Ռոբոտները բանկերում՝ մարդկանց հետ միասին կամ նրանց փոխարեն
Ռոբոտներն ակտիվ կերպով ներխուժում են բիզնեսի ամենատարբեր ոլորտներ եւ այս առումով բանկային հատվածը բացառություն չէ: ՏԱՍՍ-ի զրուցակիցները պատմել են, թե ինչպես են իրենց բիզնեսում մեքենաներն աշխատում մարդկանց հետ միասին կամ նրանց փոխարեն: Հրապարակման առավել հետաքրքիր դրույթները ներկայացնում ենք ստորեւ:
Կիվի Բանկի «Խիղճ» նախագիծ
Ռոբոտ Վերան «մարդկային երեսով» չատ-բոտ է, որը հատուկ ստեղծվել է HR-մենեջերներին օգնելու համար:
«Ռոբոտ Վերային գործարկել ենք անցած տարվա հուլիսին: Այն ժամանակ մենք ընդլայնվում էինք դեպի մարզեր, եւ 2 ամսվա ընթացքում մեզ անհրաժեշտ էր հավաքագրել վաճառքներով զբաղվող մի քանի հարյուր գործակալների: Այսօր մենք 600 խորհրդատու ունենք, սակայն աշխատակազմն անհրաժեշտ է ավելացնել եւս 3 անգամ: Իսկ 600 մարդ հավաքագրելու համար պետք է հազարավոր մարդկանց զանգահարել: Հավաքագրող անձնակազմն այս գործընթացը կիրականացներ շաբաթներով: Վերան ստանձնում է թեկնածուներին զանգահարելու եւ խմբակային հարցազրույցների հրավիրելու աշխատանքը: Նա կարող է հեռախոսով զրուցել միաժամանակ 500 թեկնածուի հետ»,- պատմում է «Խիղճ» նախագծի անձնակազմի հավաքագրման տնօրեն Յուլիա Սորոկինան:
Վերան (ներառյալ վերջինիս գործարկման եւ սպասարկման արժեքը) հնարավորություն է տալիս մոտ 5-6 անգամ կրճատել աշխատակիցների հավաքագրման համար նախատեսված ծախսերը:
«Տեխնիկապես դա արվում է հետեւյալ կերպ. մենք ռոբոտ Վերայի մեջ ներբեռնում ենք մեզ հարմար թեկնածուների ռեզյումեները, նա մշակում է բազան, խմբավորում, ստուգում եւ սկսում զանգահարել: Թեկնածուների մեծ մասն այդ զանգերը լուրջ է ընդունում, հազվադեպ են դեպքերը, երբ Վերայի հետ կատակելու ցանկություն է առաջանում: Վերջերս մենք Վերայի առջեւ նոր խնդիրներ ենք սկսել դնել: Մասնավորապես, եթե թեկնածուն չի ներկայացել հարցազրույցի, Վերան զանգահարում եւ հարցնում է՝ «Ինչո՞ւ չեք եկել»: Եթե նա ցանկանում է փոխել հարցազրույցի օրն ու ժամը, ռոբոտը միացնում է հեռախոսազանգը համապատասխան աշխատակցին: Շուտով Վերան նաեւ կզանգահարի թեկնածուներին հետաքրքրվելու համար՝ որքանո՞վ է նրանց դուր եկել հարցազրույցը»,- պատմել է Յուլիա Սորոկինան:
Սբերբանկ
Սբերբանկի ռոբոտատեխնիկական լաբորատորիայում զարգանում է հինգ ուղղություն՝ արժեքավոր բեռների երաշխավորված առաքման համար նախատեսված անօդաչու տրանսպորտային միջոցներ (օդային եւ ցամաքային), լոգիստիկ ռոբոտներ՝ տարածքների ներսում աշխատանքի համար, անհատական ռոբոտ-օգնականներ, արդյունաբերական էկզոկմախքներ եւ կոլաբորատիվ ռոբոտներ (նրանց նաեւ անվանում են կոբոտներ):
Լաբորատորիայի ղեկավար Ալբերտ Եֆիմովը նշում է, որ կիրառվում է երկու մոտեցում. որոշ լուծումներ ինժեներները մշակում են ինքնուրույն, սակայն լինում են դեպքեր, երբ գործընթացում ներգրավվում են գործընկերներ, այդ թվում՝ ստարտափներ:
