SWIFT-ի ռուսական տարբերակը բռնել է բլոկչեյնի ուղին
2019-ին Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգը (SWIFT-ի ռուսական համանման տարբերակը) կաշխատեցնի բլոկչեյն տեխնոլոգիայով, գրում է «Իզվեստիա» պարբերականը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները:
Մասնավորապես, նշվում է, որ բաշխված ռեեստրների տեխնոլոգիան կբարձրացնի համակարգի պաշտպանվածության մակարդակը եւ կապահովի գործարքների թափանցիկությունը, ինչպես նաեւ կբարձրացնի SWIFT-ի ռուսական տարբերակի հանդեպ բանկերի եւ կազմակերպությունների հետաքրքրությունը:
Դեռ պարզ չէ՝ կարգավորիչը կօգտագործի բլոկչեյնի սեփակա՞ն մշակումը, թե՞ կօգտվի արդեն գոյություն ունեցող Etherium հարթակից: Կենտրոնական բանկում նշել են, որ դիտարկում են բաշխված ռեեստրների տեխնոլոգիայի կիրառման մի շարք տարբերակներ, այդ թվում՝ ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման նպատակով: Կարգավորչի ներկայացուցիչը հրաժարվել է լրացուցիչ մեկնաբանություններ տալ:
Փորձագետների կարծիքով՝ բլոկչեյն տեխնոլոգիայի կիրառման դեպքում կբարձրանա հաքերային հարձակումների նկատմամբ SWIFT-ի ռուսական տարբերակի պաշտպանվածության մակարդակը, իսկ համակարգը կարող է դառնալ անգամ ավելի հուսալի, քան SWIFT-ը:
Աշխատանքային ռեժիմում SWIFT-ի ռուսական համակարգը գործարկվել է 2014թ. սեպտեմբերին: Նախագիծը կյանքի է կոչվել այն բանից հետո, երբ 2014թ. Եվրոպական խորհրդարանի մակարդակով քննարկվում էր ռուսական բանկերը SWIFT ցանցից անջատելու հնարավորությունը, ավելի ուշ նման տարբերակ դիտարկում էին նաեւ եվրոպական երկրների ԱԳՆ ղեկավարները:
Banks.amհիշեցնում է, որ այս տարվա սկզբին հաղորդվում էր Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների բանկերի ու ընկերությունների «SWIFT-ի այլընտրանքին» միանալու հնարավորության մասին:

Российский аналог SWIFT может заработать на блокчейне
В 2019 году Центральный банк России переведет Систему передачи финансовых сообщений (СПФС - российский аналог SWIFT) на блокчейн, пишут «Известия», ссылаясь на собственные источники.
В частности, отмечается, что технология распределенных реестров поднимет уровень защиты СПФС и обеспечит максимальную прозрачность трансакций, а также повысит интерес банков и компаний к российскому аналогу SWIFT.
Пока неясно, будет ли регулятор использовать собственную разработку на блокчейне или же существующую платформу Etherium. В Центральном банке отметили, что рассматривают различные варианты применения технологии распределенных реестров, в том числе и для передачи финансовых сообщений. От дополнительных комментариев представитель регулятора отказался.
По мнению экспертов, в случае применения технологии блокчейн повысится уровень защиты СПФС по отношению к хакерским атакам, а сама система может стать даже надежнее SWIFT.
В рабочем режиме СПФС была запущена в декабре 2014 года. Проект был реализован после того, как в сентябре 2014 года на уровне Европарламента начали обсуждать возможность отключения российских банков от SWIFT, позже такой вариант рассматривали и главы МИД европейских государств.
Banks.am напоминает, что в начале этого года сообщалось о возможности подключения к «альтернативе SWIFT» банков и компаний из стран Евразийского экономического союза.