Ռուսաստանում կարող են լողացող դրույքով ավանդներ ներդնել
Ռուսաստանի ԿԲ-ն դիտարկում է լողացող տոկոսադրույքով ավանդներ ներդնելու հնարավորությունը, գրում է Կոմերսանտը:
ԿԲ կարծիքով, այդպիսի պրոդուկտը շահեկան կլինի ինչպես բանկերի, որոնք կկարողանան ավելի լավ կանխատեսել ռիսկերը, այնպես էլ ավանդատուների համար, որոնք կարող են պաշտպանվել գնաճից:
Ի տարբերություն ֆիքսված տոկոսադրույքով ավանդից, լողացող դրույքը կապվում է բազային ակտիվի հետ (մի քանի տոկոսային կետի ավելցուկով), որի դերում կարող են հանդես գալ, օրինակ, ֆինանսական ինդեքսները:
Լողացող տոկոսադրույքով ավանդներ ներդնելու համար կպահանջվեն օրենսդրական փոփոխություններ:
Սակայն բանկիրները կարծում եմ, որ գաղափարի կիրառումն այնքան էլ հեշտ չի լինի:
Տրաստ բանկի ֆինանսական տնօրեն Եվգենի Ռոմակովը կարծում է, որ լողացող տոկոսադրույքով ավանդները դասվում են բարդ ֆինանսական գործիքների թվին, եւ կարող են հետաքրքրել սպառողների 1 տոկոսին: Բինբանկի ֆինանսական տնօրեն Ալեքսեյ Կիտաեւն ավելի լավատես է եւ կարծում է, որ լողացող տոկոսադրույքով ավանդները կարող են գրավել ավանդատուների 10-15 տոկոսին:

В России могут ввести депозиты с плавающей ставкой
ЦБ России рассматривает возможность введения депозитов с плавающей процентной ставкой, пишет газета Коммерсантъ.
По мнению ЦБ, такой продукт будет выгоден и банкам, которые смогут более точно прогнозировать риски, и вкладчикам, которые смогут таким образом уберечься от инфляции.
В отличие от депозита с фиксированной ставкой, плавающая ставка привязывается к базовому активу (с надбавкой в несколько процентных пунктов), которым, например, могут выступать финансовые индексы.
Для реализации идеи плавающих ставок нужны законодательные поправки.
Впрочем, банкиры считают, что на практике реализовать эту идею будет непросто.
«Депозит с плавающей ставкой относится к категории сложных финансовых инструментов, и рядовому клиенту будет достаточно сложно понять механизм его функционирования», - считает финансовый директор банка «Траст» Евгений Ромаков. Он считает, что интерес к таким депозитам проявят не более чем 1% вкладчиков. А финансовый директор Бинбанка Алексей Китаев более оптимистичен и считает, что депозиты с плавающей ставкой смогут привлечь около 10-15% вкладчиков.