Թուրքիան մտադիր է ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային համաձայնագիր ստորագրել
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին այսօր հայտնել է Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեկչին՝ Իզմիրի միջազգային ցուցահանդեսում շրջանակում ելույթի ժամանակ:
«Մենք առաջարկում ենք, որպեսզի Թուրքիան բանակցություններ սկսի Եվրասիական տնտեսական միության հետ մաքսային համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ: Չխախտելով ԵՄ-ի հետ համապատասխան համաձայնագիրը՝ Թուրքիան ցանկանում է ԵԱՏՄ-ի հետ էլ այլ գործընկերություն հաստատել»,- ասել է թուրք նախարարը:
«Համագործակցության շատ ոլորտներ կան՝ նավթաքիմիական արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն և այլն, որոնք զարգացման մեզ ներուժ ունեն: Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի կբարձրացնի: Այս համաձայնագիրը կներառի նաեւ նոր ներդրումներ»,- հավելել է Նիհաթ Զեյբեկչին:

Турция намерена подписать таможенное соглашение с ЕАЭС
Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил сегодня министр экономики Турции Нихайт Зейбекчи в ходе выступления на Измирской международной многоотраслевой выставке.
«У нас есть предложение, чтобы Турция начала переговоры с Евразийским экономическим союзом о подписании таможенного соглашения. Не нарушая соответствующего соглашения с ЕС, Турция хочет наладить и другое сотрудничество с ЕАЭС»,- сказал Зейбекчи.
«Есть многие сектора сотрудничества - нефтехимия, сельское хозяйство и другие, которые покажут нам новый потенциал. Соглашение о свободной торговле между РФ и Турцией приведет к новому уровню партнерства. Это соглашение включит и инвестиции»,- отметил турецкий министр.