Ռուբեն Վարդանյան. Մի օլիգարխին չպետք է փոխարինի ուրիշ օլիգարխ
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, գործարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «եթե կրկնվի փոփոխությունների «ավանդական» մոդելը եւ մի մականունավորին փոխարինի մյուս մականունավորը, իսկ մի օլիգարխին՝ ուրիշ օլիգարխը, դա վերջ է նշանակելու»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին Ռուբեն Վարդանյանն ասել է «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
«Ջահելները, որ փողոց են դուրս եկել, չեն ուզում այս երկրում օլիգարխներ ու մականունավոր մարդիկ լինեն:
1988 թվականին, երբ շատ երիտասարդ էի, մասնակցում էի ցույցերին՝ մեծ խանդավառությամբ, եւ հիշում եմ, թե ինչպես էին մարդիկ հարյուր հազարներով փողոց դուրս գալիս, իսկ Գերագույն խորհուրդը չէր ընկալում մարդկանց պահանջը եւ չէր կարողանում փոխել իր դիրքորոշումը։ Բայց ի՞նչ եղավ հետո։ Մանկական գրողը դարձավ ամենաուժեղ օլիգարխը»,- ասել է գործարարը:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած շարժմանն ու Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին՝ Ռուբեն Վարդանյանն ասել է.
«Հարգում եմ այն, ինչ արեց Նիկոլ Փաշինյանը, բայց դա իր հաղթանակը չէ, ժողովրդի հաղթանակն է: Մենք պետք է կարողանանք ժողովրդի այդ ուժը բարի գործերին ծառայեցնել»:
Գործարարի խոսքով՝ պետք չէ սպասել, որ ինչ-որ մեկը կգա ու դրախտ կդարձնի Հայաստանը:
«Չի լինելու այդպես: Մի օրվա մեջ բոլոր խնդիրները չեն լուծվելու, մարդկանց փողը չի ավելանալու: Մի՛ հավատացեք նրանց, ովքեր 15 միլիարդ դոլար ներդրումներ բերելու խոստումներ են տալիս: Այդպիսի բաներ խոսողները չեն հասկանում, թե դրանք ինչ գումարներն են»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Рубен Варданян: Одного олигарха не должен заменить другой олигарх
Соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора», бизнесмен Рубен Варданян заявил, что «если повторится «традиционная» модель изменений, и одного человека с кличкой заменит другой, одного олигарха - другой олигарх, это будет означать конец».
Как передает Медиамакс, об этом Рубен Варданян заявил в интервью радиостанции «Свобода».
«Молодежь, вышедшая на улицу, не хочет видеть олигархов и людей с кличками в этой стране.
В 1988 году, когда я был очень молодым, участвовал в митингах с большим воодушевлением и помню, как сотни тысяч людей выходили на улицу, а Верховный Совет не воспринимал требования людей и не был способен изменить свою позицию. Но что случилось после? Детский писатель стал самым сильным олигархом»,- заявил бизнесмен.
Касаясь возглавляемого Николом Пашиняном движения и отставки Сержа Саргсяна, Рубен Варданян отметил:
«Я уважаю то, что сделал Никол Пашинян, но это не его победа, а победа народа. Мы должны направить эту силу на добрые дела».
По его словам, не нужно ждать, что кто-нибудь придет и превратит Армению в рай.
«Такого не будет. Все проблемы не будут решены за день. Не верьте тем, кто обещает привлечь инвестиции в размере 15 миллиардов долларов. Люди, заявляющие о таком, не понимают, какие это суммы»,- отметил Рубен Варданян.