2006 թ. 3-րդ եռամսյակի վերջում Հայաստանում շրջանառվում էր 190.232 պլաստիկ քարտ
Երեւան, 8 նոյեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.2006թ. III-րդ եռամսյակի ընթացքում ՀՀ տարածքում պլաստիկ քարտերով իրականացվել է 38163 մլն. ՀՀ դրամի 789433 գործառնություն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը, վկայակոչելով Հայաստանի ԿԲ մամլո ծառայությունը, քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է մոտ 2814 մլն. ՀՀ դրամ:
2006թ. III-րդ եռամսյակի վերջի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող ընդհանուր քարտերի քանակը կազմել է 190232 քարտ, որը 2006թ. II-րդ եռամսյակի վերջի համեմատությամբ աճել է 1.08 անգամ (14128 քարտով):
2006թ. III-րդ եռամսյակի վերջի դրությամբ գործող “ԱրՔա” քարտերի քանակը 2006թ. II-րդ եռամսյակի վերջի համեմատ ավելացել է 1.09 անգամ (6758 քարտով) և կազմել 82447:
Միջազգային քարտային համակարգերի քարտերի քանակը ավելացել է 1.07 անգամ (7370 քարտով), այդ թվում` VISA միջազգային քարտային համակարգի քարտերը աճել են 5485 քարտով (1.07 անգամ) և կազմել 83676, իսկ MasterCard միջազգային քարտային համակարգի քարտերի քանակը ավելացել է 1446 քարտով (1.17 անգամ) կազմելով 9916:
Շրջանառության մեջ գտնվող “ԱրՔա” քարտերով 2006թ. III-րդ եռամսյակի ընթացքում իրականացվել է 358275 գործառնություն` 12318 մլն. ՀՀ դրամ ծավալով: “ԱրՔա” քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալը 2006թ. II-րդ եռամսյակի համեմատ աճել է մոտ 1.25 անգամ (2490 մլն. ՀՀ դրամով):
2006թ. III-րդ եռամսյակի ընթացքում VISA միջազգային քարտային համակարգի քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 16593 մլն. ՀՀ դրամ (266586 գործառնություն), իսկ MasterCard միջազգային քարտային համակարգի քարտերով իրականացվել է 4155 մլն. ՀՀ դրամ ծավալով (50164 գործառնություն): 2006թ. II-րդ եռամսյակի համեմատ այդ գործառնությունների ծավալը ավելացել է համապատասխանաբար 2749 մլն. եւ 1494 մլն. ՀՀ դրամ ծավալով:
Միջազգային այլ քարտերով իրականացվել է 114408 գործառնություն 5097 մլն ՀՀ դրամ ծավալով, որը 2006թ. II-րդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 486 մլն. ՀՀ դրամով:
2006թ. III-րդ եռամսյակի ընթացքում շրջանառության մեջ գտնվող մեկ ՙԱրՔա՚ քարտով շարունակվել է ամսեկան իրականացվել միջինում մոտ 1.4 գործառնություն: Մեկ գործառնության միջին ծավալը 2006թ. II-րդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 5 հազար ՀՀ դրամով և կազմել է 34 հազար ՀՀ դրամ:
2006թ. III-րդ եռամսյակի վերջի դրությամբ ՀՀ բանկային համակարգում սպասարկվող հաճախորդներին պլաստիկ քարտերի տրամադրումը կամ դրանց սպասարկումը իրականացվել է ՀՀ տարածքում գործող 20 առեւտրային բանկերի կողմից, որոնցից 18 անդամակցում են “ԱրՔա” համակարգին:

В конце 3-го квартала 2006 года в обращении в Армении находилось 190.232 пластиковых карт
Ереван, 8 ноября /Медиамакс/. В течение 3-го квартала 2006 года на территории Армении было осуществлено 789.433 операций с пластиковыми карточками на общую сумму в 38163 млн. драмов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Центрального банка Армении, объем безналичных платежей по картам составил 2814 млн. драмов.
Количество карт, находящихся в обращении на конец 3-го квартала 2006 года составило 190.232 карт, что по сравнению со 2-м кварталом больше в 1.08 раз (на 14.128 карт).
В конце третьего квартала 2006 года количество действующих карточек ArCa /Armenian Card/ увеличилось по сравнению со вторым кварталом в 1.09 раз (на 6.758 карт) и составило 82.447.
Число карт международных систем в отчетный период в целом увеличилось в 1.07 раз (на 7.370 карт). Числе карт VISA увеличилось на 5.485 карт (в 1.07 раза) и составило 83.676 карт, а число карт Master Card увеличилось в 1.17 раз (1446 карт) и составило 9.916.
В третьем квартале 2006 года картами ArCa было осуществлено 358.275 операций на общую сумму в 12318 млн. драмов. Объем операций увеличился по сравнению со вторым кварталом 2006 года на 2490 млн. драмов (1.25 раз).
Объем операций, совершенными картами VISA на конец третьего квартала 2006 года составил 16593 млн. драмов (266.586 операций), а картами MasterCard - 4155 млн. драмов, (50.164 операций). По сравнению со вторым кварталом 2006 года эти показатели увеличились соответственно на 2749 млн. и 1494 млн. драмов.
Другими международными картами в отчетный период было осуществлено 114.408 операций на сумму в 5097 млн. драмов - на 486 млн. драмов больше, чем во втором квартале.
В течение третьего квартала по одной карточке ArCa в среднем осуществлялось 1.4 операций в месяц. Средний объем одной операции составил 34 тысяч драмов, увеличившись по сравнению со вторым кварталом на 5 тысяч драмов.
На конец третьего квартала 2006 года предоставлением, или обслуживанием пластиковых карт в Армении занимаются 20 банков, при этом 18 из них являются членами единой платежной системы ArCa.