«Օրինակ, «Սկոլկովո»-ի ստարտափներից մեկը մշակել է «խելացի աթոռ» արդյունաբերական էկզոկմախք: Վերջինը նախատեսված է այն մարդկանց համար, որոնք աշխատում են ստատիկ դիրքում եւ սահմանափակ տարածքում, որտեղ աթոռի համար տեղ չկա: Իսկ մարդուն անհրաժեշտ է ժամանակ առ ժամանակ նստել եւ հանգստանալ: Ստարտափը ստեղծել է մեխատրոնիկ էկզոկմախք ExoChair. սա հատուկ կոստյում է, որը գործում է հետեւյալ կերպ. երբ մարդը ծալում է ոտքերը, ռոբոտը հասկանում է դա եւ վերածվում է աթոռի: Այսպիսի «խելացի աթոռը» բարձրացնում է աշխատանքի արտադրողականության մակարդակը. ռոբոտները դուրս չեն մղում մարդուն արտադրությունից, սակայն ընդլայնում են նրա հնարավորությունները»,- պատմում է լաբորատորիայի ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է լաբորատորիայի սեփական լուծումներին, ապա դրանց թվում են ռոբոտ-մանիպուլյատորները, որոնք ներդրված են դրամարկղային ինկասացիոն կենտրոններում:
«Դրանք արտադրողական պահատուփեր են՝ հիմնված ռոբոտ-մանիպուլյատորների վրա: Դրանք ներդրված են մեր դրամարկղային ինկասացիոն կենտրոններում՝ հաշվիչ-տեսակավորող մեքենաների վրա: Այս գործընթացում միշտ ներգրավված են եղել օպերատորներ: Գործընթացը կազմակերպված է այնպես, որ ժամանակի մի մասն օպերատորը սպասում է մեքենայի աշխատանքի ավարտին: Մեկ տարի առաջ մենք ներդրեցինք տասը մանիպուլյատոր. դրանք աշխատում են տեսակավորող մեքենաների հետ միաժամանակ եւ ավելացնում են աշխատանքի արտադրողականությունը: Նույնատիպ խնդիրները կատարվում են երեք անգամ ավելի արագ»,- նշում է Ալբերտ Եֆիմովը:
Այդ մեքենաների վրա ռոբոտներն աշխատում են շուրջօրյա: Սակայն  մանիպուլյատորները ռոբոտների էվոլյուցիոն զարգացման գագաթնակետը չեն: Այդ նույն խնդիրների լուծման նպատակով բանկի դրամարկղային ինկասացիոն կենտրոններում պատրաստվում են ներդնել ավելի կատարելագործված տեխնոլոգիաներ՝ կոբոտներ:
«Արտաքնապես կոբոտը նույն մանիպուլյատորն է, սակայն ներքին կառուցվածքը տարբերվում է: Կոբոտին դիպչելու դեպքում, այն անմիջապես կանգ կառնի, ինչը կբարձրացնի աշխատանքի անվտանգության մակարդակը եւ բուն գործընթացը կդարձնի ավելի արդյունավետ: Օպերատորը կարող է սովորեցնել կոբոտին՝ պարզապես ցույց տալով նրան անհրաժեշտ գործողությունները, ինչը տեղի է ունենում առանց ծրագրավորողի մասնակցության: Բիզնեսի տեսանկյունից կոբոտները սպասարկման մեջ ավելի էժան են, քան մանիպուլյատորները: Մինչեւ տարվա վերջ մենք նախատեսում ենք տեղադրել կոբոտների վրա հիմնված մի քանի պահատուփ»,- ամփոփել է լաբորատորիայի ղեկավարը:

Роботы в банках: вместе с людьми либо вместо них
Роботы активно входят в самые различные сферы бизнес-деятельности, и в этом смысле банковский сектор не стал исключением. Собеседники ТАСС рассказали, как в их бизнесе машины работают вместе с людьми либо вместо них. Предлагаем вашему вниманию фрагменты материала, описывающие функции роботов в банках.
