Բացելով փակագծերը. Մայնինգ
Ֆինանսական շուկայում լայն տարածում է ստացել «մայնինգ» տերմինը՝ արտահայտելով կրիպտոարժույթ ստանալու գործընթացը: «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունը ներկայացրել է մայնինգի վերաբերյալ պարզաբանում, որի առավել ուշագրավ հատվածները ներկայացնում ենք ստորեւ:
Ի՞նչ է մայնինգը
Մայնինգը (mining, արդյունահանում/արտադրություն) սեփական վիրտուալ դրամապանակին ինչպես կրիպտոարժույթ ստանալու, այնպես էլ այն թողարկելու միջոց է։ Ընդ որում, միակ միջոցը։ Չէ՞ որ կրիպտոփողերը թողարկում է ոչ թե ինչ-որ կենտրոնական մարմին (ինչպես, օրինակ, պետությունը թողարկում է ռուբլին), այլ բոլոր այն օգտատերերը, որոնք գործարկել են հավելվածը՝ համակարգիչների համապատասխան հզորություն ունենալու պայմանով։
Այդ հավելվածում անընդհատ տեղի է ունենում մաթեմատիկական նույնատիպ խնդիրների լուծում։ Յուրաքանչյուր լուծած խնդիր հնարավորություն է տալիս ստեղծել  բլոկ։ Իսկ հավելվածը (այդ հավելվածը կոչվում է բլոկչեյն-համակարգ), ըստ էության, բաղկացած է հենց բլոկերից։ Բլոկի ստեղծման համար մայները ստանում է վճար՝ ցանցի կրիպտոարժույթը։
Մայներները կենսունակ նշանակություն ունեն այդ համակարգի համար։ Եթե ոչ ոք չգործարկի հավելվածը, ապա չեն լինի նոր բլոկներ, կրիպտոփողերը չեն ավելանա, ինչի հետեւանքով հավելվածը «կմահանա» ։ Բայց արդյոք կարելի՞ է անվերջ զբաղվել մայնինգով եւ կարո՞ղ են «անմահ» լինել այդ հավելվածները։ Ոչ։ Ցանցի ստեղծողը կարող է ի սկզբանե նախանշել «առաստաղը»։ Օրինակ, բիթքոինների քանակը չպետք է գերազանցի 21 մլն-ը։ Ըստ կանխատեսումների, վերջին բիթքոինը կարդյունահանեն 2140թ. սկզբին։ Այսինքն՝ ամենաթանկ եւ հայտնի կրիպտոարժույթի կյանքի տեւողությունը կկազմի 131 տարի։
Ինչո՞ւ է անհրաժեշտ հզոր վիդեո քարտ
Մրցակիցներից առաջ անցնելու համար: Մասնավորապես, հավելվածը միաժամանակ գործարկվում է հազարավոր մայներների կողմից (եթե խոսքը բլոկչեյն-համակարգի մասին է)։ Մաթեմատիկական խնդիրը, որն առաջարկում է լուծել համակարգը՝ դա նոր կոդի (այսպես կոչված խեշի) փնտրումն է, որին մասնակցում են բոլոր օգտատերերը։ Ով առաջինն է այն գտնում, նա էլ իրավունք է ստանում ստեղծել նոր բլոկ։ Բլոկ ստեղծողն էլ ստանում է պարգեւավճար՝ 12,5 բիթքոինի չափով։
Վիդեո քարտ օգտագործող հավելվածն ավելի արագ է լուծում մաթեմատիկական խնդիրը, քան դա կարող է անել կենտրոնական պրոցեսորը։ Որքան հզոր է քարտը, այնքան բարձր է արագությունը։ Այսպիսով, դա ավելացնում է մայների շանսը՝ ստեղծելու բլոկ եւ վաստակելու կրիպտոարժույթ։
Մայնինգի նոր սերունդը
Մայնինգի նոր սերունդն արդեն գոյություն ունի։ Այն ենթադրում է, որ հզորությունները այլեւս որեւիցե դեր չեն ունենալու, սակայն կրիպտոարժույթի արդյունահանումը հասանելի կլինի միայն նրանց, ովքեր արդեն ունեն կրիպտոարժութային կապիտալ։
«Այսօր գերակայում է կրիպտոարժույթի արդյունահանումը հզոր վիդեո քարտերի եւ սալիկների միջոցով՝ proof-of-work մոդելը։ Ով ունի ավելի շատ հզորություններ, նա էլ հաղթում է։ Կա նաեւ մայնինգի մեկ այլ տեսակ՝ proof-of-stake։ Որքան շատ կրիպտոփող կա հաշվին, այնքան շատ է բլոկ ստեղծելու շանսը։ Մայնինգով կարելի է զբաղվել եւ հեռախոսի, եւ հասարակ նոութբուքի միջոցով։ Այս սխեման ավելի արդյունավետ է բնապահպանական նկատառումներից ելնելով եւ քիչ էլեկտրականություն է ծախսվում։ Այսօր այդ ուղղությունը զարգանում է եւ արդյունքում կարող է փոխարինել proof-of-work համակարգին»,- նշել է Ռուսաստանում Waves բլոկչեյն-հարթակի ներկայացուցիչ Գլեբ Կոստարեւը:

