ԵԱԶԲ-ի ղեկավարը «միանգամայն իրատեսական» է համարում անցումը Եվրասիական միության միասնական արժույթին
Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովը «միանգամայն իրատեսական» է համարում անցումը Եվրասիական միության միասնական արժույթին մինչեւ 2025 թվականը:
«Միասնական արժույթը պետք է լինի կայուն, ֆինանսական շուկան ՝ զարգացած, պետք է լինի թողարկման միասնական կենտրոն եւ համաձայնեցված ազգային ֆինանսական քաղաքականություն: Դրա համար դեռեւս որեւէ խոչընդոտ չկա. քաղաքական կամքն առկա է, հնարավորությունները եւս: Կան 2025 թ-ին Եվրասիական միության ազգային արժույթին անցնելու ծրագրեր: Կարծում եմ, դա միանգամայն իրատեսական է», - «Իզվեստիա»-ին ասել է Իգոր Ֆինոգենովը:
Նրա խոսքերով, դրա համար կպահանջվի միասնական մեգակարգավորչի ստեղծում, որը կսահմանի խաղի միեւնույն կանոնները եվրասիական ամբողջ տարածքում:
«Եվրասիայի տարածքում առկա են բազմաթիվ արժույթներ՝ ալթին, դուկատ, տենգե եւ, իհարկե, ռուբլի: Կարելի է ընտրել ցանկացածը: Ես չէի բացառի, որ հետագայում, օրինակ, ռուբլուն կփոխարինի այլ անվանմամբ արժույթ: Ի վերջո, ռուսական «деньги» եւ ղազախական «տենգե» բառերն ունեն ընդհանուր թյուրքական արմատ: Սակայն կարեւորն այնպիսի պայմաններ ստեղծելն է, որոնց պարագայում ցանկացած արժույթ հուսալի կլինի», - նշել է Իգոր Ֆինոգենովը:

Руководитель ЕАБР cчитает «вполне реальным» переход на единую валюту Евразийского союза
Председатель правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Игорь Финогенов cчитает «вполне реальным» переход к единой валюте Евразийского союза к 2025 году.
«Единая валюта должна быть стабильной, финансовый рынок развитым, должен быть единый центр эмиссии и согласованная национальная финансовая политика. Пока никаких препятствий к этому нет: политическая воля есть, возможности - тоже. Есть планы перехода на единую валюту Евразийского союза к 2025 году. Думаю, это вполне реально», - заявил Игорь Финогенов в интервью «Известиям» .
По его словам, для этого понадобится создание единого мегарегулятора, который задавал бы одинаковые правила игры на всем евразийском пространстве.
«Много валют ходили на территории Евразии: алтын, дукат, тенге и, конечно, рубль. Можно выбрать любую. Я бы не исключал, что в дальнейшем, скажем, рубль заменит валюта с иным названием. Почему бы и нет? Каждая сторона сможет в пользу любого названия  приводить свои доводы. В конце концов, русское слово «деньги» и казахское «тенге» происходят от общего тюркского корня. Но главное  - создать условие, когда эта валюта будет надежной», - отметил Игорь Финогенов.