ԵԱՏՄ արտաքին եւ փոխադարձ առեւտուրն 1-ին կիսամյակում աճել է 27%-ով
Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) արտաքին եւ փոխադարձ առեւտրի ծավալները 2017թ. առաջին կիսամյակում գրանցել են 27% աճ:
Ինչպես հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) մամուլի ծառայությունում, արձանագրված ցուցանիշը վկայում է Միության անդամ երկրներում կայուն տնտեսական աճի մասին:
ԵԱՏՄ երկրների առեւտրաշրջանառությունն երրորդ երկրների հետ առաջին կիսամյակում անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 27,8%-ով (կամ $63,5 մլրդ-ով)՝ հասնելով $292,2 մլրդ-ի:
Ընդ որում, արտահանման ծավալն աճել է 29,6%-ով ($41,6 մլրդ-ով)՝ կազմելով $182 մլրդ, իսկ ներմուծման ծավալը՝ 24,9%-ով ($21,9 մլրդ-ով) եւ կազմել $110,2 մլրդ: Արտաքին առեւտրի դրական սալդոն աճել է ՝ 2016-ի առաջին կիսամյակի $52,1 մլրդ-ից հասնելով $71,8 մլրդ-ի:
Միաժամանակ, ԵԱՏՄ երկրների միջեւ փոխադարձ առեւտուրը հունվար-հունիսին 2016թ. հունվար-հունիսի համեմատ աճել է 27%-ով ($5,3 մլրդ-ով)՝ հասնելով $25,1 մլրդ-ի:
Առավել զգալի աճ է գրանցվել մետաղների եւ մետաղական իրերի գծով փոխադարձ առեւտրում (1,6 անգամ կամ $1,2 մլրդ-ով):
Ակնառու է եղել աճը նաեւ մեքենաների, սարքավորումների եւ տրանսպորտային միջոցների (36,5% կամ $1,1 մլրդ), պարենային ապրանքների եւ գյուղատնտեսական հումքի (22,7% կամ $730 մլն), հանքահումքային ապրանքների (18,6% կամ $1,1 մլրդ) առեւտրում:

Взаимная и внешняя торговля в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) в первой половине 2017 года выросла на 27%.Как отмечают в пресс-службе Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), подобный показатель свидетельствует об устойчивом экономическом росте в странах Союза. Торговый оборот государств ЕАЭС с третьими странами в первом полугодии 2017 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года вырос на 27,8% (или на $63,5 млрд), достигнув $292,2 млрд. При этом, объем экспорта увеличился на 29,6% (на $41,6 млрд), составив $182 млрд, а импорта - на 24,9% (на $21,9 млрд), составив $110,2 млрд. Положительное сальдо внешней торговли увеличилось с $52,1 млрд в январе-июне 2016 года до $71,8 млрд в январе-июне 2017 года. 21.08.2017 | 12:49 ЕАБР: Взаимные инвестиции в ЕАЭС выросли после трех лет падения В то же время, объем взаимной торговли стран ЕАЭС в январе-июне 2017 года вырос по сравнению с январем-июнем 2016 года на 27% (на $5,3 млрд), достигнув $25,1 млрд. Наиболее существенно - в 1,6 раза (на $1,2 млрд) увеличилась взаимная торговля металлами и изделиями из них. Заметно возросла взаимная торговля машинами, оборудованием и транспортными средствами - на 36,5% (на $1,1 млрд), продовольственными товарами и сельскохозяйственным сырьем - на 22,7% (на $730 млн), минеральными продуктами - на 18,6% (на $1,1 млрд). Tweet Просмотры 13874