ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հովանավորությամբ ավարտվել է շախմատի մրցաշարը
Փետրվարի 10-ին Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում ավարտվել է ԶԼՄ-ների միջեւ շախմատային չորրորդ առաջնությունը:
Այն տեղի է ունեցել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հովանավորությամբ, Հայաստանի Շախմատի ակադեմիայի եւ Sil Maaza ընկերության աջակցությամբ: Մրցաշարի կազմակերպիչն էր Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիան:
Չորրորդ տարի անընդմեջ հաղթող է ճանաչվել «Գոլոս Արմենիի» սպորտային լրագրող Վադիմ Մկրտչյանը, որը վաստակել է 6 միավոր՝ 7 հնարավորից: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է «Ֆուտբոլ+» թերթի գլխավոր խմբագիր, ֆուտբոլային հեռուստամեկնաբան Սուրեն Բաղդասարյանը՝ 5,5 միավորով, իսկ երրորդը՝ Haymedia.am կայքի լրագրող Նարեկ Վարազդատյանը՝ 5 միավորով:
Բոլոր մրցանակակիրները ստացել են գավաթներ, պատվոգրեր եւ գումարային մրցանակներ: Իսկ մրցաշարի հաղթողին գավաթը փոխանցել է Հայաստանի շախմատի չեմպիոն, գրոսմայստեր Հայկ Մարտիրոսյանը:
Մրցանակներ են ստացել նաեւ 5 անվանակարգով մասնակիցները՝ 4-րդ տեղ զբաղեցրած՝ Hetq.am կայքի լրագրող Նորայր Շողիկյանը, անկախ լրագրող Արա Նալբանդյանը՝ ամենագեղեցիկ հաղթանակի համար, «Գոլոս Արմենիի» թերթի թղթակից Ռուբեն Մարգարյանը՝ կամքի ուժ դրսեւորելու համար, Վադիմ Մկրտչյանը՝ ամենաարագ հաղթանակի համար, եւ «Ասպետ» թերթի խմբագիր, 72-ամյա Արթուր Բունիաթյանը՝ որպես ամենատարեց մասնակից:
Մրցաշարին մասնակցել է 17 լրագրող տարբեր լրատվամիջոցներից: Այն անցել է շվեյցարական մրցակարգով՝ 7 խաղափուլով, արագ շախմատի կանոնակարգով` յուրաքանչյուր պարտիայի համար մասնակիցներին հատկացվել է 10-ական րոպե ժամանակ, յուրաքանչյուր քայլի համար՝ 5 վայրկյան հավելումով:
Մրցաշարի գլխավոր մրցավարն էր միջազգային կարգի մրցավար Վահագն Խաչատրյանը:
«Մրցաշարի նպատակն է խթանել շախմատի զարգացմանը հանրապետությունում, սերմանել սպորտային ապրելակերպ լրագրողական հանրությանը»,- նշել է Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:

При спонсорстве Банка ВТБ (Армения) завершился 4-й шахматный турнир среди СМИ
Турнир состоялся при спонсорстве Банка ВТБ (Армения) и поддержке Академии шахмат Армении и компании Sil Maaza. Организатором чемпионата стала Ассоциация зарубежных корреспондентов.
Четвертый год подряд победителем был признан спортивный журналист газеты «Голос Армении» Вадим Мкртчян, который набрал 6 очков из 7 возможных. Второе место с 5,5 очками занял главный редактор газеты «Футбол+», известный футбольный телекомментатор Сурен Багдасарян, а третьим стал журналист сайта haymedia.am Нарек Вараздатян.
Все призеры получили кубки, дипломы и денежные призы. А победителю турнира кубок вручил чемпион Армении, гроссмейстер Айк Мартиросян.
Призы получили также участники в 5 номинациях: занявший четвертое место журналист сайта hetq.am Норайр Шогикян, независимый журналист Ара Налбандян за самую красивую победу, корреспондент газеты «Голос Армении» Рубен Маргарян за волю к победе, корреспондент газеты «Голос Армении» Вадим Мкртчян за самую быструю победу и главный редактор газеты «Аспет», 72-летний Артур Буниатян, как самый старший участник турнира.
В турнире приняли участие 17 журналистов из различных СМИ. Турнир прошел по швейцарской системе быстрых шахмат и состоял из семи туров. Для каждой партии участникам было выделено по 10 минут с добавлением 5 секунд для каждого хода.
Главным судьей соревнований был назначен судья международной категории Ваагн Хачатрян.
«Цель турнира - содействовать развитию шахмат в республике, привить спортивный образ жизни журналистскому сообществу»,- отметил президент Ассоциации зарубежных корреспондентов Тигран Оганесян.