функционалом личного кабинета. Также на стороне Сбербанка и Альфа-Банка находились необходимые узлы сети блокчейн. Созданный технологический процесс является базовым сценарием, на основе которого должен быть разработан новый расчетный функционал»,- отмечается в сообщении банка.
По словам управляющего директора Sberbank CIB Стеллы Кудачкиной, ценность применения данной технологии при проведении расчетов - это, прежде всего, высокая скорость исполнения перевода между участниками: отражение операции на счете получателя после его отправки происходит практически в режиме реального времени, в отличие от традиционной системы переводов.
««МегаФон» поддержал инициативу по тестированию платежа с использованием блокчейна. Платежная операция подчеркивает стремление компании подтвердить лидерство в развитии цифровой экономики в России»,- отметил финансовый директор компании «МегаФон» Геворк Вермишян.