Майнинг: раскрывая скобки
Термин «майнинг» получил широкое употребление на финансовом рынке, обозначая способ получения криптовалюты. Информационное агентство «ТАСС» раскрыло содержание этого термина - представляем наиболее интересные отрывки из материала.
Что такое майнинг?
Майнинг (mining, добыча) - это не просто способ получения криптовалюты на свой виртуальный кошелек, но и способ ее эмиссии. Кстати, единственный способ. Ведь криптоденьги выпускает не некий центральный аппарат (как государство выпускает рубль), а все пользователи, запустившие приложение, при условии, что у их компьютеров хватает мощности.
В этом приложении постоянно происходит решение однотипных математических задач. Каждая решенная задача позволяет создать блок. А приложение (это приложение называется блокчейн-системой), собственно, и состоит из блоков. За создание блока майнер получает плату - криптовалюту сети.
Майнеры жизненно необходимы этой системе. Если никто не будет запускать приложение, то не будет и новых блоков, и криптомонет не будет становиться больше. В итоге приложение умрет. Но можно ли майнить бесконечно? И возможна ли вечная жизнь для таких приложений? Нет. Создатель сети может изначально запланировать «потолок». Биткоинов, например, предусмотрено не более 21 млн. По прогнозам, последний добудут к 2140 году. То есть продолжительность жизни самой дорогой и популярной криптовалюты составит 131 год.
Зачем майнерам нужна мощная видеокарта?
Чтобы опередить конкурентов. В частности, приложение одновременно запускают тысячи майнеров (если речь о популярной блокчейн-сети). Математическая задача, которую предлагает решить система, - это поиск нового кода (его называют хеш). На поиски бросаются все пользователи. Кто нашел первый - тот и заработал право создать новый блок. А создатель блока получает за это награду в 12,5 биткоина.
Приложение, использующее видеокарту, решает математическую задачу быстрее, чем центральный процессор. Чем мощнее карта - тем выше скорость. Таким образом, это увеличивает шанс майнера создать блок, а значит, заработать криптовалюту.
Новое поколение майнинга
Новое поколение майнинга уже существует. Его схема предполагает, что мощности не будут играть никакой роли, но добыча станет доступна только тем, кто уже владеет криптовалютным капиталом.
«Сегодня преобладает добыча с помощью мощных плат и видеокарт - proof-of-work, у кого больше мощности, тот и победил. Есть еще одна разновидность майнинга - proof-of-stake. Чем больше на счету монет, тем больше шансов создать блок. Можно майнить и с телефона, и с обычного ноутбука. Эта схема более экологичная, не сжигается много электроэнергии. Сейчас это направление развивается и в итоге заменит систему proof-of-work»,- отметил представитель блокчейн-платформы Waves в России Глеб Костарев.