Ռուսաստանում կարող է ստեղծվել այլընտրանքային SWIFT
Ռուսաստանում կարող է ստեղծվել SWIFT hամաշխարհային միջբանկային ֆինանսական հեռահաղորդակցման համակարգի  այլընտրանքային տարբերակը, եթե ռուսաստանյան բանկերը անջատվեն SWIFT-ից:
«Коммерсантъ»-ի տեղեկացմամբ, օգոստոսի սկզբին ՌԴ Կենտրոնական բանկը նամակ է հղել շուկայի մասնակիցներին՝ առաջարկելով մտածել, թե ինչպես կազմակերպել փոխգործակցության այլընտրանքային ուղիները միջբանկային հաղորդակցության ժամանակ: Նամակն ուղարկելուց մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի կողմից պատժամիջոցներ էին սկսել կիրառվել ռուսաստանյան պետական բանկերի նկատմամբ:
Նամակում նշվում է, որ ներկայիս պայմաններում ֆինանսական հաղորդակցության ազգային միասնական ենթակառուցվածքի ստեղծումը կապված է ազգային տնտեսական անվտանգության ապահովման խնդիրների հետ:
SWIFT-ը համաշխարհային միջբանկային հաղորդակցությունների համակարգ է, որում ընդգրկված են ավելի քան 10 000 ֆինանսական կազմակերպություններ: Մեկ օրվա ընթացքում SWIFT-ի ցանցում իրականացվում են ավելի քան $6 տրլն ծավալի վճարումների կարգադրություններ:

В России может быть создана альтернатива SWIFT
В России может быть создана альтернатива глобальной системе обмена межбанковскими финансовыми сообщениями SWIFT на случай, если российские банки от нее отключат.
По сведениям «Коммерсантъ», в начале августа Центральный банк РФ направил участникам рынка письмо с предложением подумать, как организовать альтернативные каналы взаимодействия при обмене межбанковскими сообщениями. За несколько дней до рассылки письма под санкции США и ЕС попали российские госбанки.
В письме указывается, что в современных условиях создание единой национальной инфраструктуры обмена финансовыми сообщениями увязывается с вопросами обеспечения национальной экономической безопасности.
SWIFT - сообщество всемирных межбанковских телекоммуникаций, в котором участвует более 10 000 финансовых организаций. За день через сеть SWIFT проходят платежные поручения более чем на $6 трлн.