Հայաստանով հետաքրրքվող ավիաընկերությունները կստանան պետության աջակցությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Բաց երկնքի քաղաքականության արդյունքում 35%-ով աճել է Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վիգեն Սարգսյանն այս մասին ասել է այսօր՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2014թ. մրցանակի հաղթողի ներկայացման ասուլիսի ժամանակ:
«Լավ արդյունքներ ենք տեսնում ՀՀ նախագահի հանձնարարականով մշակված եւ իրականացվող Բաց երկնքի քաղաքականության արդյունքում: Այս տարվա օգոսոտսին անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ մենք արձանագրել ենք զբոսաշրջիկների թվի 35% աճ: Սա շատ կարեւոր արդյունք է: Վստահ ենք, որ այս տեմպերը շարունակվելու են»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը շեշտել է, որ ՀՀ ղեկավարությունը հետեւողական է լինելու այս քաղաքականության շարունակության հարցում:
«Բոլոր այն ավիաընկերությունները, որոնք հետաքրքրված են թռիչքներ իրականացնել Հայաստանում, հանդիպելու են լիարժեք աջակցության: Նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել ավիացիայի ոլորտում ներգրավված կառույցներին հետեւողական լինել Բաց երկնքի քաղաքականության հարցում»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Մեդիամաքսհիշեցնում է, որ ՀՀ կառավարությունն 2014թ. օգոստոսին եւս մեկ քայլ էր կատարել դեպի Բաց երկնքի քաղաքականություն՝  տարանջատելով ավիացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման, տեխնիկական կանոնակարգման եւ անվտանգության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող մարմնի գործառույթները:

Виген Саргсян: Все интересующиеся Арменией авиакомпании получат полноценную поддержку
Ереван /Медиамакс/. Руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян сказал сегодня, что в результате Политики открытого неба число туристов, посещающих Армению, увеличилось на 35%.
Как сообщает Медиамакс, Виген Саргсян сказал об этом в ходе пресс-конференции, посвященной представлению победителя Премии президента Армении за всемирный вклад в сферу ИТ за 2014г.
«Мы видим хорошие результаты в результате Политики открытого неба, разработанной и реализованной по указу президента Армении. В августе текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года мы зафиксировали рост числа туристов на 35%. Это очень важный результат. Мы уверены, что такие темпы продолжатся»,- сказал Виген Саргсян.
Руководитель аппарата президента Армении подчеркнул, что руководство страны будет последовательным в продолжении данной политики.
«Все авиакомпании, заинтересованные в полетах в Армении, получат полноценную поддержку. Президент Армении поручил всем структурам сферы авиации быть последовательными в вопросе Политики открытого неба»,- сказал Виген Саргсян.
Медиамакс напоминает, что в августе 2014 года правительство Армении сделало еще один шаг на пути к «Открытому небу»,  разграничив полномочия органа, осуществляющего контроль над разработкой политики в сфере авиации, технической регламентацией и контролем над безопасностью.