Բանկային համակարգում ակտիվների աճ չկա, ասել է ԿԲ նախկին նախագահը
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ, տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանն այսօր կարծիք է հայտնել, որ «2014-ը Հայաստանում լավագույն դեպքում կամփոփվի 2,5% տնտեսական աճով»:
«Ըստ էության, ունենալու ենք զրոյական աճ՝ Հայաստանի տնտեսության համար 2.5%-ը գրեթե զրո է: Այն, որ մեզանում իրավիճակը գնալով ավելի է վատանում, միայն պաշտոնյանները չեն հասկանում` ոգեւորված գնահատելով, թե նախորդ ութ ամիսների  ընթացքում 4.1% տնտեսական ակտիվություն է գրանցվել», - ասել է տնտեսագետը:
Բագրատ Ասատրյանը նկատել է, որ նախարդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նկատվել է նաեւ տրանսֆերտների եւ ներդրումների նվազում, ինչը հանգեցրել է բանկային համակարգի ցուցանիշների նվազմանը:
«Տասը տարուց ավել բանկային համակարգում 15-20% աճ է եղել, այս տարի կիսամյակն ամփոփվել է, սակայն ակտիվների մասով աճ չի գրանցվել»,-ասել է նա:
Բագրատ Ասատրյանն հույս է հայտնել, որ Հայաստանը երբեւէ չի անդամակցի Մաքսային միությանը:
Նա նշել է, որ նախորդ տարի իրականացված հարցումների արդյունքներով ՀՀ բնակչության շուրջ 75%-ը կողմ էր ՄՄ-ին անդամակցությանը, իսկ հիմա կողմ է  50%-ը:
«Համոզված եմ, որ մեկ տարի հետո աջակցությունն էլ ավելի ցածր է լինելու, քանի որ ազատ զարգացման հնարավորության փոխարեն ընտրեցինք այս կասկածելի իրողությունը», -նշել է Բագրատ Ասատրյանը:

В банковской системе нет роста активов, сказал бывший председатель ЦБА
Бывший председатель Центрального банка Армении, экономист Баграт Асатрян выразил сегодня мнение, что «по итогам 2014 года экономический рост в Армении в лучшем случае составит 2.5%».
«По сути, у нас будет нулевой рост: 2.5% для экономики Армении практически равно нулю. То, что ситуация становится все хуже и хуже, не понимают только чиновники, вдохновленно заявляя, что за последние восемь месяцев экономическая активность составила 4.1%», - сказал экономист.
Баграт Асатрян заметил, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года наблюдается сокращение объемов частных трансфертов и инвестиций, что привело к снижению показателей банковской системы.
«Более десяти лет в банковской системе был рост в 15-20%, а после подведения итогов  первого полугодия 2014 года, роста по части активов зафиксировано не было»,- сказал он.
Баграт Асатрян выразил надежду, что Армения никогда не вступит в Таможенный союз.
Он отметил, что по результатам опросов, проведенных в прошлом году, около 75% населения поддерживало присоединение к Таможенному союзу, а сейчас их число сократилось до 50%.
«Уверен, через год поддержка будет еще ниже, так как мы выбрали эту сомнительную реальность вместо возможности свободного развития»,- отметил Баграт Асатрян.