«Ռուսաստանյան Amazon»-ը կգործարկվի աշնանը
Սբերբանկն ու «Յանդեքս»-ը ներկայացրել են «Վերցնում եմ» («Беру») էլեկտրոնային կոմերցիայի համատեղ հարթակը (մարկետփլեյսը), որը կգործարկվի 2018-ի աշնանը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ծառայությունը հասանելի կլինի beru.ru կայքում, ինչպես նաեւ Android եւ iOS սարքերի համար նախատեսված հավելվածների միջոցով: Ներկայում սերվիսի բետա տարբերակը հասանելի է Սբերբանկի եւ «Յանդեքս»-ի աշխատակիցներին՝ Ռուսաստանի բոլոր մարզերում, ինչպես նաեւ նրանց համար, ովքեր կցանկանան փորձարկել նոր ծառայությունը:
Banks.amհիշեցնում է, որ անցած տարվա օգոստոսին Սբերբանկն ու «Յանդեքս»-ը համաձայնագիր էին ստորագրել «Յանդեքս.Մարկետ»-ի բազայի հիման վրա նոր ընկերություն հիմնելու մասին: Ըստ համաձայնագրի՝ Սբերբանկը պարտավորվում էր «Յանդեքս.Մարկետ»-ում 30 մլրդ ռուբլի ներդնել:
Գործարքն իր ավարտական փուլին հասավ այս տարվա ապրիլի 27-ին, որի արդյունքում համատեղ ընկերությունը գնահատվեց 60 մլրդ ռուբլի: «Մենք ցանկանում ենք «Յանդեքս.Մարկետ»-ի բազայի հիման վրա կառուցել «ռուսաստանյան Amazon», եւ մեծ հույսեր ունեմ, որ մեզ մոտ ամեն ինչ կստացվի»,- նշել էր Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը:
«Յանդեքս.Մարկետ»-ի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ հինգ տարվա ընթացքում «Վերցնում եմ» («Беру») հարթակի շրջանառությունը կկազմի մինչեւ 500 մլրդ ռուբլի:
«Մենք հույս ունենք դառնալ ճանաչված խաղացող եւ մեծ ջանքեր կգործադրենք՝ ուղղված Ռուսաստանում էլեկտրոնային առեւտրի շուկայի զարգացմանը, որը դեռեւս զբաղեցնում է ընդհանուր մանրածախ առեւտրի միայն փոքր մասը, հատկապես, եթե համեմատելու լինենք զարգացած երկրներում էլեկտրոնային կոմերցիայի մասնաբաժնի հետ»,- ընդգծել են ընկերությունում:
Փորձարկման փուլում մարկետփլեյսում հասանելի է 25 հազ. ապրանքային տեսականի (ներառյալ էլեկտրոնիկա, կենցաղային տեխնիկա, ապրանքներ տան եւ ամառանոցի համար, մանկական ապրանքներ): Նախատեսվում է, որ աստիճանաբար ապրանքների տեսականին կընդլայնվի՝ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում հասնելով մինչեւ 1 մլն-ի:

«Российский Amazon» будет запущен осенью
Сбербанк и «Яндекс» анонсировали совместную платформу электронной коммерции (маркетплейс) «Беру», которая будет запущена осенью 2018 года.
Как сообщает ТАСС, сервис будет доступен на сайте beru.ru, а также через приложения для устройств Android и iOS. На сегодняшний день бета-версия сервиса доступна сотрудникам Сбербанка и «Яндекса» во всех регионах России, а также для желающих протестировать новую услугу.
Banks.am напоминает, что в августе прошлого года Сбербанк и «Яндекс» подписали соглашение об учреждении совместного предприятия на базе «Яндекс.Маркета», в рамках которого стороны планировали развивать экосистему электронной коммерции. По условиям соглашения, Сбербанк должен был вложить в «Яндекс.Маркет» 30 млрд рублей.
Сделка была закрыта 27 апреля текущего года. По итогам закрытия, совместное предприятие оценивается в 60 млрд рублей. «Мы хотим построить на базе «Яндекс.Маркета» «российский Amazon», и очень надеюсь, что у нас все получится»,- отмечал глава Сбербанка Герман Греф.
В пресс-службе «Яндекс.Маркета» отметили, что в течение пяти лет оборот сервиса «Беру» достигнет 500 млрд рублей.
«Мы надеемся стать заметным игроком и приложим максимальные усилия, чтобы развивать рынок электронной торговли в России, который пока занимает только малую часть от общего розничного оборота, особенно, если сравнить с долей электронной коммерции в развитых странах»,- подчеркнули в компании.
За период тестирования на маркетплейсе доступны порядка 25 тыс. товарных позиций в различных категориях (в том числе электроника, бытовая техника, товары для дома и дачи, детские товары). Планируется, что ассортимент товаров постепенно будет расширяться - в ближайшие несколько лет он должен увеличиться до миллиона товарных позиций.