Yandex.Taxi-ն հասանելի է Հայաստանի եւս հինգ քաղաքում
Yandex.Taxi ծառայությունը գործարկվել է Հայաստանի եւս հինգ քաղաքում` Հրազդանում, Ծաղկաձորում, Չարենցավանում, Սպիտակում եւ Արթիկում:
Այսուհետ այս քաղաքների բնակիչներն ու զբոսաշրջիկները կարող են տաքսի պատվիրել բջջային հավելվածի կամ taxi.yandex.com կայքի միջոցով:
Yandex.Taxi-ն ավտոմատ կերպով որոշում է օգտատիրոջ գտնվելու վայրը եւ պատվերն առաջարկում այն վարորդին, որն ամենաարագը կմոտենա պատվիրատուին. հավելվածը հաշվի է առնում հեռավորությունը եւ ճանապարհային իրավիճակը: Տաքսու սպասման միջին ժամանակը 3-5 րոպե է, մեքենայի մոտեցմանը կարող եք հետեւել հավելվածում առկա քաղաքի քարտեզի միջոցով։
Հրազդանում, Ծաղկաձորում, Չարենցավանում, Սպիտակում եւ Արթիկում երթեւեկության նվազագույն արժեքը չի գերազանցում 200 դրամը։ Արժեքի մեջ ներառված է մեքենայի մոտեցման եւ ճանապարհի 2 կմ-ի արժեքը, այնուհետեւ, մեկ կիլոմետրը՝ առավելագույնը 100 դրամ: Ընկերությունում նշել են, որ, օրինակ, Սպիտակում 200 դրամով կարելի է Սուրեն Ավետիսյան փողոցից հասնել Ալեք Մանուկյան փողոց, իսկ Հրազդանում՝ քաղաքապետարանի շենքից մինչեւ Սպանդարյան 5 հասցե։
«Այն քաղաքներում, որտեղ գործում է մեր ծառայությունը, տաքսին դառնում է առօրյա կյանքի մի մասը: Այն աշխատավայր հասնելու, առեւտրի կամ հյուր գնալու էժան, արագ եւ հուսալի միջոց է: Պատվերն ավտոմատ կերպով փոխանցելով այն վարորդին, ով ամենաարագը կմոտենա պատվիրատուին, մենք կրճատում ենք մեքենայի մոտեցման եւ պարապ ընթացքի ժամանակը, իսկ վարորդի համար նոր պատվեր փնտրում ենք այն վայրում, ուր նա արդեն գնում է ուղեւորի հետ: Այս ամենը նվազեցնում է ուղեւորության ինքնարժեքը. վարորդները վաստակում են ավելի շատ, իսկ օգտատերերը վճարում են ավելի քիչ»,- ասել է Yandex.Taxi-ի միջազգային զարգացման տնօրեն Մուշեղ Սահակյանը:
«Yandex.Taxi-ն վարորդների հետ ուղղակիորեն չի աշխատում, այն համագործակցում է միայն տաքսոպարկերի եւ դիսպետչերական ծառայությունների հետ: Պատվերները բաշխելիս հավելվածը հաշվի է առնում վարորդի վարկանիշը, որը ձեւավորվում է օգտատերերի գնահատականների եւ կատարված ուղեւորությունների վիճակագրության հիման վրա»,- նշել են ծառայությունում:
Yandex.Taxi-ն գործարկվել է 2016թ. հուլիսին: Այսօր այն գործում է Երեւանում եւ երկրի մի քանի շրջաններում՝ Լոռու մարզում (Վանաձոր, Սպիտակ), Շիրակի մարզում (Գյումրի, Արթիկ), Կոտայքի մարզում (Հրազդան, Աբովյան, Ծաղկաձոր, Չարենցավան), Արարատի մարզում (Արտաշատ, Վեդի, Մասիս) եւ Սյունիքի մարզում (Գորիս, Կապան)։
Yandex.Taxi անվճար հավելվածը հասանելի է iOS-ի եւ Android-ի համար՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն եւ այլ լեզուներով:

Яндекс.Такси доступен еще в пяти городах Армении
Сервис Яндекс.Такси начал работу еще в пяти городах Армении: Раздане, Цахкадзоре, Чаренцаване, Спитаке и Артике.
Отныне жители этих городов и туристы могут заказывать такси через мобильное приложение или на сайте taxi.yandex.com.
Яндекс.Такси автоматически определяет местоположение пользователя и предлагает заказ тому водителю, который может приехать быстрее всего: приложение учитывает расстояние и ситуацию на дорогах. Среднее время ожидания такси – 3–5 минут, за приближением машины можно следить в приложении на карте города.
Минимальная стоимость поездки в Раздане, Цахкадзоре, Чаренцаване, Спитаке и Артике не превышает 200 драм, в неё входят подача машины и 2 километра пути, далее – не более 100 драм за километр. В компании отметили, что, например, за 200 драм в Спитаке можно доехать от улицы Сурена Аветисяна до улицы Алека Манукяна, а в Раздане – от здания областной администрации до улицы Спандаряна, 5.
«В городах, где работает наш сервис, такси становится важной частью повседневной жизни. Это недорогой, быстрый и надёжный способ добраться на работу, съездить за покупками или в гости. Автоматически передавая заказ водителю, который сможет приехать быстрее всего, мы сокращаем время подачи машины и холостого хода, а новый заказ для водителя ищем в том месте, куда водитель уже направляется с пассажиром. Всё это снижает себестоимость поездок: водители больше зарабатывают, а пользователи меньше платят»,- рассказывает директор по международному развитию Яндекс.Такси Мушег Саакян.
«Яндекс.Такси не работает с водителями напрямую, а сотрудничает только с таксопарками и диспетчерскими службами. При распределении заказов приложение учитывает рейтинг водителя, основанный на оценках пользователей и статистике выполненных поездок»,- отметили в сервисе.
В Армении сервис появился в июле 2016 года. Сейчас Яндекс.Такси работает в Ереване и во многих других городах страны: в Лорийском марзе (Ванадзор, Спитак), Ширакском марзе (Гюмри, Артик), Котайкском марзе (Раздан, Абовян, Цахкадзор, Чаренцаван), Араратском марзе (Арташат, Веди, Масис) и Сюникском марзе (Горис, Капан).
Бесплатное приложение Яндекс.Такси доступно для iOS и Android на армянском, русском, английском и других языках.