«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը կարող է սահմանափակել ՀՀ արտադրանքի մատակարարումը
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը կարող է ժամանակավոր սահմանափակումներ մտցնել Հայաստանից Ռուսաստանի տարածք մատակարարվող կարանտինային արտադրանքի վրա:
Ինչպես նշված է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի պաշտոնական կայքում, 2018թ. մայիսի 3-9-ն ընկած ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է 7 դեպք՝ Ռուսաստանի համար 2 տեսակի կարանտինային օբյեկտների՝ լոլիկի եւ վարունգի մասով: Նշված արտադրանքը վերադարձվել է արտահանողին:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հասցեին ուղարկվել են ծանուցումներ՝ ԵԱՏՄ-ի Միասնական ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտման մասին՝ նշված փաստերով պաշտոնական հետաքննություն անցկացնելու եւ միջոցներ ձեռնարկելու պահանջով՝ հետագայում նման դեպքերը բացառելու նպատակով:
Կարանտինային արտադրանքի հետագա մատակարարման դեպքում «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ստիպված կլինի ժամանակավոր սահմանափակումներ մտցնել Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարվող կարանտինային արտադրանքի վրա:

Россельхознадзор может ввести ограничения на поставки из Армении
Россельхознадзор может ввести временные ограничения на подкарантинную продукцию, поставляемую на территорию России из Армения.
Как отмечается на официальном сайте Россельхознадзора, за период с 3 по 9 мая 2018 года было выявлено 7 случаев обнаружения двух видов карантинных для России объектов - на томатах и огурцах. Указанная продукция возвращена экспортеру.
В адрес Государственной службы безопасности пищевых продуктов министерства сельского хозяйства Армения направлены нотификации о нарушениях Единых фитосанитарных требований Евразийского экономического союза при поставках подкарантинной продукции с требованием провести официальное расследование по указанным фактам и принять меры по недопущению подобных случаев.
Сообщается, что в случае продолжения поступления подкарантинной продукции Россельхознадзор будет вынужден ввести временные ограничения на подкарантинную продукцию, поставляемую на территорию России из Армении.