Վրաստանն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ռեկորդային ծավալ է գրանցել
2017թ. Վրաստանն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ռեկորդային ծավալ է գրանցել՝ $1,861 մլրդ, ինչը 16,2%-ով ($259,1 մլն-ով) գերազանցում է 2016թ. ցուցանիշը:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա» գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի փոխվարչապետ Դմիտրի Կումսիշվիլին: Մինչ այս ռեկորդային էր համարվում 2014թ. ցուցանիշը, երբ Վրաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել էր $1,818 մլրդ:
Անցած տարի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զգալի աճ է գրանցվել շինարարության ոլորտում՝ $294,6 մլն (114% աճ): Ֆինանսական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը կազմել է $304,3 մլն (98% աճ), էներգետիկայի ոլորտում՝ $188,6 մլն (61% աճ):
Անշարժ գույքի ոլորտում ներդրումների ծավալը կազմել է $159,8 մլն, ինչը 68%-ով գերազանցում է 2016թ. ցուցանիշը, իսկ հյուրանոցային եւ ռեստորանային ոլորտում՝ $90 մլն (58% աճ):
Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների աճ է գրանցվել նաեւ գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության եւ վերամշակող արդյունաբերության ոլորտներում: Տնտեսության իրական հատվածում 2017թ. ներդրումներն ավելացել են 39,3%-ով՝ կազմելով $615,5 մլն:

Грузия заявила о рекордном объеме прямых иностранных инвестиций
В 2017 году Грузия зафиксировала рекорд по объему прямых иностранных инвестиций - более $1 млрд 861 млн, что на 16,2%  (на $259,1 млн) больше показателя 2016 года.
Как передает агентство Новости-Грузия, об этом сообщил вице-премьер Грузии Дмитрий Кумсишвили. До сих пор рекордным оставался показатель 2014 года, когда объем прямых иностранных инвестиций в Грузию составил $1 млрд 818 млн.
В прошлом году значительный рост прямых иностранных инвестиций был зафиксирован в сфере строительства - $294,6 млн  (рост 114%). В финансовом секторе объем иностранных инвестиций составил $304,3 млн (рост 98%), в области энергетики - $188,6 млн (рост 61%).
Объем инвестиций в сфере недвижимости составил $159,8 млн, что на 68% больше показателя 2016 года, а также в сфере гостиниц и ресторанов - $90 млн (рост 58%).
Рост прямых иностранных инвестиций был зафиксирован и в сфере сельского хозяйства, горнодобывающей и перерабатывающей отраслях. Объем инвестиций в реальный сектор экономики в 2017 году увеличился на 39,3%  и составил $615,5 млн.