Проект «Совесть» Киви Банка
Робот Вера - чат-бот с «человеческим лицом», созданный специально для помощи HR-менеджерам.
«Робота Веру мы внедрили в июле прошлого года. Тогда у нас шла экспансия в регионы, и нам за пару месяцев нужно было набрать несколько сотен агентов продаж. Сейчас у нас 600 консультантов, но штат нужно увеличить еще примерно втрое. А чтобы набрать 600 человек, нужно обзвонить несколько тысяч. Рекрутеры делали бы это неделями. Вера берет на себя обзвон кандидатов и приглашения на групповые собеседования. Она умеет одновременно разговаривать с 500 соискателями по телефону»,- рассказывает директор по подбору персонала проекта «Совесть» Юлия Сорокина.
Вера (включая стоимость ее внедрения и обслуживания) позволяет снизить затраты на подбор сотрудника в пять-шесть раз.
«Технически это выглядит так: мы загружаем в Веру резюме подходящих нам соискателей, она обрабатывает базу, находит похожие, проверяет их и начинает обзвон. Большинство соискателей воспринимает звонок серьезно, редко люди пытаются шутить с Верой. Недавно мы начали давать Вере новые задачи. Если человек не дошел до собеседования, она звонит и спрашивает: «Почему вы не пришли?». Если он хочет прийти в другое время - соединяет его с рекрутером. Скоро Вера будет звонить кандидатам, чтобы узнать, насколько им понравилось собеседование»,- отметила Юлия Сорокина.
Сбербанк
В робототехнической лаборатории Сбербанка развиваются пять направлений: беспилотные транспортные средства (воздушные и наземные) для гарантированной доставки ценных грузов, логистические роботы для работы внутри помещений, персональные роботы-ассистенты, промышленные экзоскелеты и коллаборативные роботы (их еще называют коботы).
Руководитель лаборатории Альберт Ефимов отмечает, что используются два подхода:
некоторые решения инженеры разрабатывают самостоятельно, но бывают случаи, когда привлекаются партнеры, включая стартапы.
«Например, один из стартапов «Сколково» разработал промышленный экзоскелет - «умный стул». Он предназначен для сотрудников, которые работают в статических позициях, в ограниченном пространстве, где нет места для стула. Человеку нужно время от времени присесть и отдохнуть. Стартап создал мехатронный экзоскелет ExoChair - это внешний костюм, который действует следующим образом. Если человек сгибает ноги - робот понимает и складывается в стул. Такой «умный стул» повышает производительность труда - роботы не вытесняют человека из производства, но увеличивают его возможности»,- рассказывает руководитель лаборатории.
Среди собственных решений лаборатории - роботы-манипуляторы, внедренные в кассово-инкассационных центрах.
«Это производственные ячейки, основанные на роботах-манипуляторах. Они внедрены на счетно-сортировальных машинах в наших кассово-инкассационных центрах. В этом процессе всегда были заняты люди-операторы. Процесс выстроен так, что часть времени оператор ждет завершения работы машины. Год назад мы внедрили десять манипуляторов: они работают синхронно с сортировальными машинами и увеличивают производительность труда. Монотонные задачи выполняются в три раза быстрее»,- отмечает Альберт Ефимов.
Роботы на этих машинах работают круглосуточно. Но манипуляторы - не верх эволюционного развития роботов. На эти же задачи в кассово-инкассационные центры в банке готовятся внедрить более продвинутые технологии - коботы.
«Кобот внешне тот же манипулятор, но внутренне отличается. Если человек прикоснется к коботу - он сразу остановится, что повышает безопасность труда и делает сам процесс еще более эффективным. Оператор может обучать кобота, просто показывая ему нужные действия, - это происходит без участия программиста. С точки зрения бизнеса - коботы в обслуживании дешевле, чем манипуляторы. До конца года мы планируем установить несколько ячеек, основанных на коботах»,- заключил руководитель лаборатории.